GMINA POLICZNA

Materiał informacyjny
Centrum rehabilitacji i opieki społecznej w Policznie
GMINA POLICZNA

30 LAT SAMORZĄDU GMINY POLICZNA

Gmina Policzna znajduje się w południowej części województwa mazowieckiego, w powiecie zwoleńskim, a jej główną gałęzią produkcyjną jest rolnictwo. 33 miejscowości i 27 sołectw zamieszkuje 5721 osób. Teren obfituje w cenne pod względem przyrodniczym obiekty m.in. rezerwat bagien i torfowisk tzw. Okólny Ług, w którym ochronie podlega żółw błotny, a część terenu gminy została włączona do Otuliny Kozienickiego Parku Krajobrazowego oraz obszaru Natura 2000.

Gmina wyposażona jest w dwie oczyszczalnie ścieków w Policznie i Czarnolesie. Sieć wodociągowa doprowadzona jest do 27 sołectw, a gazowa do 13.

Przez ostatnie lata dokonano wiele inwestycji, na które pozyskiwano dofinansowanie z różnych źródeł, w tym ze środków Unii Europejskiej. Gmina dba o dostosowanie obiektów dla większej użyteczności niepełnosprawnych mieszkańców. W 2017r. uruchomione zostało Centrum Rehabilitacji i Opieki Społecznej w Policznie. W ostatnich latach wybudowano lub przebudowano drogi o powierzchni utwardzonej o łącznej długości ponad 70 km. Dla poprawy bezpieczeństwa pieszych wykonano chodniki uliczne z kostki brukowej przy głównych ciągach komunikacyjnych. W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców gminy został również zakupiony ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy dla OSP Policzna oraz średni samochód ratowniczo-gaśniczy dla OSP Czarnolas.

Gmina Policzna była także Liderem w Projekcie „Ekoenergia w gminach Policzna, Chotcza, Garbatka-letnisko i Kazanów” dofinansowanego i realizowanego ze środków EFRR, a którego głównym celem było efektywne wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych. Całkowita wartość projektu wynosiła: 7 655 010,14zł. W ramach projektu zaprojektowano i zamontowano w gminie Policzna 70 zestawów instalacji kolektorów słonecznych, 28 zestawów instalacji fotowoltaicznych, 3 zestawy powietrznych pomp ciepła oraz 30 zestawów instalacji kotłów na biomasę.

W ostatnich latach dokonano termomodernizacji oraz remontu Świetlicy Gminnej w Policznie, modernizacji świetlicy w Piątkowie, modernizacji placu oraz świetlicy w Wilczowoli, zagospodarowania terenu wokół świetlicy w Gródku i Czarnolesie, remontu świetlicy wiejskiej w Świetlikowej Woli a także wyposażenia świetlicy w Jadwinowie oraz w Chechłach, służące większej integracji lokalnych społeczności. Szkoły i przedszkola na terenie gminy zostały wyposażone w oczyszczacze powietrza. W Zespole Placówek Oświatowych Policzna zmodernizowano pracownię komputerową. Dokonano również modernizacji boiska sportowego w Policznie, gdzie zamontowane zostały 4-rzędowe, zadaszone trybuny z siedziskami.

Mieszkańcy gminy mają dostęp do kortu tenisowego, siłowni wewnętrznej, trzech siłowni zewnętrznych, boisk oraz placów zabaw.

Oświatę na terenie gminy Policzna tworzą dwie szkoły podstawowe oraz dwa przedszkola samorządowe. W zakresie Kultury działa Gminna Biblioteka Publiczna z filiami w Czarnolesie i Zawadzie Starej oraz świetlice. W ramach upowszechniania kultury fizycznej i sportu funkcjonuje Gminny Klub Sportowy „GRYF” Policzna.

Corocznie organizowane są Sobótki Czarnoleskie, festyny rodzinne, spotkania z Piosenką Ludową, Pikniki Literackie Fundacji „Pamiętajmy o ogrodach”. Od 2019 r. organizowany jest Czarnoleski Festiwal Sztuk oraz Mistrzowskie Warsztaty Pianistyczne. Reprezentujący gminę od 2003 r. Zespół Ludowy „Sobótka” z Czarnolasu, odnosi liczne sukcesy na konkursach oraz festiwalach.

Na obszarze gminy odnaleźć możemy również dwa zabytkowe parki: park pałacowy w Policznie oraz park dworski w Czarnolesie, który obecnie stanowi siedzibę Muzeum Jana Kochanowskiego.

Obecny Wójt Gminy Policzna Tomasz Adamiec oraz Rada Gminy, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom inwestują w infrastrukturę drogową, sportowo-rekreacyjną oraz proekologiczną, mając na względzie przede wszystkim podwyższenie poziomu jakości życia mieszkańców.

GMINA POLICZNA

Urząd Gminy Policzna
ul. B. Prusa 11, 26-720 Policzna

tel. 48 677 00 39
fax. 48 677 00 51
e-mail: sekretariat@policzna.ugm.pl

www.policzna.ugm.pl

GMINA POLICZNA
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3