Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Szydłowiec. Obchody 78. rocznicy bitwy pod Barakiem

MK
W dniach 7-8 września odbyły się obchody 78. rocznicy bitwy pod Barakiem. Podczas dwudniowych uroczystości było wiele patriotycznych wydarzeń, którym towarzyszyła oprawa muzyczna Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza.

Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej to muzyczny ambasador tej formacji, zarówno w kraju, jak i poza granicami. Z powodzeniem prezentuje się na licznych festiwalach. Także w Szydłowcu wystąpili pod przewodnictwem naczelnika podpułkownika Straży Granicznej Stanisława Strączka i zastępcy naczelnika majora Leszka Mieczkowskiego.

Piątkowe uroczystości

Orkiestra Straży Granicznej w czwartek 7 września pokazem musztry paradnej zainaugurowała tegoroczne obchody bitwy pod Barakiem. Następnie uczestnicy uroczystości wspólnie z Kompanią Reprezentacyjną Straży Granicznej i wspomnianą orkiestrą udali się na cmentarz parafialny przy ulicy Kamiennej. Tam złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze pod pomnikiem żołnierzy poległych w obronie ojczyzny w latach 1939-44. Odbyła się także modlitwa oraz apel poległych.

Msza święta oraz koncert orkiestry

W piątek, 8 września msza święta w intencji ojczyzny odbyła się w kościele pod wezwaniem świętego Zygmunta w Szydłowcu z udziałem zespołu Straży Granicznej. Potem był przemarsz, liczne przemówienia na placu przy Zespole Szkół imienia Korpusu Ochrony Pogranicza, a także złożenie wiązanek pod pomnikiem „Ku chwale żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza - Obrońców Polskich Granic 1924 -1939" . Uroczystości rozpoczął Mazurek Dąbrowskiego w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej.

Gospodarzem uroczystości na placu szkolnym była Maria Michajłow. W swoim przemówieniu niejednokrotnie mówiła jak wielki to zaszczyt,że jej szkoła na swojego patrona przyjęła formację obronną Korpusu Ochrony Pogranicza. – Chcemy, by żołnierze, którzy tak dzielnie walczyli granic Polski, byli na zawsze zapamiętani, bo oddawali swoje życie za naszą wolność. To wielka duma dla nas – mówiła Maria Michajłow.

Burmistrz Artur Ludew wspominał, że była to jedna z niewielu bitew w czasie wojny, która była wygrana. Zostało to okupione jednak dużą ilością ofiar, o których teraz należy pamiętać i mówić.

Pułkownik Zbigniew Bartnicki, zastępca komendanta Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej podkreślał, że trzeba dbać o pamięć poległych w bitwie pod Barakiem.

– Niezmiernie cieszy mnie, że szydłowiecka młodzież interesuje się historią, kiedy przygotowywałem się do wystąpienia, spytałem swojej córki jak mówić do młodych ludzi. Odpowiedziała, że i tak nie zrozumieją, czegokolwiek bym nie mówił. Żywię jednak wielką nadzieję, że będzie inaczej, to że od trzech lat zbieramy się pod tym pomnikiem w obecności tak licznie zgromadzonej młodzieży to żywy dowód na to, że kultywowanie tradycji naszego narodu wciąż jest obecne w naszych sercach – mówił pułkownik Bartnicki.

Włodzmierz Górlicki w swoim przemówieniu przypominał historię nadania imienia aktualnego patrona. Na ręce Marii Rubas, członka zarządu Rodzin Katyńskich oraz członka zarządu Stowarzyszenia Weteranów Polskich Formacji Granicznych, składał plakietę z herbem Powiatu Szydłowieckiego za kultywowanie i krzewienie wiedzy historycznej, za osobiste zaangażowanie miejsc pamięci, troskę o wojenne cmentarze. Uroczystości zakończył koncert Orkiestry Reprezentacyjnej.

ZOBACZ TEŻ: Szydłowiec uczcił pamięć Żołnierzy Wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie