Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Odrzywół. Dramatycznie wzrosły koszty rozbudowy oczyszczalni ścieków, gmina odwołuje przetarg

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
Rozbudowa oczyszczalni w Odrzywole dla gminy okazała się za  droga.
Rozbudowa oczyszczalni w Odrzywole dla gminy okazała się za droga. Archiwum
Urząd Gminy w Odrzywole poinformował, że znacząco wzrosły koszty rozbudowy i modernizacji oczyszczalni. - W tej chwili stawki są tak wysokie, że gminę nie stać na tę inwestycję, musimy odwołać przetarg – mówi Marian Kmieciak, wójt Odrzywołu.

W Odrzywole znacznie wzrósł koszt rozbudowy oczyszczalni

W grudniu ubiegłego roku gmina Odrzywół miała powody do zadowolenia: oczyszczalnia ścieków miała zostać rozbudowana i unowocześniona technicznie. Inwestycja była możliwa po tym, jak gmina otrzymała pomoc finansową - aż 5 milionów złotych dotacji z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Pięć milionów złotych, to znacząca kwota dla gminy, której całoroczny budżet jest jednym z najmniejszych w regionie radomskim.

Cała wartość kosztorysowa planowanej inwestycji jest dużo większa i wynosi 6,5 miliona złotych. Projekt zakładał rozbudowę oczyszczalni celem zwiększenia pojemności od 150 metrów sześciennych na dobę do 350 metrów sześciennych na dobę. Ponad dwa razy zwiększyć się miał przerób nieczystości.

Jednak 5 milionów złotych, jedna z najwyższych dotacji jakie przyznano w ramach Rządowego Funduszu Inwestycyjnego, nie wystarczy na inwestycję. - Cztery oferty wyspecjalizowanych firm i konsorcjów wpłynęło w ogłoszonym przez gminę przetargu na rozbudowę i modernizację gminnej oczyszczalni ścieków w Odrzywole. Niestety najtańsza oferta na realizację inwestycji wynosiła 15 milionów złotych. Z kolei najdroższa oferta wyniosła 18 milionów złotych – mówi Marian Kmieciak, wójt Odrzywołu.
Jak zaznacza wójt, wszystkie cztery firmy składające oferty rzeczywiście bardzo chciałyby podjąć się realizacji tej inwestycji, jednak one realnie oceniają rzeczywiste koszty materiałów, paliwa i robocizny.

- Powodem tak wysokich stawek, według oferentów jest gwałtowny wzrost cen urządzeń i wyposażenia ze stali kwasoodpornej, żelbetu, a także elektroniki, która musi znaleźć się w nowoczesnej oczyszczalni – dodaje Marian Kmieciak. Wójt planował sfinansowanie robót z dotacji rządowej, właśnie tych pięciu milionów złotych i częściowo umarzalnej pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – również 5 milionów złotych. Taki jednak wzrost kosztów powoduje konieczność poszukiwania jeszcze innych źródeł finansowania inwestycji.

- Kolejne branie pożyczek przez gminę nie rozwiąże problemu, bo przekroczony będzie dopuszczalny pułap zadłużenia, a do tego nie możemy doprowadzić – dodaje wójt. Pozostaje więc na razie unieważnienie przetargu na modernizację oczyszczalni. Jak zaznacza włodarz gminy, należy się spodziewać, że kolejny przetarg przyniesie jeszcze wyższe oferty na planowane prace.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie