Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Interesująca praca Pawła Althamera wzbogaciła kolekcję Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

Barbara Koś
Realistyczna figura byka zatytułowana „Ochse” zbudowana z drewna, gipsu, zwierzęcych kości i skóry, fragmentów gniazda szerszeni, kokosów i osadzona jest na drewniano-metalowej konstrukcji.
Realistyczna figura byka zatytułowana „Ochse” zbudowana z drewna, gipsu, zwierzęcych kości i skóry, fragmentów gniazda szerszeni, kokosów i osadzona jest na drewniano-metalowej konstrukcji. Centrum Rzeźby Polskiej
Rzeźba "Ochse,"- z 2018 roku wykonana techniką mieszaną: drewno, gips, zwierzęce kości i skóra, fragmenty gniazda szerszeni, kokosy i konstrukcja drewniano-metalowa wzbogaciła kolekcję Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. To kolejna już rzeźba wybitnego artysty.

Kolekcja sztuki Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku budowana jest przede wszystkim w oparciu o dzieła najwybitniejszych polskich twórców. Ostatnie lata pokazały, że kierunkiem wymagającym największej rozbudowy są prace współcześnie żyjących polskich artystów. Jednym z nich jest Paweł Althamer zaliczany do grona wybitnych osobowości rodzimej sceny plastycznej średniego pokolenia, generacji debiutującej w latach 90.

Artysta zainspirowany snem wykonał w 2018 roku niewielką, ceramiczną figurkę, przypominającą zwierzę znane z licznych antycznych przedstawień, między innymi z fresku minojskiego pałacu w Knossos z wyobrażeniem igrzysk z bykiem.

Następnie wykonał drugą wersję przedstawienia, powiększoną do ponadnaturalnych rozmiarów. Wielkoformatowa, niezwykle dopracowana i realistyczna figura byka zatytułowana „Ochse” zbudowana z drewna, gipsu, zwierzęcych kości i skóry, fragmentów gniazda szerszeni, kokosów, osadzona jest na drewniano-metalowej konstrukcji.

Dorobek Pawła Althamera obejmuje różnorodne działania — rzeźbę, performance, akcje artystyczne, instalacje i filmy wideo.
Althamer używa różnych technik artystycznych, mediów i sposobów działania – od hiperrealistycznej figuracji w miniaturowej i monumentalnej skali, po akcje i interwencje społeczne, oparte na wciąganiu w artystyczną grę pojedyncze osoby lub grupy ludzi. Przenikanie się świata sztuki i rzeczywistości pozaartystycznej jest od lat nieodłącznym elementem jego działań.

Zakup rzeźby dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

Zakupu dokonano w ramach programu Narodowe Kolekcje Sztuki Współczesnej.

Centrum Rzeźby Polskiej od ponad czterdziestu lat buduje reprezentatywny zbiór rzeźby, kładąc szczególny nacisk na prace powstałe w II połowie XX wieku i współcześnie. Kolekcja stanowi prezentację dorobku artystycznego obejmującą dzieła w całej ich różnorodności ideowej, formalnej i materiałowej.

Obecnie zbiór składający się z rzeźb, obiektów i instalacji liczy ponad półtora tysiąca prac. Większość dzieł pochodzi z okresu powojennego, ale w zbiorach znajdują się także eksponaty z I połowy XX wieku – Konstantego Laszczki, Augusta Zamoyskiego czy Katarzyny Kobro.

Najnowszą historię rzeźby polskiej reprezentują dzieła wybitnych artystów starszego i średniego pokolenia. Ważną część kolekcji stanowią obiekty powstałe w ostatnich latach. Dotyczy to przede wszystkim prac młodego pokolenia, które w ramach Triennale Młodych, miało możliwość artystycznego debiutu w Orońsku.

Dzieła do kolekcji instytucja pozyskuje poprzez odlewy, dary, depozyty i zakupy. Dzięki dotacjom Ministerstwa Kultury zakupiono m.in. rzeźby Magdaleny Abakanowicz, Jerzego Jarnuszkiewicza i Tony’ego Cragga.

Zbiory orońskie pokazywana są na wystawach w kraju i za granicą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Danuta Stenka jest za stara do roli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie