Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gombrowicz wraca jesienią - nowe wydarzenia w Muzeum Gombrowicza

Barbara Koś
Już 8 września gościem muzeum będzie Rita Gombrowicz
Już 8 września gościem muzeum będzie Rita Gombrowicz Łukasz Wójcik
Interesujące spotkania literackie i towarzyszące im wydarzenia muzyczne odbywać się będą jesienią w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli w cyklu "Powrót Gombrowicza".
Zaśpiewa Renata Przemyk
Zaśpiewa Renata Przemyk Anna Hanke

Zaśpiewa Renata Przemyk
(fot. Anna Hanke)

- To rozpoczęty przez nas latem a teraz kontynuowany cykl wydarzeń przypominających o 50. rocznicy wyjazdu Witolda Gombrowicza z Argentyny do Europy - mówi Ewa Witkowska z muzeum pisarza.

Już w niedzielę, 8 września, muzeum zaprasza na "nieoficjalne imieniny Witolda".

- Nieoficjalne, bo trochę na przekór pisarzowi, który świętować nie lubił - wyjaśnia Ewa Witkowska.

Z tej okazji odwiedzą Wsolę wyjątkowi goście. Przede wszystkim - Rita Gombrowicz, wdową po pisarzu, z którą rozmawiać będą Dominika Świtkowska i Tomasz Tyczyński.

- Rita Gombrowicz gościła w Muzeum wielokrotnie, jednak to spotkanie będzie wyjątkowe, ponieważ po raz pierwszy to ona, a nie jej mąż będzie głównym tematem rozmowy - podkreśla Ewa Witkowska.

Po spotkaniu odbędzie się koncert Renaty Przemyk, artystki obecnej na scenie od ponad 20 lat, laureatki licznych prestiżowych nagród muzycznych w Polsce.

Towarzyszyć jej będą: Błażej Chochorowski i Maciej Mąka - gitary.

Wszystkich miłośników literatury muzeum zaprasza także w niedzielę, 6 października, na czwarty już Panel Gombrowiczowski.

Tym razem panel będzie poświęcony tematyce emigracji literackiej. Muzeum gościć będzie pisarzy, którzy doświadczyli życia i tworzenia poza krajem.

Wsolę odwiedzą: "dobrowolny emigrant", Mariusz Wilk, który twierdzi, że emigrantem nie jest, Bronisław Świderski, wygnany z Polski po Marcu '68, który o emigracji pisał nie tylko w swoich powieściach, ale również tekstach naukowych i publicystycznych oraz Zbigniew Kruszyński, emigrant polityczny w latach 80., który wrócił do kraju, ale doświadczenie emigracji jest jednym z najważniejszych tematów jego prozy.

Oba wydarzenia organizowane w ramach cyklu "Powrót Gombrowicza" spotkanie finansowane są przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dotychczas w ramach cyklu "Powrót Gombrowicza" gościli we Wsoli reżyser paryskiej prapremiery "Ślubu" Jorge Lavelli oraz Klementyna Suchanow i Anna Łabędzka, wykładowca Uniwersytetu w Rennes,współpracownica Rity Gombrowicz, które rozmawiały o intymnym dzienniku Gombrowicza "Kronos",

Pierwszą edycję wydarzeń związanych z powrotem Gombrowicza do Europy zakończyła polską premierą filmu dokumentalnego "Zabijcie Witolda", zrealizowanego przez Agnieszkę Herbich i Lucasa Trajtengartz'a na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Argentynie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie