Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Mirów ma pieniądze na utworzenie żłobka i wymianę pieców

Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga
Gmina Mirów ma pieniądze na wymianę urządzeń grzewczych.
Gmina Mirów ma pieniądze na wymianę urządzeń grzewczych. Mirow.pl
Gmina Mirów otrzymała, w ramach konkursu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, dofinansowanie w wysokości 528 tysięcy złotych na organizację żłobka.

W czwartek, 6 lutego w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie Artur Siwiorek, wójt gminy Mirów, odebrał z rąk wiceministra Kazimierza Kuberskiego oraz wicewojewody mazowieckiego Sylwestra Dąbrowskiego, promesę na organizację żłobka w ramach tegorocznej edycji Maluch plus.

Za otrzymane fundusze gmina planuje przeprowadzić rozbudowę obecnego przedszkola znajdującego się w Mirowie Starym tuż przy podstawówce. Będzie wymiana konstrukcji dachowej, sieci instalacyjnych oraz kompleksowe wykończenie wnętrza.

Przetarg na roboty budowlane już został ogłoszony. Docelowo w żłobku ma powstać szesnaście miejsc dla dzieci do lat trzech. Instytucja ma ruszyć 1 września tego roku. Przypomnijmy, że żłobek miał funkcjonować już od 1 stycznia 2020 roku. Gmina dostała z ministerstwa promesę, ale pojawiły się kłopoty. - Trzykrotnie ogłaszaliśmy przetarg na roboty, ale nie udało się wyłonić wykonawcy. Skończyła się umowa z ministerstwem, pieniądze przepadły. Postaraliśmy się o kolejne dofinansowanie i otrzymali fundusze - mówi Marek Łuszczek, sekretarz gminy Mirów.

Co ważne, samorząd Mirowa jest obecnie w fazie negocjacji innego projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Mazowieckiego. Jeżeli zakończą się one sukcesem, to do kasy gminnej dodatkowo wpłynie kwota 800 tysięcy złotych. Te pieniądze zostaną przeznaczone na wyposażenie oraz dwuletnie utrzymanie żłobka.

Mirów znalazł się wśród dziewięciu gmin, które otrzymały dofinansowanie na wymianę urządzeń grzewczych. Projekt dotyczący wymiany urządzeń grzewczych w indywidualnych gospodarstwach domowych. Władze samorządowe planują sfinansować wymianę 52 przestarzałych kotłów na całkowicie ekologiczne.

W siedmiu domach zostaną również zainstalowane pompy ciepła. Ogólna wartość projektu to ponad 1,5 miliona złotych, natomiast dofinansowanie to nieco ponad 1,1 miliona złotych. Gmina inwestuje w ekologię. W 2018 roku był realizowany projekt budowy instalacji fotowoltaicznych, a w 2019 roku zaczęły powstawać pierwsze oczyszczalnie przyzagrodowe. Obydwa projekty były współfinansowane ze środków unijnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie