Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Magnuszew. Piknik w Mniszewie z radomskimi rekonstruktorami

Wojciech Szczepański
Rekonstruktorzy z Radomia i przedstawiciele Fabryki Broni, prezentowali dawane i nowoczesne uzbrojenie strzeleckie na Pikniku Militarnym w Mniszewie.
Rekonstruktorzy z Radomia i przedstawiciele Fabryki Broni, prezentowali dawane i nowoczesne uzbrojenie strzeleckie na Pikniku Militarnym w Mniszewie. nadesłane przez uczestników
Rekonstruktorzy z Radomia i przedstawiciele Fabryki Broni, prezentowali dawane i nowoczesne uzbrojenie strzeleckie na Pikniku Militarnym w Mniszewie.

Miłośnicy wojskowości licznie przybyli w niedzielę, 9 lipca, do skansenu bojowego 1 Armii Wojska Polskiego w Mniszewie, na III Piknik Militarny. Wśród ekspozycji współczesnego wojska i policji, nie zabrało również pokazów grup rekonstrukcyjnych, prezentujących wyposażenie i uzbrojenie żołnierzy z okresu I i II wojny światowej.

Po raz drugi w tej imprezie uczestniczyli radomianie z Grupy Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej. Swoją wystawę miała również Fabryka Broni w Radomiu.

Ciekawe wystawy

Zwiedzający skansen w Miszewie podziwiać mogli zbiory własne tej placówki eksponowane na wystawach plenerowych. Przez cały czas w muzealnym centrum kultury i tradycji historycznej, trwały pokazy filmów o tematyce wojennej.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa karabinów z bagnetami oraz broni białej służącej do treningów szermierki, jakie zaprezentowali policyjni rekonstruktorzy z Radomia. Radomianie pokazali panel historyczny przedstawiający historię umundurowania, wyposażenia oraz uzbrojenia Policji Państwowej.

Mogli „postrzelać”

Głównym pokazem grupy z Radomia, była „szkoła obrony powietrznej”, gdzie przestawiono zasady prawidłowego strzału do celu ruchomego. Po szkoleniu liczni „uczniowie” mogli oddać serię z ręcznego karabinu maszynowego wzór 28 systemu Browninga. W taki sprzęt było wyposażone przedwojenne Wojsko Polskie i policja. Kulminacją była natomiast prezentacja treningu w szermierce na bagnety, przeprowadzonego karabinem szermierczym.

Po sąsiedzku swoją wystawę zorganizowała Fabryka Broni „Łucznik” z Radomia, prezentują najnowsze egzemplarze broni strzeleckiej.

- Jak zwykle dużym powodzeniem cieszy się możliwość „postrzelania” z Browninga, czyli dość dobrze wykonanej repliki tego legendarnego karabinu maszynowego, który doskonale imituje strzały za pomocą instalacji gazowej. Pokazaliśmy też trening szermierki klasycznej, a gównie zapomnianej szermierki na bagnety - mówi aspirant Paweł Łuk-Murawski, komendant radomskich rekonstruktorów policyjnych.

Zobacz też: Tysiącletnia zupa pierwszych Słowian. Piotr Kucharski zdradził przepis (Dzień Dobry TVN/x-news)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie