Gombrowicz w Paryżu!...Wrócił tam dzięki Muzeum Gombrowicza we Wsoli i paryskiej Stacji Naukowej PAN

Barbara Koś
W przerwie sesji stoją od lewej: Ewa Witkowska, Rita Gombrowicz,Tomasz Tyczynski i Mariola Odzimkowska. Muzeum we Wsoli
Witold Gombrowicz znów był obecny w Paryżu, a to dzięki wydarzeniom zorganizowanym przez tamtejszą Stację Naukową PAN, przy współpracy Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.

O „Witoldzie Gombrowiczu – między Polską a Francją” dyskutowali wybitni znawcy twórczości autora „Kosmosu” i współtwórcy jego muzeów. A co najważniejsze, w spotkaniu wzięła udział również Rita Gombrowicz.

Dwudniowe wydarzenie (12 i 13 listopada) organizowane w związku z pięćdziesiątą rocznicą śmierci Witolda Gombrowicza rozpoczęło się opowieścią o obu jego muzeach: działającym od dziesięciu lat Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli oraz utworzonej przed dwoma laty Espace Muséal Gombrowicz, prowadzonej przez Muzeum we Wsoli przy współpracy z samorządem Vence.

Najpierw była Wsola

O znaczeniu Wsoli i Vence w biografii Gombrowicza opowiedział jeden z najwybitniejszych znawców jego twórczości profesor Jerzy Jarzębski. Dokonał też interesującej interpretacji pomysłu na działalność muzeum we Wsoli, podkreślając, że Gombrowicz stanowi niezwykle trudno uchwytny przedmiot muzealnych zabiegów, więc wsolska instytucja jest właściwie takim „muzeum w ruchu”.

Muzea dwa

O historii i działalności obu Gombrowiczowskich muzeów opowiadali kurator Muzeum we Wsoli,Tomasz Tyczyński oraz jego zastępczyni, Ewa Witkowska. Rita Gombrowicz natomiast wróciła do wspomnień związanych z oboma miejscami, przypominając też historię kilkudziesięcioletnich zabiegów o upamiętnienie Gombrowicza w Vence.

O finale tych starań i udziale państwa polskiego w renowacji Willi Alexandrine opowiedziała Justyna Kowal, główny specjalista w Departamencie Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wspominała też nieżyjącego już dyrektora tego departamentu Jacka Milera, który był współtwórcą Espace Gombrowicz, wraz z Evelyn Temmam, radną i wiceburmistrz Vence, główną tamtejszą orędowniczką utworzenia przestrzeni muzealnej w mieszkaniu zajmowanym niegdyś przez państwa Gombrowiczów.

Obejrzeli wystawę

Uczestnicy spotkania mieli też okazję obejrzeć wystawę plakatów wyróżnionych w międzynarodowym konkursie „Gombrowicz półWIECZNY”, zorganizowanym przez Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli we współpracy z Muzeum Plakatu w Wilanowie.

Był warty Nobla

Następnego dnia odbyła się dyskusja:„Gombrowicz:język wart Nobla”. W panelu naukowym, poświęconym językowi gombrowiczowskiemu, jego oryginalności i skomplikowaniu, utrudniającym przekład na inne języki, udział wzięli: Małgorzata Smorąg-Goldberg (Sorbona), Paweł Rodak (Sorbona i Uniwersytet Warszawski), Jerzy Jarzębski (Uniwersytet Jagielloński), Jean-Pierre Salgas (autor ważnych książek o Gombrowiczu), Rita Gombrowicz oraz jej asystentka,Mariola Odzimkowska, wykładowca języka polskiego, współtwórczyni portalu gombrowicz.net.

Drugą część dyskusji stanowił „Sąd nad Nagrodą Nobla”, której pisarz nie dostał! Była rozmowa, dlaczego Witold Gombrowicz nie dostał Nagrody Nobla, do której był nominowany, a także o funkcjonowaniu nagród literackich, motywacji ich przyznawania, znaczenia w życiu literackim i sensu ich istnienia.

Szczególne podziękowania za organizację tego inspirującego wydarzenia Muzeum we Wsoli składa Katarzynie Kuli ze Stacji Naukowej PAN, jej dyrektorowi, Maciejowi Foryckiemu, a także Pawłowi Rodakowi, który organizację dwudniowego forum wspierał nie tylko intelektualnie, ale również fizycznie.

Power Play w radomskim klubie Explosion. Zobacz zdjęcia z imprezy!

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie