Ile ukraińskich dzieci trafiło do szkół w Polsce? Minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek podał liczby

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
47 uczniów z Ukrainy zadeklarowało chęć przystąpienia do matury w Polsce, a blisko 7 tys. uczniów ukraińskich zgłosiło chęć przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty.
47 uczniów z Ukrainy zadeklarowało chęć przystąpienia do matury w Polsce, a blisko 7 tys. uczniów ukraińskich zgłosiło chęć przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty. pixabay.com/deltaworks
Udostępnij:
– Ponad 190 tys. osób z Ukrainy uczy się polskim systemie oświaty. W niektórych miejscach ubywa tych dzieci ze względu na widoczną migrację – poinformował minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek.

– Mamy ponad 190 tys. osób z Ukrainy w polskim systemie oświaty. To przyrost mniej więcej 2-3 tys. osób dziennie. Jest to dużo mniej niż jeszcze 3-4 tygodnie temu, kiedy przyrost był na poziomie kilkunastu tysięcy dzienne. W niektórych miejscach ubywa tych dzieci ze względu na widoczną migrację – powiedział minister w Szkole Podstawowej nr 5 im. Janusza Kusocińskiego w Świdniku.

Szef resortu edukacji i nauki dodał, że na początek maja zaplanowano następne spotkanie z samorządowcami. – Przed nami rozwiązania systemowe dotyczące przyszłego roku szkolnego, oczywiście też z jakimś przewidywaniem, bo nie wiemy, jak to będzie wyglądać za te kilka miesięcy, ale się do tego przygotowujemy – mówił.

Prof. Czarnek przypomniał też, że 47 uczniów z Ukrainy zadeklarowało chęć przystąpienia do matury w Polsce, przy czym „przytłaczająca większość osób w wieku maturalnym oczekuje na decyzje władz Ukrainy”. – Te decyzje jeszcze nie zostały podjęte – czy matura na Ukrainie będzie, czy też będzie zwolnienie z matury. Jeśli matura na Ukrainie będzie – a w tym kierunku raczej, jak się wydaje, idą decyzje ukraińskie – to wtedy jesteśmy otwarci na to, żeby pomagać władzom Ukrainy w zorganizowaniu technicznym matur dla młodzieży ukraińskiej na terenie polskich placówek oświatowych bądź polskich instytucji. Zwłaszcza że oni to planują robić latem w okresie wakacji, kiedy nasze szkoły są i tak puste – powiedział.

Napiszą egzamin w Polsce

Przypomniał też, że blisko 7 tys. uczniów ukraińskich zgłosiło chęć przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty w Polsce.

– My umożliwiamy przystępowanie do egzaminów – nie zmuszamy. Przypominając, że warunkiem zakończenia szkoły podstawowej od wielu lat – również dla polskich uczniów – jest przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty – sprecyzował prof. Czarnek.

Dodał przy tym, że dla ukraińskich uczniów przewidziano udogodnienia polegającem.in. na tłumaczeniu na język ukraiński zadań z matematyki czy wydłużeniu czasu trwania egzaminu z języka polskiego. – Nie będziemy tworzyć żadnych innych egzaminów dla uczniów ukraińskich, bo jeśli chcą być promowani tak jak na Ukrainie, to na zasadzie elastyczności mogą nie przychodzić do polskich szkół, tylko uczestniczyć w nauce zdalnej w swoim systemie ukraińskim. Jeśli ktoś nie chce przystępować do polskich egzaminów – nie musi – podkreślił.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jakie znaczenie ma wejście Finlandii i Szwecji do NATO

Wideo

Materiał oryginalny: Ile ukraińskich dzieci trafiło do szkół w Polsce? Minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek podał liczby - Polska Times

Więcej informacji na stronie głównej Echo Dnia Radomskie
Dodaj ogłoszenie