Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Warka. Ministrowie rolnictwa Chin i Polski w Wichradzu

Janusz Petz;[email protected]
Ministrowie rolnictwa Chin i Polski w gospodarstwie rolnym rodziny Pietrzyckich w Wichradzu koło Warki. Na zdjęciu  minister Han Changfu, minister Krzysztof Jurkiel oraz Iwona i Artur Pietrzyccy.
Ministrowie rolnictwa Chin i Polski w gospodarstwie rolnym rodziny Pietrzyckich w Wichradzu koło Warki. Na zdjęciu minister Han Changfu, minister Krzysztof Jurkiel oraz Iwona i Artur Pietrzyccy. archiwum prywatne
W podwareckiej firmie Twój Owoc wchodzącej w skład konsorcjum Appolonia gościł minister Chin Han Changfu oraz jego polski odpowiednik, minister Krzysztof Jurgiel.

Czy wizyta jest zapowiedzią ekspansji eksportowej polskich sadowników na najbardziej chłonny chiński rynek? Appolonia to pierwsza polska grupa, która w grudniu 2016 roku przygotowała i wysłała do Państwa Środka dużą partię jabłek.

Olbrzymi chiński rynek

Minister Rolnictwa Chińskiej Republiki Ludowej przyjechał do Polski między innymi po to, aby podpisać umowę o współpracy weterynaryjnej pomiędzy instytutami w Puławach i Lanzhou. Podczas spotkań dwustronnych minister Krzysztof Jurgiel zwrócił się do swojego chińskiego odpowiednika o wsparcie w jak najszybszej finalizacji procedur związanych z dostępem polskich produktów rolno - spożywczych do rynku chińskiego.

Obaj zwiedzali też obiekty firmy Twój Owoc z podwareckiego Wichradza, gdzie przygotowywane są jabłka na eksport do Chin. Już sam program wizyty pokazuje na czym stronie polskiej najbardziej zależy. Polscy producenci z branży rolno - spożywczej już od dawna pukają do drzwi rynku Państwa Środka, często w ostatnich latach bezskutecznie z powodu barier protekcjonistycznych, ale trudnych do sforsowania przepisów fitosanitarnych. Minister rolnictwa Chin miał okazję na własne oczy przekonać się w jak sterylnych, wymuszonych też przepisami unijnymi warunkach produkuje się żywność w Polsce.

To dopiero początek

Na razie wszystko wskazuje na to, że rynek chiński wreszcie otworzył się na nasz eksport. Konsorcjum Appolonia jako pierwsza polska grupa w grudniu 2016 roku wyeksportowała dużą partię jabłek do Chin. Na liście producentów jabłek uprawnionych do sprzedaży owoców w Państwie Środka znalazło się kilkadziesiąt polskich gospodarstw rolnych i spółek, z czego zdecydowana większość z regionu grójeckiego.

W 2016 roku do Chin wysłano około tysiąca ton jabłek, ale to dopiero początek.

- To bardzo obiecujący i perspektywiczny rynek, tylko trzeba go rozruszać - mówi poseł Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP.

Jego zdaniem w żadnym przypadku Polska nie może rezygnować z tego rynku, choć trzeba po drodze rozwiązać wiele problemów, takich jak obniżenie kosztów transportu, przygotowania odpowiednich opakowań chroniących odpowiednio owoce w transporcie kolejowym, albo morskim.

Chiny są jednym z największych na świecie producent ów jabłek, a w ostatnich latach konkurują z Polską o palmę pierwszeństwa w eksporcie tych owoców.

Szansą dla polskich producentów jest jednak to, że chińscy rolnicy produkują jabłka jednokolorowe: zielone lub czerwone. Owoce z rumieńcem, charakterystycznym dla jabłek europejskich są dla nich czymś nowym.

Zobacz też: Targi zbrojeniowe w Kielcach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie