Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Iłża w 3D? Przeniosą zamek na trójwymiar

/inia/
Archeolodzy prowadzą prace na zamku już od ubiegłego roku.
Archeolodzy prowadzą prace na zamku już od ubiegłego roku. archiwum
Jak tylko stopnieje śnieg, ruszają z pracami na zamku
Ruiny zamku w Iłży. Wizualizacja fragmentu chmury punktów oraz modelu 3D wygenerowanego na podstawie pomiarów skanerem światła strukturalnego.
Ruiny zamku w Iłży. Wizualizacja fragmentu chmury punktów oraz modelu 3D wygenerowanego na podstawie pomiarów skanerem światła strukturalnego.

Ruiny zamku w Iłży. Wizualizacja fragmentu chmury punktów oraz modelu 3D wygenerowanego na podstawie pomiarów skanerem światła strukturalnego.

Będzie replika 3D iłżeckiego zamku. Projekt naukowy na terenie zamku realizuje Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Prace pod kierunkiem doktora Rafała Zapaty trwają od początku 2012 roku.

- Skupiamy się na opracowaniu nieinwazyjnych metod, jak również na badaniu, dokumentowaniu i rozpoznawaniu dziedzictwa kulturowego, którego częścią są ruiny zamku biskupów krakowskich w Iłży - mówi Rafał Zapata.

Badania wpisują się w szereg nowoczesnych inicjatyw w naszym kraju, na rzecz badania zabytkowej architektury oraz dziedzictwa archeologicznego. Prace skupiają się na rozpoznawaniu i inwentaryzacji zabytków archeologicznych nowoczesną technikę nieinwazyjnego dokumentowania i analizowania śladów przeszłości.

W 2011 roku Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie przeprowadził wstępne badania a zespół specjalistów z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie wykonał nieinwazyjne naziemne pomiary laserowe fragmentów ruin zamku górnego w Iłży. - Uniwersytet przy współpracy ze specjalistami w zakresie geoinformacji i teledetekcji, prowadzi wieloaspektowe i nieinwazyjne prace dokumentacyjne ruin zamku biskupów krakowskich w Iłży, na bazie, których ma powstać między innymi cyfrowa replika 3D zabytku - wyjaśnia archeolog.

Działania z ubiegłego roku skupiły się przede wszystkim na budowie Systemu Geoinformatycznego dziedzictwa kulturowego oraz gromadzeniu danych teledetekcyjnych i wykonywaniu pomiarów między innymi skanerem światła strukturalnego, który umożliwia bardzo dokładną dokumentację przestrzenną zabytków również w terenie. Jak zapowiada doktor Rafał Zapata, prace będą kontynuowane jak tylko stopnieje śnieg.

Prace naukowe finansowane w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą "Narodowy Program Rozwoju Humanistyki" w latach 2012-2015.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie