GMINA POTWORÓW

Materiał informacyjny
Centrum Potworowa bardzo się zmieniło
GMINA POTWORÓW

POTWORÓW – MIEJSCE DLA KAŻDEGO

Gmina Potworów od 30 lat kierowana przez wójta Marka Klimka. To jeden z najbardziej doświadczonych samorządowców w regionie radomskim. - Od 1990 r. nastąpił okres olbrzymich zmian w Polsce i w naszej gminie. Realizujemy wiele projektów inwestycyjnych, dbamy o bieżące funkcjonowanie Urzędu Gminy. Każdy mieszkaniec może zobaczyć, że jakość życia poprawiła się w ostatnich 30 latach. Najlepszym dowodem są liczne inwestycje, a wśród nich takie, które poprawiają jakość życia mieszkańców – mówi wójt.

Woda popłynęła do domów, są drogi

Główny zadaniem była budowa infrastruktury. Wybudowane zostały dwie stacje wodociągowe w Potworowie i w Wirze oraz 83 km sieci wodociągowej. Obecnie 95 % gospodarstw jest podłączonych do sieci wodociągowej. Wykonana została oczyszczalnia ścieków w Grabowej oraz 30 km sieci kanalizacyjnej, do której podłączonych jest 373 gospodarstw domowych to jest 40 %. Wykonanych zostało 168 oczyszczalni przydomowych.

- Zrealizowaliśmy przebudowę dróg gminnych poprzez położenie asfaltu na łącznej długości 39 km. Zmodernizowano przy udziale gminy nawierzchnię wszystkich dróg krajowych Długie- Potworów- Łojków, wojewódzkich Grabowa- Potworów- Rdzów oraz dróg powiatowych Dąbrowa, Sady- Jamki, Wir, Potworów- Rdzów- Sady Kol. , Łojków, Kozieniec, Dłuska Wola, Grabowska Wola, Potworów – Wir. Wyremontowano budynki szkół w Potworowie i Wirze. W budynkach po szkołach w Grabowej i Rdzuchowie oraz w budynku po Ośrodku Zdrowia w Potworowie powstały przedszkola. W budynku po szkole w Długiem powstaje żłobek. Wykonane zostały remonty świetlic w Mokrzcu, Kozieńcu, Rdzowie i Rdzuchowie. Zbudowane zostały kompleksy boisk ze sztuczną nawierzchnią w Wirze, Grabowej, Mokrzcu, Długiem i Potworowie – wyliczają władze gminy.

Wsparcie dla straży, budowa zalewu

Zostały zakupione samochody dla OSP w Potworowie, Mokrzcu, Rdzuchowie i Grabowej. Wybudowano garaże dla OSP w Mokrzcu i Rdzuchowie. Budynek OSP w Rdzuchowie powstał w 2018 roku, kosztował 161 tys. zł.

Ponadto zmodernizowane zostało centrum Potworowa, powstał nowy budynek Urzędu Gminy.

Zostało kompleksowo wymienione oświetlenie uliczne. Wybudowany został zbiornik w Rdzuchowie o pow. 21 ha.

- Posiadamy jako jedna z nielicznych gmin plan zagospodarowania przestrzennego dla całej gminy. Obecnie trwają prace aktualizacyjne, aby mieszkańcy mogli inwestować w rozwój swoich gospodarstw – dodają w Urzędzie Gminy.

Gmina wspiera działania 5 jednostek OSP, 2 klubów sportowych oraz 6 stowarzyszeń kobiet.

Życie społeczne

Dzięki dobrej pracy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej gmina jest rekordzistą w Polsce pod względem ilości dzieci pobierających 500+ . Dbamy o funkcjonowanie służby zdrowia. Udostępniliśmy lokal na założenie apteki. Powstał nowy budynek Ośrodka Zdrowia, a w szkołach gabinety pielęgniarskie. Budynek Ośrodka Zdrowia wybudowano w latach 2016-2018. . W budynku są dwa gabinety internistów, gabinet pediatry, osobne poczekalnie dla dzieci zdrowych i chorych, gabinet ginekologiczny, dwa gabinety stomatologiczne, punkt pobrań, gabinet EKG oraz zaplecze administracyjne. Obok zmodernizowano budynek świetlicy wiejskiej.

Od 26 lat Potworów organizuje Dzień Papryki, który ściąga tysiące ludzi .

Każdego roku na kolonie wyjeżdża dziesiątki dzieci.

Stadion w Potworowie w obecnym kształcie powstał w 2008 roku, a w 2017 r. wybudowano zaplecze z szatniami. Obiekt kosztował 374 tys. zł.

W roku 2017 wybudowano drogi asfaltowe: ul. Brzozowa, ul. Lipowa, droga w Kacperkowie, Długie, Grabowa. W 2018 roku zbudowano drogę w Kacperkowie, w trakcie budowy jest ulica Osiedlowa. Wspólnie z Powiatem Przysuskim zmodernizowana została droga w Rdzuchowie. Powiat modernizuje drogę Potworów- Rdzów-Rdzuchów Kolonia na odcinku 5 km. Na wniosek gminy Mazowiecki Zarząd Dróg w 2018 r. zmodernizował drogę wojewódzką nr 740 w Potworowie. W 2019 r. zmodernizowaliśmy drogi w Grabowskiej w Rdzuchowie Kol. i Ul. Lipowa w Potworowie. Na wymienione wyżej zadania gmina pozyskała środki z różnych źródeł zewnętrznych: Unii Europejskiej, budżetu państwa, samorządu wojewódzkiego, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Łączny koszt pozyskanych środków zewnętrznych od 1990 r. wynosi 43 mln zł.

Wartość majątku gminy wynosi 77 mln zł.

Urząd Gminy w Potworowie
ul. Radomska 2A 26-414 Potworów

Telefon: 48 671 30 46, 671 30 48
Faks: 48 671 30 46 wew. 100
e-mail: potworow@potworow.pl

www.potworow.pl

GMINA POTWORÓW
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3