Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grójec w czołówce polskich miast poniżej 20 tysięcy mieszkańców. Tu warto mieszkać. Dlaczego?

Piotr Stańczak
Piotr Stańczak
W Grójcu powstają nowe mieszkania. Tak będzie wyglądał jeden z budynków na nowym osiedlu Sienkiewicza Park.
W Grójcu powstają nowe mieszkania. Tak będzie wyglądał jeden z budynków na nowym osiedlu Sienkiewicza Park. Fot. www.sienkiewiczapark.pl
Polski Instytut Ekonomiczny zbadał ponad 200 miast w Polsce i wskazał 63 miasta zapewniające dobre warunki życia, będące w dobrej sytuacji finansowej i mające przed sobą dobre perspektywy. W gronie tym znalazł się Grójec.

Lokalne „Życie Grójca” powołało się na artykuł Jacka Krzemińskiego pod tytułem „Mimo pandemii te miasta wciąż mają przed sobą dobre perspektywy”, który ukazał się na portalu internetowym www.tuwartomieszkac.pl wskazuje, że w województwie mazowieckim, pośród miast liczących około dwudziestu tysięcy mieszkańców, znalazły się miejscowości: Chorzele, Grójec, Kałuszyn, Mszczonów oraz Raciąż.

Radzą sobie mimo pandemii

Sam raport zatytułowany jest „Weryfikacja scenariuszy rozwoju małych miast w perspektywie 2035”. Wynika z niego, że sytuacja większości małych miast w Polsce pogorszyła się przez pandemię oraz jej skutki i dotyczy to także ośrodków miejskich wskazanych wcześniej przez Polski Instytut Ekonomiczny jako „miasta dobrego życia”. Mimo to - jak pokazuje ów nowszy raport Instytutu - te miejscowości, miasta dobrego życia, wciąż mają przed sobą dobre, optymistyczne perspektywy - podaje w swojej publikacji Krzemiński, którego cytuje „Życie Grójca”.

Co było decydujące przy opracowywaniu rankingu? Otóż analizie poddano 48 czynników:

  • 13 czynników społecznych, np. poziom bezpieczeństwa w mieście, przyrost naturalny, liczba inicjatyw obywatelskich,
  • pięć technologicznych, np. poziom dostępności transportowej do i z miasta, poziom rozwoju technologii cyfrowej w mieście,
  • 11 ekonomicznych, np. poziom współpracy władz miasta z biznesem, dostępność terenów inwestycyjnych
  • pięć ekologicznych, np. poziom świadomości ekologicznej mieszkańców, stan środowiska naturalnego w mieście,
  • trzy polityczne, np. gotowość władz miasta do współpracy z innymi miastami,
  • siedem odnoszących się do wartości, np. potrzeba kultywowania tradycji, identyfikowanie się mieszkańców z miastem,
  • cztery prawne, na przykład plany zagospodarowania przestrzennego w mieście.

Dźwigi mówią same za siebie

Wiadomość o tym, że Grójec znalazł się w takim rankingu udostępnił także na swoim profilu na Facebooku burmistrz Grójca Dariusz Gwiazda. Zapytaliśmy o jego ocenę tego, co w mieście zmienia się, a jednocześnie zachęca do tego, żeby tu pozostać, kupować lub budować mieszkania?

- Duże znaczenie ma nasze położenie, blisko dróg krajowych, lotniska w Warszawie a niebawem i drugiego, które powstaje w Radomiu. Łatwo się więc stąd przemieścić we wszystkie kierunku. Widać także zainteresowanie terenami przemysłowymi w pobliskim Słomczynie. W samym Grójcu także trwają różne inwestycje, powstają budynki mieszkalne. Widać to po ilości pozwoleń na budowę, jakie są tu wydawane, ale choćby gołym okiem wysokie budowlane dźwigi. To są obrazki, których nie widać było tu od lat - zaznacza Gwiazda. Dodaje, że miasto posiada również bazę kulturalną i sportową, szkoły. Wszystko to, połączone z dogodnym dojazdem i położeniem sprawia, że ludzie z zewnątrz, w tym i wielu warszawiaków, decyduje się osiedlać właśnie w Grójcu.

Mieszkaniowy boom

Burmistrz Grójca Dariusz Gwiazda, mówiąc o swoim mieście jako miejscu z perspektywami, wspomina o budownictwie mieszkaniowym. - Wiele lokali, jakie powstają, sprzedaje się na przysłowiowym pniu jeszcze długi przed zakończeniem prac - wspomina włodarz. Jedną z większych mieszkaniowych inwestycji w Grójcu jest osiedle Sienkiewicza Park.

Osiedle buduje developer, firma Testa Apartamenty, która działa od 25 lat na terenie Grójca oraz pobliskiego Tarczyna w sąsiednim powiecie piaseczyńskim. powstają tu trzy budynki, każdy liczy 28 mieszkań o powierzchni od 44 do 59 metrów kwadratowych. Budowa tego osiedla wystartowała w 2019 roku. Jeden z bloków - numer 48 - będzie gotowy w sierpniu tego roku, natomiast dwa kolejne (numery 42 i 44) mają być sfinalizowane trzy miesiące później - w listopadzie. Kiedy trwały prace, ruszyła już sprzedaż mieszkań w nowym osiedlu. Wszystkie 74 lokale w nowym osiedlu znalazły już nabywców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie