Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inscenizacja bitwy pod Zborowem - niezwykłe wydarzenie w Wysokim Kole

KamZap
Inscenizacja bitwy pod Zborowem - niezwykłe wydarzenie w Wysokim Kole.
Inscenizacja bitwy pod Zborowem - niezwykłe wydarzenie w Wysokim Kole. Kamil Zapora
Przez dwa dni, w sobotę i niedzielę 7-8 lipca w Wysokim Kole mogliśmy być świadkami niezwykłej imprezy w siedemnastowiecznym klimacie. Właśnie tutaj miała miejsce rekonstrukcja bitwy pod Zborowem. Oprócz tego na gości czekało wiele innych atrakcji.

Choć sama bitwa była najważniejszym punktem programu to rozpoczęła się ona dopiero po godzinie 18, natomiast już od południa na błoniach za Sanktuarium NMP Królowej Różańca świętego mogliśmy korzystać z innych atrakcji, które przygotowali organizatorzy. Były to m.in. turnieje szabli i fechtunku, łucznicze i kawaleryjskie, a także pokazy musztry polskich dragonów i jazdy pancernej w wykonaniu Chorągwi Rycerskiej Ziemi Radomskiej. Dla zwiedzających otwarty był również obóz, w którym można było zobaczyć i dotknąć wyposażenia polskiego żołnierza z tamtych czasów, a także porozmawiać o historii z rekonstruktorami.

Może zastanawiać fakt dlaczego rekonstruktorzy zdecydowali się na rekonstrukcje akurat tej bitwy, która została stoczona wiele kilometrów stąd na terenie obecnej Ukrainy. – Właśnie w tej bitwie, która miała miejsce w 1649 roku Mikołaj Gniewosz uratował życie ówczesnego króla Polski Jana Kazimierza. Mikołaj Gniewosz był starostą radomskim, ale pochodził z rodu, który tutaj właśnie miał jedno ze swoich gniazd w Oleksowie i władał tymi ziemiami. Gmina Gniewoszów jak sama nazwa wskazuje jest zatem bardzo związana z osobą Mikołaja Gniewosza – wyjaśniła Angelika Bachanek ze Stowarzyszenia Miłośników Przeszłości „Gniewosz” - Wszystko zaczęło się od tego, że rekonstruktorzy Chorągwi Rycerskej Ziemi Radomskiej chcieli poświęcić u nas swoją chorągiew. Chcieliśmy skorzystać z ich przyjazdu tutaj i pokazać mieszkańcom kawałek historii – dodaje. Uroczysta msza święta, w czasie której została poświęcona chorągiew została odprawiona w niedzielę.

Jednym z organizatorów wydarzenia było Stowarzyszenie Miłośników Przeszłości Gniewosz, które powstało półtora roku temu, zrzeszających wiele osób, w tym historyków i archeologów szczególnie zainteresowanych lokalną historią. - Staramy się ją popularyzować wśród lokalnej społeczności, ponieważ historia ta jest bardzo ciekawa, ale wciąż nie odkryta – mówi Angelika Bachanek.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie