Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Interesująca wystawa archeologiczna w Radomiu. Ekspozycja prezentowana w Europie już wkrótce zawita i do nas

Barbara Koś
O ekspozycji mówiły panie archeolożki: Joanna Cichońska, kustosz Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie (druga z lewej) i Dorota Pogodzińska z działu archeologii Muzeum imienia Jacka Malczewskiego. Paniom towarzyszyli wicemarszałek, Rafał Rajkowski( lewej) i Leszek Ruszczyk, dyrektor muzeum.
O ekspozycji mówiły panie archeolożki: Joanna Cichońska, kustosz Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie (druga z lewej) i Dorota Pogodzińska z działu archeologii Muzeum imienia Jacka Malczewskiego. Paniom towarzyszyli wicemarszałek, Rafał Rajkowski( lewej) i Leszek Ruszczyk, dyrektor muzeum. Joanna Gołąbek
Wernisaż wystawy „Skarby wieków średnich” odbędzie się w piątek, 13 sierpnia, w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego o godzinie 17:00. Wystawa powstała w Państwowym Muzeum Archeologii w Warszawie.

Ekspozycja "Skarby wieków średnich", to prezentacja wyjątkowych ozdób z czasów wczesnego średniowiecza. Wystawę przygotowało i wypożyczyło radomskiemu muzeum Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie. Warto podkreślić, że ekspozycja prezentowana była tylko w kilku muzeach w Polsce, następnie przez wiele lat pokazywano ją za granicą - w Irlandii, Niemczech i Grecji.

O ekspozycji mówiły w środę, 11 sierpnia, w Muzeum imienia Malczewskiego, panie archeolożki: Joanna Cichońska, kustosz Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie i Dorota Pogodzińska z działu archeologii Muzeum imienia Jacka Malczewskiego. Paniom towarzyszyli wicemarszałek, Rafał Rajkowski i Leszek Ruszczyk, dyrektor muzeum.

Na wystawie będzie można obejrzeć ponad 400 zabytków prezentujących różne formy ozdób pochodzących z okresu wczesnego średniowiecza. To najcenniejsze zabytki ze zbiorów Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie.

Zaprezentowane zostaną wyroby jubilerskie pokazujące kunszt mistrzów jubilerskich. Przedstawione zostaną zarówno proste wyroby jubilerskie wykonane z brązu, jak również wyszukane przedmioty ze srebra i złota noszone jako symbol władzy i statusu społecznego.

Będą też różne rodzaje pierścionków, bransolet i naszyjników, kolie z paciorków, misternie zdobione zausznice oraz bardzo popularne w wiekach średnich kabłączki skroniowe.

Obok nich pokazane zostaną również rozmaitego kształtu zawieszki, krzyżyki, zapinki, dzwoneczki i miniaturowe toporki oraz ozdobne sprzączki do pasów.

- To wystawa dla każdego. Opowiada o fragmencie naszej historii. Część zabytków o podobnym typie była znajdowana także w Radomiu. Kiedy zostanie otwarta wystawa stała Muzeum Historii Radomia zwiedzający będą mogli je zobaczyć i wrócić pamięcią do "Skarbów wieków średnich" - mówiła Dorota Pogodzińska z Działu Archeologii Muzeum im. Jacka Malczewskiego.

Osobne miejsce na wystawie poświęcone jest doskonale zachowanym ozdobom, które wchodziły w skład skarbu odkrytego w miejscowości Borucin.

– Wszystko co zwiedzający zobaczą, to wyjątkowe precjoza. Wisienką na torcie jest skarb z Borucina. W odnalezionym glinianym garnku znajdowała się tylko biżuteria. Wystawie towarzyszy katalog i folder ułatwiający zwiedzanie – mówiła Joanna Cichońska z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie.

Ozdoby pokazane na wystawie pochodzą z archeologicznych odkryć dokonanych w ciągu ostatniego stulecia na cmentarzyskach, grodziskach i w skarbach. Zostały znalezione w Polsce, na Białorusi i Ukrainie.

Wystawa zawiera niewielką część zbiorów Działu Średniowiecza i Archeologii Czasów Nowożytnych Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Przedmioty te, obok tysięcy innych, trafiły do warszawskiego muzeum w różny sposób. Podarowane przez kolekcjonerów lub osoby, które przypadkowo weszły w posiadanie cennych zabytków.

Poważnym źródłem wzbogacania zbiorów były prace wykopaliskowe prowadzone przez pracowników muzeum. Najczęściej były to badania ratownicze, prowadzone na niszczonych obiektach

Wystawa została ona uhonorowana nagrodą przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach XXIX edycji konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku - Sybilla 2008 oraz zdobyte w tym samym roku I miejsce w konkursie Mazowieckie Zdarzenia Muzealne - Wierzba.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie