Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Sienno. Uczniowie z Publicznego Gimnazjum w Siennie uczyli się przedsiębiorczości i ekonomii

koz
Program „Na Własne Konto" dla uczniów z Publicznego Gimnazjum w Siennie.
Program „Na Własne Konto" dla uczniów z Publicznego Gimnazjum w Siennie. Elżbieta Kotus
Ferie zimowe to przede wszystkim czas odpoczynku przed kolejnym semestrem nauki w szkole. Są jednak sposoby, by spędzić go z pożytkiem, na przykład zdobywają umiejętności poprzez zabawę i gry edukacyjne. Takie możliwości daje program „Na Własne Konto”, w którym uczniowie z gimnazjum w Siennie wzięli udział.

To już piąta edycja projektu „Na Własne Konto”. W tym roku biorą w nim udział szkoły z 35 gmin z całej Polski. Szkoła z Sienna jest jedną z czterech na Mazowszu, która się do niego zakwalifikowała.

W ramach projektu przez kilka dni uczniowie brali udział w dodatkowych zajęciach z przedsiębiorczości i ekonomii. Poznali podstawowe pojęcia i narzędzia ekonomiczne W założeniu projektu ma im to umożliwić lepszy start w dorosłe życie. W drugim semestrze wszyscy uczestnicy programu będą mogli wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce. Ich zadaniem będzie przygotowanie pracy konkursowej, a najlepsze szkoły i uczniowie otrzymają nagrody.

Gimnazjaliści z Sienna już na tak wczesnym etapie edukacji poprzez wyjątkowe zajęcia, mogli poszerzyć swoją wiedzę ekonomiczną oraz nauczyć się podstaw przedsiębiorczości. Plan był napięty. Nie mniej bardzo ciekawy. Na specjalnym blogu znajdującym się na stronie internetowej projektu „Na Własne Konto” sami uczestnicy relacjonowali co robili każdego dnia oraz czego się nauczyli. Dowiadujemy się wiec, że zajęcia dla uczestników z Sienna rozpoczęły się w poniedziałek, 20 lutego. Prowadziła je bardzo sympatyczna Ela Kotus wraz z nauczycielką Ewą Węgrzecką.

- Na początku zaczęliśmy od testu który sprawdzał naszą wiedzę na temat przedsiębiorczości. Następnie mieliśmy zadanie które polegało na targowaniu się ceną za jabłka. Dzięki tej zabawie dowiedzieliśmy się jak wygląda sprzedaż na rynkach. Tuż po tym obejrzeliśmy dwa krótkie filmiki na temat popytu i podaży. Rozdzieliliśmy się na trzy grupy i każda z nich dostała brystol i temat który musiała zilustrować. Po przedstawieniu swoich projektów ponowie usiedliśmy na swoje miejsca i zaczęliśmy następną zabawę. Ta gra polegała na tym że każdy z nas był producentem jednego dobra i miał za zadanie wymienić swój produkt na inne dostępne na naszym rynku. Niestety jak się okazało nie każdemu się to udało. W kolejnej rundzie mogliśmy się posługiwać pieniędzmi co znacznie ułatwiło wykonanie nam tego zadania. Dzięki tej grze dowiedzieliśmy się co to jest barter i dlaczego pieniądze są tak ważne w codziennym życiu. Na sam koniec wszyscy wróciliśmy na swoje miejsca a naszym zadaniem było wypisać trzy najważniejsze cechy przedsiębiorcy indywidualnie. Po podsumowaniu całego dnia i ustaleniu planu na następny dzień wszyscy z uśmiechami na twarzy udaliśmy się do domu – relacjonują Magdalena Kosno, Milena Siwierska oraz Klaudia Starz.

We wtorek odbyła się wycieczkę do Banku PKO SA w Ostrowcu Świętokrzyskim. Uczniowie obejrzeli prezentację dotyczącą rozwoju bankowości i rozwiązywali test na jego temat. Ciekawym punktem wycieczki było obejrzenie skarbca banku. Później uczniowie zwiedzili Komendę powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowcu.

W środę była prezentacja krótkich filmów o oszczędzaniu.
- Dostaliśmy arkusze papierów, a naszym zadaniem było przygotować metodą "burzy mózgów" plakat dotyczący oszczędzania. Posłużyliśmy się wierszami, kolorowymi rysunkami oraz rymowankami. Po wykonaniu każda grupa zaprezentowała swoje prace. Ciekawą formą zajęć była rywalizacja w tworzeniu, w grupach mini książek używając oszczędnie materiałów. Wszyscy z zapałem rywalizowali o zwycięstwo – piszą na blogu Zuzanna Sieczka i Krystian Kniotek.

Z kolei w czwartek gimnazjaliści przyjechali do Lipska i na początku odwiedzili Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Handlowo – Usługowe Marbet. Wycieczkę poprowadził sam dyrektor firmy. Z wpisu na blogu dowiadujemy się, że młodzież była tym miejscem zachwycona. Tego dnia uczniowie odwiedzili również redakcję Twojego Radia Lipsko, gdzie dowiedzieli się o pracy redaktora radiowego. Sami spróbowali własnych sił przed mikrofonem i nagrali krótką audycję.

W ostatni dzień młodzież ponownie wzięła udział w zajęciach, które odbyły się w szkole. Ćwiczyli umiejętność autoprezentacji i poznawali cechy osoby przedsiębiorczej.
- Fajny był ten projekt – mówią gimnazjaliści z Sienna.

„Na Własne Konto" to projekt edukacji ekonomicznej, skierowany do uczniów gimnazjów z gmin wiejskich i miejsko-wiejskich. Jego celem jest zmniejszenie dysproporcji w znajomości narzędzi finansowych pomiędzy młodzieżą miejską, a młodzieżą pochodzącą z terenów wiejskich. Pomysłodawcą i głównym wykonawcą projektu jest Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie