Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Iłża zabrzmiała na ludową nutę

/inia/
W kategorii solistów zwyciężyła Joanna Tęcza ze Zwolenia
W kategorii solistów zwyciężyła Joanna Tęcza ze Zwolenia
Za nami już XIX Iłżecki Festiwal Folkloru imienia Józefa Myszki

Geneza imprezy

W kategorii kapel zwyciężyła Kapela ludowa z solistami imienia Józefa Myszki z Jasieńca Iłżeckiego
W kategorii kapel zwyciężyła Kapela ludowa z solistami imienia Józefa Myszki z Jasieńca Iłżeckiego DK Iłża

W kategorii kapel zwyciężyła Kapela ludowa z solistami imienia Józefa Myszki z Jasieńca Iłżeckiego
(fot. DK Iłża)

Geneza imprezy

Impreza upamiętnia postać wybitnego twórcy animatora zespołów folklorystycznych Józefa Myszki związanego biograficznie z regionem iłżeckim.
Jego niespotykane zdolności wokalne oraz talent przyniosły mu dużą popularność nie tylko w kraju, ale również poza jego granicami. Nagrywane audycje radiowe w rozgłośni Radia Kielce oraz płyty przyczyniły się do spopularyzowania jego utworów wśród sympatyków folkloru niemal w całym kraju.
Rozwijający się talent liczne sukcesy przerwała tragiczna śmierć w lipcu 1964 roku podczas prób koncertu z okazji święta Odrodzenia Polski w Warszawie. Józef Myszka zginął w niewyjaśnionych dotąd okolicznościach z rąk zamachowca, którego uznano za osobę niepoczytalną.

Joanna Tęcza ze Zwolenia, Kapela ludowa z solistami imienia Józefa Myszki z Jasieńca Iłżeckiego i Zespół śpiewaczy z Mierżączki to laureaci tegorocznego Festiwalu Folkloru imienia Józefa Myszki. W imprezie uczestniczyło ponad 300 ludowych artystów.

Jak co roku festiwal zgromadził wielu pasjonatów muzyki ludowej. Imprezę tradycyjnie rozpoczęła msza święta odprawiona w kościele parafialnym w intencji patrona festiwalu oraz jego uczestników. Po nabożeństwie barwny korowód zespołów ludowych przemaszerował przez miasto przy dźwiękach kapel ludowych.

UCZCILI PAMIĘĆ

Organizowany przez iłżecki Dom Kultury festiwal popularyzuje twórczość i osobę tego wspaniałego artysty, ale również powszechnie szanowanego człowieka. Dlatego też po uroczystej inauguracji festiwalu przez burmistrza Andrzeja Moskwę uczczono minutą ciszy pamięć patrona folkloru Józefa Myszki.

- Delegacja uczestników imprezy złożyła też wieńce i zapaliła znicze na grobie artysty pochowanego na iłżeckim cmentarzu parafialnym - tłumaczy Krzysztof Kozera, dyrektor iłżeckiego Domu Kultury.

REKORDOWE ZGŁOSZENIA

Prezentacje konkursowe oceniane były przez znanych w regionie jurorów festiwali folklorystycznych doktora Stefana Rosińskiego oraz Adolfa Krzemińskiego. Jako pierwsi wystąpili soliści. Wszyscy uczestnicy festiwalu prezentowali w konkursie dwa utwory wokalne w tym obowiązkowo jeden autorstwa Józefa Myszki.

- W tegorocznym konkursie prezentowały się również kapele ludowe oraz zespoły śpiewające w których liczba bo aż 32 okazała się rekordowa ze wszystkich dotychczasowych edycji imprezy - mówi dyrektor. - Wszyscy wykonawcy występowali się w pięknych kolorowych strojach ludowych z regionu świętokrzyskiego oraz Mazowsza.

Jak dodaje dyrektor, prezentacje festiwalowe utrzymane były na wysokim poziomie artystycznym a w gronie uczestników wielu wykonawców miało już w swoim dorobku liczne laury na znanych w kraju festiwalach i konkursach folklorystycznych.

Laureaci:

Gwiazdą imprezy był Kabaret z Konopi z Kielc.
Gwiazdą imprezy był Kabaret z Konopi z Kielc.

Gwiazdą imprezy był Kabaret z Konopi z Kielc.

Laureaci:

W kategorii solistów: 1. Joanna Tęcza ze Zwolenia; 2. Wacław Pejas z Bliżyna; 3. Stanisława Chebdowska z Gozdu.
W kategorii kapel: 1. Kapela ludowa z solistami imienia Józefa Myszki z Jasieńca Iłżeckiego; 2. Kapela Jaśki z Końskich; 3. Kapela Jaskółka z Małomierzyc; 4. Kapela Kocona z Opola Lubelskiego.
W kategorii zespołów śpiewających: 1. Zespół śpiewaczy z Mierżączki, gmina Przyłęk; 2. Zespół śpiewaczy Sobótka z Czarnolasu gmina Policzna; 3. Zespół śpiewaczy KGW z Jasieńca Iłżeckiego; 4. Zespół Mirowianki z Mirowa; 5. Zespół Strykowianki z Strykowic Górnych.

WYRÓŻNIENIA I NAGRODY SPECJALNE

Po zakończonych późnym wieczorem występach i długich obradach jurorów ogłoszone zostały wyniki festiwalu. W kategorii solistów zwyciężyła Joanna Tęcza ze Zwolenia. W kategorii kapel ludowych Kapela ludowa z solistami imienia Józefa Myszki z Jasieńca Iłżeckiego a wśród zespołów śpiewających najlepsi okazał się Zespół śpiewaczy z Mierżączki w gminie Przyłęk.

Jury przyznało też nagrody specjalne za upowszechnienie folkloru ziemi iłżeckiej i twórczości patrona festiwalu ufundowane przez Burmistrza i Radę Miejską w Iłży dla zespołów: KGW Dolnojasieńczanki, KGW Seredzanki, KGW Pakosław oraz kapela Iłżecka. Nagrodę ufundowaną przez posła Zbigniewa Kuźmiuka otrzymał zespół śpiewaczy Ostałki z gminy Chlewiska.

Na zakończenie publiczność i laureaci bawili się przy występie kieleckiego kabaretu "Z Konopi".
Organizatorami festiwalu byli: Powiat Radomski, Gmina Iłża, Dom Kultury w Iłży, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Iłżeckiej oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Iłży.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie