Ile rzeczywiście zaoszczędzą kluby piłkarskie? Dotarliśmy do wyliczeń PZPN!

SzS
Sławomir Pietrzyk, prezes Radomskiego Okręgowego Związku PIłki Nożnej uważa, że kluby wcale nie oszczędzą
Sławomir Pietrzyk, prezes Radomskiego Okręgowego Związku PIłki Nożnej uważa, że kluby wcale nie oszczędzą Sylwester Szymczak
Polski Związek Piłki Nożnej ma w czwartek przedstawić nowe tabele opłat jakie zostaną wprowadzone, gdy rozgrywki będą przejęte od okręgowych związków piłkarskich. Na pierwszy rzut oka, wydaje się, że dla klubów będzie taniej. Jednak, gdy się przeanalizuje całość, widać dosadnie, że kluby najniższych szczebli, w skali roku dołożą i to sporo.

Przypomnijmy, że pod koniec kwietnia władze PZPN po cichu, bez nagłaśniania podjęły uchwałę mówiącą o tym, że rozgrywki od lipca prowadzić będą wojewódzkie związki. Chodziło o RODO, że okręgowe związki będą mieć już dostępu do danych zawodników. PZPN zaznaczył, że w nowym sezonie będzie taniej i lepiej dla klubów. Udało nam się dotrzeć do tabeli nowych opłat jakie w nowym sezonie będą obowiązywać. Rzeczywiście kwoty są mniejsze od obecnych, ale PZPNnie wziął pod uwagę wszystkich spraw jakie okręgowe związki wzięły na swoje barki, odciążyły małe kluby od wielu rzeczy.

Dla przykładu:teraz kluby w ROZPN płacą składkę członkowską oraz za uczestnictwo, płacą również za transfery. Zwolnione są z opłat rejestracyjnych. Klub ligi okręgowej obecnie rocznie płaci 1800 złotych, po zmianach miałby płacić 1000 zł. Klub w klasie A wydaje 1300 złotych, po zmianach zapłaci 650 zł, klub z klasy B, teraz płaci 650 złotych, a po zmianach miałby wydać 300 złotych. W skali roku nie są to wcale duże oszczędności, bo w przypadku likwidacji okręgowych związków, klubom znowu spadnie na barki szereg kosztownych obowiązków. Obecnie to ROZPN prowadzi dla klubów rozliczenia z sędziami, Tylko z tytułu obsługi księgowości i zakupu znaczków pocztowych kluby dołożą kilkaset złotych rocznie.

Okręgowy związek udziela pomocy prawnej, a dzięki sponsorom tytularnym kluby otrzymują mnóstwo sprzętu sportowego. Pisaliśmy o tym, że Radomski OZPNz tytułu opłat od klubów dostaje 40 tysięcy złotych, ale pozyskuje 50 tysięcy złotych rocznie od sponsorów, aby w sprzęcie sportowym przekazać to dla klubów. Po wygaszeniu OZPN-ów nie ma szans, aby PZPN zajmował się tymi najmniejszymi na najniższych szczeblach.

- Wyliczenia PZPN jasno pokazują, że tutaj wcale nie chodzi o oszczędności. Dlaczego PZPN nie obniżył opłat za sędziów, czy za transfery? Nad tym trzeba by się zastanowić, aby było realnie taniej. Kluby mają świadomość, że opłaty owszem zmaleją, ale wzrosną znacząco pozostałe koszty związane z prowadzeniem sportowej działalności, o których PZPN nie mówi. Dlatego uważam, że cała ta nasza walka ma sens - zaznacza prezes Radomskiego OZPN.

Ciekawostką jest fakt, że coraz więcej wojewódzkich związków sprzeciwia się wspomnianej uchwale PZPN. Po Mazowieckim ZPN, władze małopolskiego, lubelskiego wyraziły sprzeciw przeciwko zabieraniu rozgrywek okręgowym związkom.
Po zjeździe prezesów i delegatów OZPN, który niedawno odbył się w Wielogórze pod Radomiem, wysłano list otwarty do Witolda Bańki, ministra sportu. Wiele wskazuje na to, że sprawą uchwały PZPN zajmie się też sportowa Komisja Sejmowa.

Tokio Raport - rozmowa z Lucyną Kornobys

Wideo

Dodaj ogłoszenie