MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ile przypadków ASF jest już w 2020 roku? Nowe dane i 12 zasad, jak chronić gospodarstwo

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
75 ognisk afrykańskiego pomoru świń w gospodarstwach u świń oraz 3078 przypadków ASF u dzików, to dane od początku 2020 roku do końca sierpnia. W ostatnich tygodniach najwięcej ognisk przybyło w województwie lubelskim.

Najnowsze potwierdzone 75. ognisko ASF w 2020 r. stwierdzono na podstawie wyników badań laboratoryjnych z 30 sierpnia. Afrykański pomór świń pojawił się na terenie gospodarstwa, w którym utrzymywano 48 świń, w miejscowości Zamch w gminie Obsza, powiat biłgorajski, województwo lubelskie. To w tym regionie ognisk jest w ostatnim czasie najwięcej.

To Cię może też zainteresować

Do końca roku jeszcze 4 miesiące, a statystyki przypadków ASF mogą być wyższe niż w 2018 roku, kiedy stwierdzono ich 3347. To był również jak dotąd najczarniejszy rok jeśli spojrzymy na liczbę ognisk ASF u świń - 213. Niestety, wyniki są już znacznie wyższe od tych ubiegłorocznych. Trudno zatem mówić o wygaszaniu wirusa. Rolnicy winią za jego rozprzestrzenianie się, rosnącą populację dzików.

Mapa ASF z zaznaczonymi obszarami ochronnym i objętym ograniczeniami z 1.09.2020 (--->wersja online):

Ile przypadków ASF jest już w 2020 roku? Nowe dane i 12 zasad, jak chronić gospodarstwo
WETGIW

ASF w całym 2019 roku:

 • ogniska u świń: 48
 • przypadki u dzików: 2477

ASF w całym 2018 roku:

 • ogniska u świń: 213
 • przypadki u dzików: 3347

To Cię może też zainteresować

Ministerstwo rolnictwa i Główny Inspektorat Weterynarii przygotowali 12 zaleceń dotyczących bioasekuracji wobec ASF

 1. Izoluj świnie w sposób wykluczający kontakt z innymi zwierzętami. Zabezpiecz drzwi i okna budynków inwentarskich przed dostępem owadów, gryzoni i innych zwierząt wolno żyjących.
 2. Karm świnie paszą zabezpieczoną przed dostępem innych zwierząt.
 3. Stosuj minimum 30-dniową kwarantannę lub właściwą obróbkę termiczną/chemiczną dla roślinnych surowców paszowych pochodzących ze stref występowania wirusa w środowisku (obszary objęte ograniczeniami i obszary zagrożenia).
 4. Zmieniaj odzież roboczą i obuwie ochronne przy każdym wejściu do pomieszczeń inwentarskich.
 5. Przed wejściem do pomieszczeń inwentarskich myj i odkażaj ręce i obuwie.
 6. Stosuj minimum 90-dniową kwarantannę dla materiałów pochodzących z obszaru objętego ograniczeniami lub zagrożenia, wykorzystywanych jako ściółka dla świń.
 7. Unikaj udziału w polowaniach i odłowach zwierząt, w zbieraniu runa leśnego oraz w innych pracach lub czynnościach wymagających osobistego kontaktu ze środowiskiem potencjalnie zanieczyszczonym wirusem ASF. Jeśli brałeś w nich udział, przestrzegaj 72-godzinnje kwarantanny, bez kontaktu ze świniami.
 8. Zabezpiecz wjazd do gospodarstwa i wejścia do budynków inwentarskich poprzez zainstalowanie odpowiednio utrzymywanych i nasączonych środkami dezynfekcyjnymi mat dezynfekcyjnych.
 9. Przestrzegaj zakazu wnoszenia na teren gospodarstwa zwłok dzików, tusz dzików, ich części, trofeów, sprzętu i materiałów, które mogły zostać skażone wirusem ASF.
 10. Unikaj wpuszczania na teren gospodarstwa pojazdów zakładów utylizacyjnych oraz innych pojazdów, a także maszyn oraz narzędzi rolniczych, które mogą przenosić wirusa ASF.
 11. Wyznacz miejsca w gospodarstwie do wjazdu, parkowania oraz oczyszczania i dezynfekcji pojazdów wjeżdżających i opuszczających teren gospodarstwa.
 12. Stosuj ogrodzenia stanowiące barierę oddzielającą gospodarstwo od zwierząt wolnożyjących. ma to duże znaczenie przy zapobieganiu przenoszenia wirusa ze środowiska do gospodarstwa.

To Cię może też zainteresować

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ile przypadków ASF jest już w 2020 roku? Nowe dane i 12 zasad, jak chronić gospodarstwo - Gazeta Pomorska

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie