Gmina Przysucha otrzymała pieniądze na ochronę powietrza w swojej gminie

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
Burmistrz Tomasz Matlakiewicz (z lewej) obok wicemarszałka Rafała Rajkowskiego z podpisaną umową na ochronę powietrza w gminie Przysucha.
Burmistrz Tomasz Matlakiewicz (z lewej) obok wicemarszałka Rafała Rajkowskiego z podpisaną umową na ochronę powietrza w gminie Przysucha. Urząd Gminy i Miasta w Przysusze
Burmistrz Przysuchy Tomasz Matlakiewicz oraz wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Rafał Rajkowski podpisali w ubiegłym tygodniu umowę na zadanie ochrony powietrza w gminie. Przysucha dostała 165.127 złotych na pokrycie stu procent kosztów projektu.

Zadanie będzie polegało na zinwentaryzowaniu źródeł ogrzewania na terenie gminy Przysucha. Inwentaryzacja wskaże źródła ciepła w każdym lokalu lub budynku ogrzewanym indywidualnie położonym na terenie gminy, w tym w szczególności: mieszkalnym - jednorodzinnym i wielorodzinnym, handlowym, usługowym, użyteczności publicznej, w których wytwarza się ciepło wykorzystywane do celów grzewczych i przygotowania ciepłej wody użytkowej, za pośrednictwem kominów niższych niż 40 metrów.

Trzeba dbać o czyste powietrze

Będzie to pierwszy etap do osiągnięcia korzyści ekologicznych, takich jak: poprawa jakości powietrza na obszarach, na których odnotowano przekroczenia emisji zanieczyszczeń, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w produkcji energii na terenie gminy, obniżenie kosztów ogrzewania. Realizacja zadania potrwa do końca 2020 roku.

Już po raz drugi mazowieckie gminy otrzymają od samorządu województwa wsparcie na działania służące ochronie powietrza. W tym roku, w ramach Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza, pomoc finansową w wysokości ponad 3,1 miliona złotych otrzymają 43 projekty z subregionu radomskiego, w tym właśnie Przysucha.

– Czyste powietrze to lepsze zdrowie mieszkańców naszego regionu. Ten program pomaga gminom realizować działania zmierzające do tego, aby nasze powietrze było czystsze i jak najmniej substancji trujących i pyłów emitowane było do atmosfery. W tym roku gminy chcą przede wszystkim przeprowadzić inwentaryzację źródeł ciepła i zadbać o miejską i gminną zieleń – zaznacza wicemarszałek Rafał Rajkowski.

Ciekawe projekty

W sumie w ramach programu wpłynęło 387 wniosków z 272 gmin na łączną kwotę około 31,1 miliona złotych. Dofinansowane zostaną 272 projekty, a 105 projektów znalazło się na liście rezerwowej. 240 wybranych do dofinansowania zadań dotyczy przeprowadzenia lub aktualizacji inwentaryzacji źródeł ciepła na terenie gmin, a 25 zakłada tworzenie lub rewitalizację istniejących terenów zieleni (skwery, parki, arboretum, nasadzenia). Dzięki dofinansowaniu gminy będą mogły również zakupić oczyszczacze powietrza, drona badającego skład dymu oraz zakupić i zainstalować czujniki do pomiaru jakości powietrza.

Nabór wniosków ogłoszono w marcu. Gminy wiejskie, miejskie i wiejsko-miejskie mogły uzyskać wsparcie na takie działania jak między innymi: przeprowadzenie inwentaryzacji źródeł ciepła w gminie, opracowanie dokumentacji i analiz. Maksymalna pomoc finansowa jaką mogła otrzymać gmina na każde z wnioskowanych zadań to 200 tysięcy złotych.

Kryzys wieku średniego. Skąd się bierze i czy dotyka wszystkich?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie