Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hiszpania. Święto wiosny w Sewilli

Monica Ponce Jakubowska
O północy z 23 na 24 kwietnia w Sewilli rozpocznie się kolejna "Feria de Abril". Obchodzony dwa tygodnie po Wielkanocy kwietniowy festiwal nazywany "świętem wiosny" najhuczniej obchodzony jest w stolicy Andaluzji. W ciągu tygodnia pięknie ozdobione ulice Sewilli znów wypełni tłum kilkuset tysięcy turystów i mieszkańców miasta, którzy będą śpiewać, tańczyć sevillanę, pić "rebujito" oraz jeść omlety, smażone ryby i "churros". Tradycyjnie, w niedzielę 29 kwietnia zabawę zakończy spektakularny pokaz sztucznych ogni.

[galeria_glowna]
W 1846 r. królowa Izabela zadekretowała organizację pierwszych targów bydła nazwanych ze względu na porę roku "Feria de Abril", czyli kwietniowymi targami. Na wyznaczony teren, obecnie położony w granicach dzielnicy Prado de San Sebastian, przybyło wówczas 25 tys. osób. Podczas trzydniowej "Ferii" w ciągu dnia sprzedawcy bydła handlowali i dyskutowali o hodowli, a po pracy szykowali nocleg i organizowali sobie czas tańcząc, śpiewając i jedząc smażone ryby i omlety.

Z biegiem lat targi bydła przekształciły się w tydzień szaleństwa, zabawy i tańca, z pokazami cyrkowymi, walką byków i tańcami sevillany, czyli lokalnej odmiany flamenco, paradami powozów
i bryczek zaprzęgniętych w konie. Z czasem wyznaczono również nowe miejsce targów, tzw. plac "Real de la Feria", który zajmuje obecnie około 450.000 m2.

Na teren targów wprowadza tzw. "Portada", czyli pięknie ozdobiona brama, co roku przybierająca inny wygląd inspirowany aktualnie ważnymi wydarzeniami lub jednym z zabytków miasta. Na oficjalne rozpoczęcie "Ferii" równo o północy brama rozświetla się tysiącem świateł, które gasną dopiero po tygodniu trwania fiesty, aby ustąpić miejsca kończącemu zabawę pokazowi sztucznych ogni. Na 15 kolorowo przybranych uliczkach "Real de la Feria" ustawia się ponad tysiąc "casetas", czyli drewniane domki lub namioty przystrojone girlandami kwiatów, balonami i światełkami. Każda uliczka dostaje tabliczkę z nazwą, a każda "caseta" swój numer i tym samym adres. Teren "Ferii" jest bardzo duży, dlatego co roku przygotowywana jest specjalna mapa placu.

Niektóre "casetas" należą do prywatnych rodzin z Sewilli lub grup znajomych, inne są własnością lokalnych firm
i przedsiębiorstw a nawet partii politycznych promujących swoją działalność lub produkty. W każdym z namiotów od godziny 9 wieczorem nawet do 7 rano następnego dnia, uczestnicy "Ferii" będą tańczyć i śpiewać w rytm sevillany.

"Feria de Abril" to również pewnego rodzaju pokaz tradycyjnej andaluzyjskiej mody. Sewilki chodzą wówczas ubrane w kolorowe suknie z rozkloszowanymi u dołu falbanami. Włosy spinają w kok, przyozdabiają kwiatami i andaluzyjskimi grzebieniami. Obowiązkowe uzupełnienie stroju stanowią chusta z frędzlami, wachlarz, korale, bransolety i długie kolczyki. Taniec i śpiew w rytm sevillany to typowy element "Ferii", który na pewno nie umknie naszej uwadze podczas całego tygodnia fiesty. Nie ma takiego miejsca, gdzie nie słychać i nie widać śpiewających i tańczących ludzi. Każdego dnia około południa jeźdźcy i amazonki w ludowych strojach przejeżdżają uliczkami "Real de la Feria", prezentując tradycyjny pokaz jazdy konnej oraz kolorowo przyozdobione powozy.

Najmłodsi na pewno odwiedzą "Calle del infierno", co można przetłumaczyć jako "Piekelną ulicę" lub "Ulicę piekła". Miejsce to zyskało swoją nazwę przez niesamowity hałas, który roznosi się wokoło, a który wydają różnego rodzaju karuzele czy strzelnice ustawione w tym wielkim parku atrakcji. Według informacji podanych przez władze miasta, w tym roku zostanie rozstawionych ponad 370 różnych konstrukcji. To miejsce od lat odwiedza również "Gran Circo Mundial", czyli sławne miasteczko cyrkowe. Na koniec nie można zapomnieć o przejściu przez część zwaną “buñolerías", gdzie znajdują się liczne ciastkarnie i cukiernie serwujące słodkie paluchy "churros" maczane w gorącej czekoladzie.

Około godziny 15.00 przychodzi czas na obiad w gronie znajomych i rodziny, dlatego wszyscy udają się do swoich "casetas". Dla turystów, którzy nie są zaproszeni do danej "caseta" organizatorzy udostępniają namioty ze wstępem wolnym. Po posiłku bliżej 18.00 rozpoczynają się tradycyjne walki byków, stanowiące nieodłączny element obyczajów "Ferii". Wspaniałą arenę walki "La Maestranza" w Sewilli odwiedzają miejscowi, ale również turyści. Na zakończenie dnia około godziny 21.00 wszyscy znów zbierają się w swoich “casetas", aby w większym gronie spędzić miło wieczór, pijąc wino "manzanilla" lub "rebujito" (czyli manzanilla ze Spritem lub 7'upem), tańczyć i śpiewać sevillanę, lub zwyczajnie rozmawiać z przyjaciółmi, znajomymi i rodziną aż do białego rana.
"Feria de Abril" obchodzona jest w Sewilli z wielkim rozmachem. Jej spontaniczny charakter kipiący barwą, muzyką i zapachem jest bardzo zaraźliwy. Przemierzając malownicze uliczki ze straganami, na których sprzedawane są smakołyki i lokalne trunki, można dołączyć do tańczących i nagle stać się częścią tej magicznej fiesty.

Wielu turystów przyjeżdża do Andaluzji właśnie w tym okresie, gdyż uczestniczenie w lokalnych świętach jest idealnym sposobem na poznanie nie tylko kultury Andaluzji, ale również języka odzwierciedlającego się w codziennym życiu Hiszpanów. Wśród wszystkich świąt narodowych, religijnych czy regionalnych, każda z prowincji Andaluzji ma swoją specjalność: Kadyks Karnawał, Sewilla "Feria de Abril", Huelva pielgrzymkę "Romería", Granada Dzień Krzyża "Cruces de Mayo", Kordoba tradycję Parady Trzech Króli, Jaen "Feria de San Lucas", Malaga obchody Wielkiego Tygodnia, czyli "Semana Santa", Almeria rekonstrukcje bitew "Moros y Cristianos". Dlatego też wiele szkół językowych działających w regionie organizuje w tym czasie specjalne zajęcia praktyczne połączone z uczestnictwem w poszczególnych fiestach, dzięki którym kursanci mogą jeszcze lepiej zrozumieć istotę andaluzyjskiej mieszanki kulturowej.

Na stronie HiszpanskiwAndaluzji.pl można znaleźć aktualny kalendarz andaluzyjskich świąt i dowiedzieć się co, gdzie i kiedy warto zobaczyć. Warto zatem wybrać się do Sewilli i samemu świętować nadejście wiosny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Hiszpania. Święto wiosny w Sewilli - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie