Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gorąca nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Radomiu w sprawie sieci szkół po reformie oświaty

wit
Przeciwko likwidacji swojej szkoły podczas  Nadzwyczajnej Sesji Rady Miejskiej protestowały uczennice VIII Liceum Ogólnokształcącego w Radomiu.
Przeciwko likwidacji swojej szkoły podczas Nadzwyczajnej Sesji Rady Miejskiej protestowały uczennice VIII Liceum Ogólnokształcącego w Radomiu. Tadeusz Klocek
We wtorek, na dzień przed zebraniem zespołu konsultacyjnego, po którym władze Radomia mają przedstawić ostateczną propozycję dotyczącą sieci szkół w Radomiu, odbyła się, zwołana przez radnych PiS, nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w sprawie reformy oświaty.

Już na początku sesji, na której stawili się przedstawiciele radomskich szkół, kuratorium, władze miasta, radni wnioskodawca wykreślił z porządku obrad punkt czwarty, to jest „przyjęcie stanowiska”.

Większość czasu poświęcono na przedstawienie dotychczasowych ustaleń w pracach nad nową organizacją sieci radomskich szkół po rządowej reformie edukacji.

Na obrady przyszły uczennice VIII LO imienia Jana III Sobieskiego. Z transparentami w dłoniach przysłuchiwały się temu co mówiono na temat nowej organizacji sieci radomskich szkół. - Nie chcemy by nasza szkoła została zlikwidowana. Dobrze się w niej czujemy - zaznaczyła Joanna Pluta z klasy II.

Karol Semik, wiceprezydent Radomia wspomniał o pracach przy projektowaniu sieci radomskich szkół po reformie edukacji, które to Radom rozpoczął już w wakacje ubiegłego roku.

- Ustaliliśmy trzy główne parametry, to jest: uczeń-demografia, nauczyciel-praca, infrastruktura szkolna - budynek i jego otoczenie. Nauczyciel i budynek służy uczniowi, bo uczeń jest w systemie oświaty podmiotem, - powiedział wiceprezydent Semik.
Wiceprezydent przybliżył obecny system kształcenia. - To „6+3”, czyli 9 roczników, a teraz będzie 8 klas, czyli jeden rocznik mniej, więc część etatów przejdzie do szkół średnich.

Wiceprezydent omówił kilka opcji nowej siatki szkół w Radomiu. - Będzie ona jeszcze omawiana na zebraniu zespołu konsultacyjnego. Radni mają prawo do zmian w systemie projektowanych sieci jeszcze przez ponad 2 lata - tłumaczył Semik.
Przyjęcie uchwały o projekcie sieci szkół w Radomiu zostanie poddane pod opinię kuratora. Uchwała stanie się ważna gdy opinia będzie pozytywna.

O swoich obawach a także refleksjach na temat proponowanych zmian mówili: nauczyciele, dyrektorzy szkół
- Dla dobra oświaty organ prowadzący mógłby przekształcić gimnazja w podstawówki. Dotyczy to klas III i VI, które mogłyby być w naszych szkołach klasami IV i VII. Złożyłam do prezydenta propozycję przekształcenia naszego gimnazjum w podstawówkę z oddziałami integracyjnymi - powiedziała Anna Bulera Sasin dyrektor PG numer 8 (Michałów).
- Dostaliśmy tyle propozycji i co chwilę się one zmieniały, że już się pogubiliśmy. Mamy nadzieję, że zostaniemy przekształceni w podstawówkę - powiedział Andrzej Nowak, dyrektor PG numer 4 (Ustronie).

- Przyszłam na sesję wierząc, że władze miasta pomogą nam, bo zostaliśmy sami jako nauczyciele. U nas ma być zespół przedszkolno-szkolny. 16 osób straci pracę. Powód?_Brak uprawnień do pracy z klasami I i „O” - mówi Marzena Białczak, z PG numer 12 (Zamłynie).

Trwa loteria Echa Dnia. KLIKNIJ I SPRAWDŹ, JAK WYGRAĆ MIESZKANIE, SAMOCHÓD I NAGRODY PIENIĘŻNE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie