Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Zakrzew. Nowe ścieżki rowerowe przy drogach. Starostwo dostało 22 miliony złotych dotacji. Gdzie będą budować?

tnt
O drogach mówił starosta Mirosław Ślifirczyk (z prawej), obok wicestarosta Leszek Margas.
O drogach mówił starosta Mirosław Ślifirczyk (z prawej), obok wicestarosta Leszek Margas. Fot. tadeusz klocek
Dzięki unijnym dotacjom zostaną wyremontowane drogi, a przy nich powstaną ciągi pieszo-rowerowe. W gminie Zakrzew zostanie przebudowane 12 kilometrów dróg. To część projektu, który powiat realizuje razem z Radomiem.

Projekt pod nazwą „Rozwój infrastruktury w zakresie zrównoważonej mobilności miejskiej na terenie Gminy Miasta Radomia oraz Powiatu Radomskiego” znalazł się na liście zadań, które będą realizowane przy wsparciu Unii Europejskiej. - To efekt starań o to, by marszałek Adam Struzik zwiększył pulę pieniędzy na tego typu przedsięwzięcia. Głównym celem projektu jest ograniczenie emisji zanieczyszczeń poprzez rozwój ekologicznych form transportu - mówi Mirosław Ślifirczyk, starosta radomski.
Wartość projektu w powiecie radomskim to 27,5 miliona złotych, ale unijny wkład wyniesie 80 procent, czyli powiat dołoży tylko 5,5 miliona złotych.
- W odniesieniu do powiatu radomskiego przyznane wsparcie pozwoli na rozbudowę dwóch dróg powiatowych w gminie Zakrzew: Młódnice-Jarosławice-Cerekiew-Radom oraz Taczów-Taczówek-Milejowice wraz z budową ciągów pieszo-rowerowych o łącznej długości 12 kilometrów, w tym w ciągu drogi Młódnice-Jarosławice-Cerekiew-Radom o długości prawie ośmiu kilometrów, oraz Taczów-Taczówek-Milejowice o długości 4200 metrów, a także budowę chodników o długości kilometra, z których korzystać będą piesi i rowerzyści - mówił Mirosław Ślifirczyk. - To wspólny projekt z miastem Radom, więc musi być poprowadzony kompleksowo, tak, by ciągi przy drogach powiatowych łączyły się z tymi w mieście, odpowiednio przez ulicę Wapienną, albo drogą wojewódzką 740. Czekamy na podpisanie umowy z Mazowiecką Jednostką Wdrażania Projektów Unijnych, potem będziemy ogłaszać przetargi. Planowany termin wykonania obu inwestycji to koniec 2019 roku.

Cieszy fakt, że ciągi pieszo-rowerowe będą budowane z nawierzchni asfaltowej, ale już na etapie projektowania środowiska rowerowe, w tym Bractwo Rowerowe z Radomia, wytykało liczne błędy. Droga w Cerekwi przy kościele urywa się i zaczyna znów kilkadziesiąt metrów dalej, na przejściach brakuje przejazdów, a niektóre łuki są bardzo ostro wyprofilowane, co zagraża bezpieczeństwu użytkowników. Przy drodze do Młódnic ciąg powstanie raz po jednej, raz po drugiej stronie ulicy. Przy wjazdach na posesje asfalt będzie pocięty krawężnikami. Środowiska rowerowe przywołują przykłady, gdzie rowerzyści nie chcą jeździć po źle zaprojektowanych ścieżkach, i wybierają jezdnię.

- Na tym etapie możliwe są jeszcze poprawki. Co do drogi przy kościele, to kwestia uzgodnienia z parafią, która jest gospodarzem terenu - mówi Mirosław Ślifirczyk.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook

Piękne WAGS podczas world cup 2018 w Rosji [zdjęcia]

Wiemy jakim jesteś typem gościa weselnego! QUIZ

Zakazane pamiątki z wakacji - tego nie przywieziecie do domu!

TOP 18 zasad postępowania w czasie burzy

To jedne z najdłuższych wakacji! Zobacz wakacyjne memy!

Jesteś świeżo upieczonym kierowcą? Tych błędów się wystrzegaj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie