GMINA MIRÓW

Materiał informacyjny
 GMINA MIRÓW

GMINA MIRÓW – TRADYCYJNIE NOWOCZESNA

Artur Siwiorek, wójt Mirowa
Artur Siwiorek, wójt Mirowa

Zaczęło się 27 maja 1990 roku. W pierwszych wyborach samorządowych mieszkańcy gminy Mirów wybrali swoich przedstawicieli do Rady Gminy. Pierwszy raz od dziesiątek lat społeczeństwo miało realny wpływ na wybór swoich reprezentantów, a co za tym idzie również kreowanie zmian w swoim najbliższym otoczeniu. Właśnie w 1990 roku Wójtem Gminy Mirów został Władysław Kępas, który swoją funkcję pełnił przez dwie kadencje, aż do 1998 roku. W 1998 roku nastąpiła zmiana władzy wykonawczej i funkcję Wójta do 2012 roku pełnił Zdzisław Dzik. W latach 2012 -2014 obowiązki Wójta pełnił Albert Bobrowski, a od 2014 r. do nadal gminą kieruje Artur Siwiorek.

Trzydzieści lat samorządności to wielkie zmiany w skali makroregionalnej, ale także ogromy skok cywilizacyjny w sensie mikroregionów. Szczególnie dużą dynamikę rozwoju można było zaobserwować po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Podobne zjawiska zaczęły występować również w Gminie Mirów. Zapóźnienia w zakresie drogownictwa, funkcjonowania placówek oświatowych, przestrzeni publicznej czy gospodarki komunalnej można było nadrabiać dzięki środkom pomocowym. W latach 1990 – 2020 powstało wiele istotnych inwestycji, które poprawiły komfort życia mieszkańców, zwiększyły jakość kształcenia czy wygląd przestrzeni publicznej.

Oświata

Niewątpliwie do największych inwestycji oświatowych tych lat można zaliczyć rozbudowę Publicznej Szkoły Podstawowej w Mirowie Starym, w którym powstało nowe skrzydło oraz nowoczesna hala sportowa, co w pewnym sensie było sprowokowane reformą oświaty i powstaniem gimnazjów. Wybudowano również od podstaw budynek Publicznej Szkoły Podstawowej w Zbijowie Mały a szkoła w Bieszkowie Dolnym przeszła gruntowną modernizację. Ponadto właśnie w Bieszkowie Dolnym powstał kompleks sportowy Orlik, a w Mirowie Starym wielofunkcyjne boisko wraz z bieżnią oraz siłownią napowietrzną. Należy wspomnieć, iż na terenie gminy działają dwie placówki przedszkolne, a niebawem rozpocznie działanie żłobek gminny.

Zdrowie

W 2003 roku oddano do użytku nową siedzibę gminnej przychodni. Budynek powstał od podstaw, a z uwagi na zmianę warunków lokalowych poprawia się jakość, a także zakres świadczonych usług medycznych. Dziś oprócz porad z zakresy podstawowej opieki zdrowotnej pacjenci mogą korzystać z poradni specjalistycznych w zakresie okulistyki jak również ginekologii i położnictwa.

Przestrzeń publiczna i infrastruktura społeczna

Wiele zmieniło się również w przestrzeni publicznej. Obok Urzędu Gminy powstał obiekt parkowy z okazałą sceną na której corocznie występują lokalni artyści a także gwiazdy o zasięgu ogólnopolskim. Od podstaw wybudowano świetlice wiejskie w Bieszkowie Górnym, Bieszkowie Dolnym, Rogowie a także rozpoczęto budowę świetlicy w Zbijowie Małym. Powstawały place rekreacji, siłownie na powietrzu i wiele innych inwestycji. Znaczna część działań została dofinansowana ze środków unijnych w ramach PROW lub RPO. Rozpoczął działalność klub piłkarski GLUKS Gryfia Mirów.

Bezpieczeństwo publiczne

Do początku lat dziewięćdziesiątych ochrona przeciwpożarowa gminy Mirów opierała się na Ochotniczej Straży Pożarnej w Mirowie Starym. Później rozpoczęły działanie dwie kolejne jednostki w Rogowie oraz Bieszkowie Górnym. W ostatnim miejscu od podstaw wybudowano okazałą strażnice. Modernizowano zasoby sprzętowe, a przysłowiową wisienką na torcie był zakup w 2019 r. fabrycznie nowego samochodu pożarniczego marki VOLVO dla OSP Rogów.

Infrastruktura drogowa

W zasadzie cała infrastruktura drogowa leżąca w obszarze gminy Mirów została zmodernizowana. Wiele dróg powstało od podstaw, znaczna część posiada chodniki co ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo użytkowników. Po reformie samorządowej w 1998 roku znaczna część dróg została przejęta przez samorząd powiatowy. Od tamtej pory Gmina Mirów ściśle współpracuje ze Starostwem Powiatowym w Szydłowcu głownie w zakresie modernizacji dróg i ulic.

Ekologia

Od wielu lat Gmina Mirów czyni starania w zakresie pozyskiwania środków unijnych. Pozyskane fundusze wydatkowane są na budowę lub modernizację obiektów publicznych, ale także dzięki nim realizowane są projekty w indywidualnych gospodarstwach domowych. Dobrym przykładem wykorzystywania dotacji była budowa ogniw fotowoltaicznych, przydomowych oczyszczalni ścieków a także obecnie realizowany projekt wymiany starych kotłów centralnego ogrzewania na nowoczesne źródła ciepła.

Podsumowując ostatnie trzydzieści lat należy pamiętać o tych, którzy pracowali na rzecz rozwoju Gminy Mirów. Nie sposób w niniejszym opracowaniu ująć wszystkich, którzy pełnili funkcje społeczne. Niewątpliwie jednak wszystkim radnym, sołtysom a także kolejnym wójtom należą się wyrazy szacunku za to, że na przestrzeni lat dokładali kolejne cegiełki do budowania Gminy Mirów.

 GMINA MIRÓW

Urząd Gminy MIRÓW
Mirów Stary 27, 26-503 Mirów Stary

Tel./fax : +48 (48) 628 38 89
Email: urzad@mirow.pl

www.mirow.pl

 GMINA MIRÓW
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3