Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Internet, prasa, agencja... - sposoby szukania pracy w Niemczech

Marzena Ślusarz
Jeśli decydujemy się na wyjazd do pracy do Niemiec, możemy szukać zatrudnienia jeszcze będąc w Polsce, lub oczywiście już na miejscu. Dziś o sposobach poszukiwania pracy w Niemczech.

Przydatne informacje

Przydatne informacje

Telefony alarmowe i informacyjne
Policja 110 (połączenie bezpłatne)
Straż pożarna 112 (połączenie bezpłatne)
Pogotowie przez 112 (połączenie bezpłatne)
Adresy polskich placówek dyplomatycznych
Ambasada RP w Berlinie
Lassenstr. 19-21
D-14193 Berlin-Grunewald
tel. + 49 30 223 13 0,
fax + 49 30 223 13 155
[email protected]
www.berlin.polemb.net
Adres informacyjnej strony internetowej o Niemczech
http://www.deutschland.de
Adresy internetowe niektórych prywatnych agencji pośrednictwa pracy
www.jobware.de
www.karriere.com
www.stellenanzeigen.de
www.cesar.de
www.berufsstart.de
www.deutscher-stellenmarkt.de
www.arbeit-online.de
www.jobworld.de
www.job24.de
www.adp.de
www.mitarbeitersuche.de
www.fpav-deutschland.de

Możemy poszukiwać pracy poprzez Internet. To najbardziej popularny i skuteczny sposób poszukiwania pracy w Niemczech. Oferty znajdziemy w portalu internetowym Sieci Europejskich Ofert Pracy (EURES) www.eures.europa.eu - Można przeglądać zamieszczane na bieżąco oferty, ale jest też możliwe zalogowanie się na stronie i wprowadzenie własnego życiorysu do bazy osób poszukujących pracy - mówi Przemysław Kowalczyk, doradca EURES Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach. - Oferty pracy firmowane poprzez EURES można znaleźć w wojewódzkich i powiatowych urzędach pracy - dodaje.

Mnóstwo ofert zamieszczanych jest na portalu internetowym niemieckiego urzędu pracy www.arbeitsagentur.de. Istnieje możliwość mailowego skontaktowania się z ZAV Auslandsvermiettlung Berlin ([email protected]).

AGENCJA i TARGI

W sieci można znaleźć wiele agencji pracy, zarówno polskich, jak i niemieckich, które oferują pośrednictwo pracy (adresy w ramce). Korzystając z ich usług należy liczyć się z dodatkowymi kosztami. Spis legalnie działających agencji zatrudnienia w naszym kraju oraz poradnik, co należy wiedzieć aby bezpiecznie wyjechać do pracy za granicę można znaleźć na stronie internetowej www.kraz.praca.gov.pl Na terenie Polski i Niemiec organizowane są międzynarodowe giełdy i targi pracy. Udział w takich imprezach, jak i w polsko-niemieckich dniach doradczych odbywających się w polskich i niemieckich urzędach pracy na pograniczu może zaowocować znalezieniem pracy. Zawsze warto czytać ogłoszenia zamieszczane w prasie i Internecie.
PUBLICZNE SŁUŻBY ZATRUDNIENIA

Federalny Urząd Pracy składa się z 15 Regionalnych Centrali, uzupełnieniem tej sieci są regionalne partnerstwa transgraniczne (jednym z partnerów są publiczne służby zatrudnienia). Zarówno urzędy pracy, jak i partnerstwa zajmują się doradztwem i pośrednictwem oraz udzielają informacji o
europejskim rynku pracy. Ponadto w każdym regionalnym urzędzie pracy można porozmawiać z pośrednikiem pracy, doradcą pracy. Osoby te udzielają niezbędnych informacji, a w razie potrzeby kierują do kompetentnych osób, gdzie będziemy mogli załatwić naszą sprawę.

EURES

- Kontakt z niemieckim doradcą EURES można nawiązać poprzez stronę internetową www.eures.europa.eu. Mamy możliwość wyboru doradcy EURES z wybranego przez nas regionu lub miasta, bądź mówiącego w danym języku - opowiada Przemysław Kowalczyk. Przy każdym doradcy jest podany dokładny adres do korespondencji, adres e-mailowy, instytucja w jakiej jest zatrudniony doradca, telefon i języki w jakich doradca się porozumiewa. W Niemczech jest 122 certyfikowanych doradców EURES, w tym 33 zatrudnionych w partnerstwach transgranicznych. Dwoje doradców deklaruje znajomość języka polskiego.

NIEPUBLICZNE AGENCJE POŚREDNICTWA PRACY

Niemieckie urzędy pracy umożliwiają zarejestrowanym bezrobotnym finansowanie skorzystania z usług prywatnych agencji pośrednictwa pracy, o ile bezrobotny wyrazi taką wolę. Warunkiem uzyskania prawa do pokrycia kosztów tej usługi przez agencję pracy jest wcześniejsze posiadanie
prawa do zasiłku oraz minimum przez dwa miesiące bezrobotny nie otrzymał propozycji pracy. Prywatna agencja pracy za znalezienie oferty pracy i skuteczne pośrednictwo może otrzymać 2000 euro, a w szczególnych przypadkach (długotrwale bezrobotni, niepełnosprawni) nawet 2500 euro. O wyborze agencji pracy i oferty decyduje bezrobotny.

W PRASIE

Gazety na swoich stronach z ogłoszeniami zawierają oferty pracy zgłoszone przez pracodawców i prywatne agencje pośrednictwa pracy. Niektóre z nich mają portale internetowe, gdzie poszukujący pracy może on-line, czyli w każdej chwili wprowadzić swoje dane i szukać wolnych miejsc pracy. Najpopularniejsze gazety to "Bild", "Frankfurter Allgemeine Zeitung", "Die Welt", "Süddeutsche Zeitung", "Frankfurter Rundschau", "Handelsbaltt", "Der Spiegel", "Fokus" oraz tygodnik "Die Zeit".

NA WŁASNĄ RĘKĘ

Poza możliwościami poszukiwania pracy poprzez publiczne służby zatrudnienia oraz prywatne agencje pracy możliwe są jeszcze inne sposoby. Jednym z nich jest poszukiwanie pracy na własną rękę, co oznacza osobiste odwiedzanie pracodawców. Wiąże się to ze znacznymi kosztami, takimi jak
przejazd, koszt zakwaterowania, koszt wyżywienia. Innym sposobem jest zamieszczanie ogłoszeń o poszukiwaniu pracy w prasie, na tablicach ogłoszeń lub poprzez kontakty z innymi osobami. Zdarza się, że ogłoszenia są wywieszane na tablicy ogłoszeń w konkretnych firmach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Internet, prasa, agencja... - sposoby szukania pracy w Niemczech - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie