Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Orońsko. Wielka "Moc natury" w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Monumentalne rzeźby Henry'ego Moore'a

Barbara Koś
Pięć monumentalnych dzieł Moore’a  stanęło w parku.
Pięć monumentalnych dzieł Moore’a stanęło w parku. Jan Gaworski
„Moc natury - Henry Moore w Polsce” to tytuł monumentalnej wystawy w Centrum Rzeźby Polskiej, która otwarta została w sobotę w Muzeum Rzeźby Współczesnej, galerii Oranżeria i w orońskim parku.

Zaprezentowano 23 dzieła Henry’ego Moore’a. Pięć monumentalnych rzeźb umieszczono w parku. Opływowa forma dzieł usytuowanych w krajobrazie jest niewątpliwie rozpoznawalnym znakiem artysty i symbolem niezwykłej umiejętności łączenia sztuki z naturą.

Inne - zarówno wielkie jak i mniejsze brązowe figury i modele stoją w Muzeum Rzeźby Współczesnej i w Galerii Oranżeria. Trzeba podkreślić, że takie monumentalne dzieła jak „Oval with Points” i „Knife Edge Two Pieces”, pokazywane są w Polsce po raz pierwszy.

Na wystawie są zarówno rzeźby figuralne: typowe dla Moore’a postacie odpoczywające czyli rzeźby animalistyczne, jak i bardziej abstrakcyjne. Rzeźbom towarzyszą fotografie pracowni Henry’ego Moore’a i film opowiadający o jego twórczości. Pokaz ten, jak mówiono podczas wernisażu, jest przypomnieniem postaci wybitnego artysty i związków z jego sposobem widzenia polskich rzeźbiarzy XX wieku.

Pokazowi prac Moore’a towarzyszą więc przykłady realizacji polskich rzeźbiarzy XX wieku, którzy inspirowali się jego sztuką. Jeden z najwybitniejszych rzeźbiarzy światowych stał się mistrzem dla wielu pokoleń artystów XX wieku. Na wystawie oglądamy rzeźby Jerzego Jarnuszkiewicza, Aliny Szapocznikow, Magdaleny Więcek, Aliny Ślesińskiej, Tadeusza Łodziany, Barbary Zbrożyny, a także takich twórców jak Henryk Wiciński, Anna Dębska, Adam Procki, Maria Pinińskaj-Bereś i Ludmiła Stehnova.

Ekspozycji towarzyszy katalog, a w październiku zorganizowana zostanie przez Centrum trzecia już edycja konferencji „Rzeźba dzisiaj”, tym razem poświęcona sztuce w krajobrazie i parkom rzeźby.

Prezentacja rzeźb Henry’ego Moore’a i kilkunastu polskich rzeźbiarzy jest najważniejszym wydarzeniem artystycznym 2018 roku w Centrum Rzeźby. Ekspozycja pokazana będzie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu od 29 września do stycznia 2019 oraz w Muzeum Narodowym w Krakowie od 21 lutego –30 czerwca 2019. Kuratorki wystawy to Hannah Higham i Eulalia Domanowska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie