Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historyczna siedziba Fabryki Broni do rewitalizacji. Zobacz, jak będzie wyglądała po przebudowie

jp
Tak wygląda dziś historyczny budynek Fabryki Broni...
Tak wygląda dziś historyczny budynek Fabryki Broni... ARP Radom
Przygotowano już koncepcję modernizacji budynku dawnej Fabryki Broni, a architekci pracują nad programem funkcjonalno-użytkowym, który jest niezbędny do ogłoszenia przetargu na przebudowę obiektu i przystosowanie go do nowych funkcji. Jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w mieście będzie pełnił funkcje biurowe, a jego odrestaurowanie będzie sztandarowym projektem dużego ogólnopolskiego programu. Agencja Rozwoju Przemysłu przygotowała film promujący program nawiązujący do historii radomskiej fabryki.

Program Fabryka, realizowany przez Agencję Rozwoju Przemysłu, został zainaugurowany w czerwcu. Wtedy to ogłoszono, że zostanie zrewitalizowana dawna Fabryka Broni i przebudowana na nowoczesny obiekt biurowy. To właśnie od niej otrzymał nazwę cały program.

Program Fabryka

Koncepcja modernizacji Fabryki Broni obejmuje zagospodarowanie nieruchomości o powierzchni prawie 18 tysięcy metrów kwadratowych przy ulicy Przemysłowej w Radomiu. Biurowce, które powstaną w ramach Programu Fabryka mają być przede wszystkim odpowiedzią na oczekiwania przedsiębiorców. Dlatego zgodnie z założeniami mają spełniać szereg kryteriów, czyli dobra lokalizacja na przykład w centrum lub dostępność komunikacyjna w tym rowerowa, wysoki standard budynku, dostępność do usług towarzyszących (na przykład kantyna w budynku lub bliskie zaplecze gastronomiczne, usługi sportowe, rekreacyjne, sklepy, banki), dostęp do funkcji komunalnych (żłobki, przedszkola, szkoły, przychodnia), dostęp do wyższych uczelni, szybki dojazd do lotniska, dostępność parkingów, udogodnienia dla rowerzystów (ścieżki rowerowe w pobliżu, miejsca dla rowerów). -Wiele z polskich miast, niegdyś ikon przemysłu, utraciło swoje znaczenie gospodarcze. Mieszkańcy emigrują w poszukiwaniu pracy, a to przyczynia się do ich powolnego upadku. Chcemy dać miastom impuls do rozwoju. Dlatego przygotowaliśmy Program Fabryka, w ramach którego planujemy zbudować centra biurowo-usługowe w wybranych lokalizacjach. Przeanalizowaliśmy sytuację gospodarczo-społeczną 38 miast i spośród nich wybraliśmy grupę do pierwszego etapu Programu. Oprócz Radomia, gdzie trwają już prace nad rewitalizacją Fabryki Broni, planujemy do końca 2018 roku podpisać 2-4 listy intencyjne z miastami, które w naszej ocenie mają największy potencjał na sukces wspólnej inwestycji - powiedział Dariusz Śliwowski, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu podczas debaty „Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju na rzecz eliminowania barier rozwoju miast średnich”. W wybranych miastach powstanie łącznie 300 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni biurowej. W nowych biurowcach zatrudnienie znajdzie ponad 30 tysięcy osób.

Wizytówka miasta

Główny budynek fabryki ma swoją długą i burzliwą historię. Obiekt powstał w 1925 roku. Obok zbudowano także kotłownię i polerownię, strzelnicę, studnię artezyjską, wieżę ciśnień, domy robotnicze, dom majstrów, dom urzędniczy, łaźnię i magazyn objętościowy. W 1927 roku fabryka zakończyła budowę większości obiektów. 22 kwietnia, na mocy rozporządzenia Rady Ministrów, zakład otrzymał nazwę Fabryka Broni i przeszedł pod zarząd Państwowych Wytwórni Uzbrojenia. W roku 1935 w radomskiej fabryce uruchomiono seryjną produkcję legendarnych pistoletów VIS.

Do wybuchu wojny Fabryka Broni dostarczyła Ministerstwu Spraw Wojskowych blisko 40 tysięcy sztuk tej broni. Po II wojnie światowej nazwę fabryki zmieniono na Zakłady Metalowe Łucznik imienia generała „Waltera”. W 2000 roku sąd ogłosił bankructwo firmy. Tradycje przedsiębiorstwa kontynuowała nowa spółka Fabryka Broni „Łucznik”, która z kolei w 2014 roku przeniosła się do nowej siedziby w Wólce Klwateckiej. Od tej pory nieremontowany od lat budynek nie jest wykorzystywany. Choć obiekt wygląda na dość zniszczony ma bardzo solidną konstrukcję. Przez lata mówiono, że został tak zaprojektowany i zbudowany z bardzo dobrych materiałów, że może przetrwać potężne bombardowania, choć zapewne w takim przypadku nie zachowałaby się żadna szyba.

Dane techniczne budynku po rewitalizacji:
Powierzchnia działki: ok 18 tys. m2
Powierzchnia całkowita budynku: 29.400 m2
Powierzchnia użytkowa: 20 tys. m2
w tym:
lokale usługowe: 3.927 m2
przestrzeń biurowa: 14.128 m2
powierzchnia usługowa: 1217 m2
powierzchnia ruchu: 3.281 m2
spodziewana liczba miejsc pracy: 1.900 do 2.000 osób
koszt: będzie znany po opracowaniu projektu wraz z kosztorysem
planowany okres realizacji: 2019-2021 (precyzyjnie miesiąca czy kwartału Agencja Rozwoju Przemysłu nie jest jeszcze w stanie podać.)

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie