GMINA STARA BŁOTNICA

Materiał informacyjny
Staw w Starej Błotnicy, wygląd obecny

Jubileusz 30-lecia działalności samorządu gminnego jest okazją do przypomnienia zmian jakie dokonały się w krajobrazie Gminy Stara Błotnica w latach 1990–2020, w tym co materialnym, ale również w tym co nie widoczne gołym okiem.

Poprawa bezpieczeństwa

Największe inwestycje, które w znacznym stopniu wpłynęły na poprawę życia mieszkańców ale też dodatnio wpłynęły na ochronę środowiska, to budowa wodociągu. Gmina jest w 100% zwodociągowana. W najbliższym czasie powstanie nowoczesna stacja uzdatniania wody. W 2012 roku powstała jedna z nowocześniejszych w Polsce oczyszczalni ścieków i kanalizacji sanitarnej, ciśnieniowej i grawitacyjnej, do której są przyłączone posesje w miejscowościach Stara Błotnica i Czyżówka. Są również projekty na kolejne miejscowości. Kolejne wielkie inwestycje poprawiające bezpieczeństwo mieszkańców to drogi gminne. W ciągu trzydziestu lat ok. 95% wszystkich dróg gminnych zostało wyremontowanych. Przy wielu z nich ułożono chodniki, wykopano rowy oraz wykonano przepusty. W całej gminie wymieniono wiaty przystankowe wraz z zatokami autobusowymi. Powstały parkingi i miejsca postojowe, które są bardzo potrzebne przy wszystkich obiektach użyteczności publicznej. Zmodernizowano oświetlenie uliczne. Stare lampy sodowe zostały wymienione na nowoczesne ledowe.

Obiekty użyteczności publicznej i tabor samochodowy

Urząd Gminy mieścił się w ciasnym i starym przedwojennym budynku. Wymagał on pilnej rozbudowy, którą zrealizowano w 2007 roku. W 2017 roku wykonano remont i termomodernizację budynku urzędu oraz dwóch obiektów na terenie gminy: budynku oświatowego w Starym Kadłubie oraz świetlicy wiejskiej w Starym Kobylniku. W 2019 roku został wybudowany i oddany do użytku nowy obiekt w Starych Żdżarach, mieszczący świetlicę wiejską i strażnicę OSP. W miejscowościach gminy powstało 7 placów zabaw dla dzieci oraz 8 Otwartych Stref Aktywności, zawierających też miejsca dla dzieci. W ciągu ostatnich lat działania, gmina zakupiła: dwa samochody do przewozu osób niepełnosprawnych; samochód dostawczy służący do przewozu osób i sprzętu dla potrzeb porządkowo-gospodarczych; ciągnik; wóz asenizacyjny i kosiarki.

Opieka Zdrowotna i Pomoc Społeczna

Stary budynek Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starej Błotnicy został gruntownie wyremontowany i zmodernizowany. Została wybudowana winda dla osób niepełnosprawnych. Powstało szereg nowych poradni i gabinetów specjalistycznych. W szczególności poradnia rehabilitacji, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem pacjentów. Ze względu na szybko zmieniająca się - po roku 1990 –sytuacje społeczno-ekonomiczna w dużej mierze wzrosła działalność Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Oświata

Na terenie gminy istnieją cztery szkoły podstawowe. Wszystkie mieszczące je budynki zmieniły swoje oblicze. Każdy z nich został wyremontowany. Szkoły, w których mieściły się gimnazja, czyli w Starej Błotnicy oraz w Starym Goździe zostały również rozbudowane. W Starych Sieklukach powstała bardzo nowoczesna hala sportowa. Przy pozostałych szkołach: boiska trawiaste, ze sztuczną nawierzchnią oraz Orlik. Przy szkołach powstały parkingi, miejsca wypoczynku oraz zostały zagospodarowane tereny zmieniając oblicze tych obiektów. Uczniowie korzystają z licznie realizowanych projektów unijnych np. „Cyfrowa Szkoła”, czy „Wyrównywanie szans edukacyjnych”, które w znacznym stopniu przyczyniły się do wzrostu komputeryzacji i cyfryzacji placówek oświatowych na terenie gminy. Od 2012 roku w gminie zaczęły funkcjonować cztery przedszkola, początkowo w formie punktów przedszkolnych „Krasnoludek” finansowanych w ramach projektu unijnego. Ich kontynuacją są przedszkola gminne działające w Starym Kadłubie, Starym Goździe, Starych Sieklukach i Kaszowie.

Straże pożarne

Zostały wyremontowane budynki mieszczące jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych na terenie gminy: w Starej Błotnicy, Kaszowie, Pierzchni, Starym Kadłubku, Starym Kobylniku, Starym Kadłubie, Strych Sieklukach. W Starych Żdżarach wybudowano nowy budynek dla OSP. Zakupiono i odnowiono samochody strażackie we wszystkich jednostkach. W bardzo dużej mierze zostały zrealizowane potrzeby sprzętowe i mundurowe strażaków. Organizowane były wszystkie okrągłe rocznice działalności poszczególnych OSP.

Kultura, historia i wizerunek gminy

Instytucja kultury, jaką jest Gminna Biblioteka Publiczna została przeniesiona z wynajmowanych ciasnych pomieszczeń do nowej siedziby. Budynek ten został rozbudowany w 2011 roku i gruntownie wyremontowany. Również ze starego budynku przeniesiona została filia biblioteczna w Starym Goździe do rozbudowanego obiektu oświatowego. Biblioteka wydała dwie książki: „Zachować dobro” oraz „Szlakiem grodzisk powiatu białobrzeskiego”. Realizowanych jest szereg projektów przeznaczonych dla użytkowników biblioteki. Dla mieszkańców gminy organizowanych są różnorodne wydarzenia kulturalne. Są to Festyny dożynkowe, przeglądy kapel ludowych, turnieje sportowe, mniejsze festyny w poszczególnych miejscowościach, zawody wędkarskie, rajdy pielgrzymkowe oraz liczne konkursy i wystawy. Od 2013 roku działa i odnosi sukcesy krajowe i międzynarodowe - Gminna Orkiestra Dęta. Największym sukcesem jest zajęcie I miejsca w XX Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych w mieście Giulianowa we Włoszech. Samorząd pamięta o historii ziem błotnickich. W 2015 roku został przeniesiony i odnowiony pomnik poświęcony „Poległym w obronie ojczyzny” oraz estetycznie zagospodarowane miejsce wokół niego. Podczas świąt patriotycznych składane są tam kwiaty. Rondu w Starej Błotnicy nadano imię Ks. Stanisława Głąbińskiego a w Kaszowie 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Od 2013 roku gminy szczyci się nadanym herbem, którego wizerunek przedstawiono również w instalacji ogrodowej w pobliżu urzędu gminy. W 2013 roku w Kaszowie zostało otwarte Regionalne Centrum Kultury i Tradycji Wiejskiej. Skansen prezentuje narzędzia rolnicze oraz przybliża dawne życie na wsi. Na terenie gminy powstały trzy stowarzyszenia mieszkańców, koło gospodyń oraz grupy nieformalne. Organizują one życie kulturalno-rozrywkowe dla lokalnych społeczności.

Sport

Ponad 15 lat działa w gminie Klub Sportowy „Błotnica”. Dysponuje on dużym nowoczesnym obiektem wielofunkcyjnym mieszczącym budynek szatni i zaplecza sportowego, boiskiem do piłki plażowej, siłownią i placem zabaw. Obiekt jest profesjonalnie oświetlony. Klub prowadzi kilka sekcji piłki nożnej. Klub corocznie dla całego środowiska piłkarskiego organizuje Święto Sportu. Organizowane są turnieje piłkarskie dla młodszych i starszych mieszkańców. W szkołach prowadzą działalność Uczniowskie Kluby Sportowe. W Starym Goździe działa również sekcja Tenisa Stołowego. UKS Tymianka gra w V Mazowieckiej Lidze Tenisa Stołowego. Od prawie 20 lat organizowane są turnieje tenisowe o puchar Wójta Gminy.

Wszystkie te działania finansowane są przez gminę, a w przeważającej mierze to środki pozyskane w ramach projektów zewnętrznych w tym unijnych. W Gminie Stara Błotnica bardzo dużo dzieje się pozytywnych działań inwestycyjnych oraz zaspakajających potrzeby niematerialne mieszkańców.

Urząd Gminy Stara Błotnica
26-806 Stara Błotnica

Telefon: 48 385 77 90, 48 385 77 91, 48 385 77 92
Faks: 48 385 77 90 wew. 41
e-mail: gmina@starablotnica.pl

www.starablotnica.pl

GMINA STARA BŁOTNICA
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3