Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Szydłowiec otrzymała dofinansowanie na przedłużenie ulicy Leśnej oraz modernizację remizy strażackiej

Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga
W konferencji w środę w Ratuszu uczestniczyli od lewej: rady Tomasz Śmietanka, wicemarszałek Rafał Rajkowski, marszałek Adam Struzik, burmistrz Artur Ludew i skarbnik Iwona Czarnota.
W konferencji w środę w Ratuszu uczestniczyli od lewej: rady Tomasz Śmietanka, wicemarszałek Rafał Rajkowski, marszałek Adam Struzik, burmistrz Artur Ludew i skarbnik Iwona Czarnota. Mateusz Kaluga
Prawie 2 miliony złotych gmina Szydłowiec otrzymała z budżetu Województwa Mazowieckiego. W środę, 7 lipca przedstawiciele obu samorządów podpisali stosowne umowy w tej sprawie. Za wspomniane fundusze będą zrealizowane dwie inwestycje.

Więcej ciekawych i ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej ECHODNIA.EU/RADOMSKIE

Na realizację instrumentu wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego samorząd przeznaczył w tym roku rekordowe 151 milionów złotych z czego ponad 95 milionów, to pieniądze, które wspomogą nowe projekty samorządów lokalnych. Jak podkreśla marszałek Adam Struzik, samorządy nadal odczuwają finansowo walkę z pandemią, przez co program ten nabiera szczególnego znaczenia. – Dajemy samorządom lokalnym możliwość ubiegania się o środki na realizację inwestycji w ramach kilkunastu autorskich programów wsparcia. To projekty, które zmieniają nasze miasta i gminy na lepsze, a ich pozytywne skutki mieszkańcy będą odczuwać przez lata – mówi marszałek Adam Struzik.

Zdaniem wicemarszałka Rafała Rajkowskiego, autorskie programy wsparcia są odpowiedzią na potrzeby mieszkańców regionu. – Mazowsze to jedna wielka wspólnota, która wzajemnie się wspiera. Liczba składanych do nas wniosków jest bardzo duża, dlatego jeśli mamy taką możliwość, to pomagamy – dodaje.

Ważna inwestycja

Dzięki dofinansowaniu z budżetu województwa w Szydłowcu powstanie przedłużenie ulicy Leśnej, zlokalizowanej w przemysłowej dzielnicy miasta. Zostanie także wybudowana pełna infrastruktura wodociągowa i kanalizacyjna. – Inwestycja jest niezbędna i kluczowa w kontekście szydłowieckiej dzielnicy przemysłowej i rozwoju całej gminy – mówi burmistrz Szydłowca Artur Ludew. – Dzięki jej realizacji uzbrojonych i skomunikowanych zostanie kilkadziesiąt hektarów gruntów inwestycyjnych przeznaczonych pod przemysł i produkcję. Na tak przygotowanych terenach będą mogli ulokować się inwestorzy, dzięki czemu powstaną nowe miejsca pracy. Dlatego właśnie inwestycja jest oczekiwana przez mieszkańców Szydłowca, a jej aspekt społeczny uważam za niezmiernie istotny – dodaje.

Nowa droga umożliwi dojazd do terenów zabudowy przemysłowej i kolejnych planowanych ulic. W ramach przedsięwzięcia zostanie wyznaczony nowy pas drogowy wyznaczający przedłużenie istniejącej części ulicy Leśnej. Zaplanowano budowę nowej nawierzchni jezdni, skrzyżowań i zjazdów, chodnika, kanalizacji deszczowej i sanitarnej, sieci wodociągowej, a na końcu ulicy zostanie wybudowany plac do zawracania. Kwota dotacji z budżetu województwa wynosi nieco ponad 1,3 miliona złotych. Całkowity koszt inwestycji to milion złotych więcej. Zgodnie z planem budowa zakończy się w marcu 2023 roku.

Warto nadmienić, że strefa przemysłowa w Szydłowcu, powstaje pomiędzy drogą krajową S7 i stacja kolejową Szydłowiec. Gmina do zrealizowania celu wykorzystuje własne tereny, ale również skupuje od skarbu państwa i osób prywatnych. Obszar strefy jest przeznaczony na działalność produkcyjną, przemysłową i usługową. Na terenach strefy przemysłowej działa między innymi firma Toolmex Truck. Zajmuje się sprzedażą, serwisem, remontami, a także modernizacją nowych i używanych wózków widłowych, ładowarek teleskopowych oraz części zamiennych. Jest obecna również firma Best Pools. Jak informuje gmina, udało się znaleźć również inwestora, który przejmie i zainwestuje w budynku po były zakładzie Biella, który działalność zakończył już trzy lata temu, a pracę straciło prawie 200 osób.

Wsparcie dla strażaków

Na znaczne środki z budżetu województwa mogą także liczyć ochotnicze straże pożarne. Wśród nich OSP Majdów, która w wyniku podpisanej umowy otrzyma w najbliższych latach 630 tysięcy złotych na znaczną rozbudowę swojej strażnicy. Jak mówi radny sejmiku województwa i przewodniczący sejmikowej Komisji Rolnictwa i Terenów Wiejskich Leszek Przybytniak, strażacy-ochotnicy bardzo często są pierwsi na miejscu pożarów i wypadków. Dlatego szczególnie ważne jest wyposażanie ich w nowoczesny sprzęt czy remontowanie strażnic, w których sprzęt strażacki jest garażowany i przechowywany. – To kwestia bezpieczeństwa mieszkańców regionu, dlatego systematycznie doposażamy mazowieckie OSP – dodaje.

W tym roku sejmik województwa na dofinansowanie ochotniczych straży pożarnych przeznaczył blisko 15,7 mln zł. Dotychczasowe wsparcie samorządu Mazowsza dla OSP to już znacznie ponad 130 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie