Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Interesująca wystawa „Sztuka papieru” będzie w Kozienickim Domu Kultury. Wernisaż odbędzie się w piątek 1 kwietnia

Wojciech Szczepański
Wojciech Szczepański
Kozienicki Dom Kultury
„Sztuka papieru” to tytuł wystawy prac Magdaleny Szyszkowskiej i Elżbiety Zrobek, która będzie prezentowana w Kozienickim Domu Kultury. Jej wernisaż zaplanowano na piątek, 1 kwietnia, na godzinę 17.00 w sali wystawowej Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach.

W Kozienickim Domu Kultury będzie wystawa „Sztuka papieru”

Autorkami prezentowanych prac są Magdalena Szyszkowska i Elżbieta Zrobek – artystki o pokaźnym dorobku twórczym, które oprócz zamiłowania do papieru, łączy również doświadczenie z pracy akademickiej i edukacji artystycznej. Mimo że każda z nich prowadzi indywidualną działalność artystyczną, to od kilkunastu lat tworzą wspólnie niepowtarzalne projekty. Do Kozienic zawitają z jednym z nich.

– Wystawa „Sztuka papieru” jest efektem zafascynowania artystek materią pochodzenia organicznego. Same zbierają rośliny, preparują i przetwarzają w papier, z którego tworzą płaskie lub przestrzenne obiekty. W swojej pracy wykorzystują włókna trzciny, tataraku, kukurydzy, agawę, palmę, łodygi bambusa czy liście bananowca. Mimo, że posługują się starą technologią przetwarzania roślin, to w swej sztuce przekraczają dosłowność i fizyczność tej materii. Nadają jej własny, przestrzenny kształt i wymiar

– opowiada Elwira Kozłowska, dyrektor Kozienickiego Domu Kultury.

Otwarcie na żywo i w sieci

Wernisaż wystawy zaplanowano na piątek, 1 kwietnia, na godz. 17.00, w sali wystawowej Centrum Kulturalno-Artystycznego. Dodatkowo będzie on transmitowany „na żywo” na fanpage’u Kozienickiego Domu Kultury na portalu Facebook (facebook.com/KDKimBK).

– Serdecznie zapraszam na wernisaż i do oglądania wystawy. Takiej ekspozycji chyba jeszcze w Kozienickim Domu Kultury nie było. Zapowiada się bardzo interesująco. Dodatkową atrakcją jest fakt, że wśród uczestników wernisażu zostanie rozlosowana jedna z prac autorek – dodaje Elwira Kozłowska.

Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 22 maja 2022 r. Dodatkowe informacje dostępne są na www.dkkozienice.pl. Na wernisaż zapraszają Gmina Kozienice i Kozienicki Dom Kultury.

O autorkach

Magdalena Szyszkowska - urodzona 25 maja 1972 roku w Lublinie. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie. Dyplom z rysunku pod kierunkiem prof. Stanisława Góreckiego uzyskała w 1997 roku na Wydziale Artystycznym UMCS. W 2011 roku ukończyła studia podyplomowe na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. Dyplom pod kierunkiem prof. Teresy Kotkowskiej- Rzepeckiej, aneks do dyplomu - artystyczny papier unikatowy. Pracowała jako nauczyciel plastyki w szkole podstawowej oraz nauczyciel zawodu na kierunku reklama wizualna w Zespole Szkół Plastycznych w Lublinie. Od 2007 do 2014 roku pracowała jako asystent w Instytucie Sztuk Pięknych Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie oraz w Kolegium Sztuk Pięknych UMCS w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, prowadząc zajęcia z rysunku i malarstwa. Obecnie pracuje jako nauczyciel akademicki w Akademii Nauk Stosowanych Wincentego Pola w Lublinie (dawniej Wyższa Szkoła Społeczno-Przyrodnicza im. Wincentego Pola w Lublinie). W swojej pracy artystycznej zajmuje się malarstwem, fotografią oraz eksperymentalnymi technikami związanymi z unikatowym papierem ręcznie czerpanym, pozyskiwanym z materiału roślinnego. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków - okręg warszawski. Czynnie uczestniczy w życiu artystycznym oraz bierze udział w plenerach i wystawach, zarówno w kraju, jak i za granicą. W 2019 roku uzyskała tytuł doktora sztuki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Elżbieta Zrobek - urodzona w 1959 roku w Czeladzi. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach. Studiowała na Uniwersytecie Śląskim, na Wydziale Artystycznym w Cieszynie. Dyplom w zakresie malarstwa sztalugowego uzyskała w pracowni prof. Jagody Adamus i dr. Adama Molendy. Ukończyła studia podyplomowe w zakresie malarstwa w pracowni prof. Teresy Kotkowskiej-Rzepeckiej oraz unikatowego papieru czerpanego pod kierunkiem dr. hab. Małgorzaty Buczek-Śledzińskiej, na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. J. Matejki w Krakowie. W 2017 roku uzyskała stopień doktora sztuki na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod opieką artystyczną prof. Teresy Kotkowskiej-Rzepeckiej. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków - okręg katowicki. Zrealizowała 40 indywidualnych wystaw malarstwa oraz obiektów z unikatowego papieru czerpanego z materii organicznej. Uczestniczyła w ponad 100 prezentacjach zbiorowych w kraju i za granicą m. in. USA, Rosji, Francji, Niemczech, Anglii, Szwajcarii. Zajmuje się malarstwem sztalugowym i tworzy autorski, unikatowy papier ręcznie czerpany.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie