Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak bronić się przed fake newsami? W kozienickiej Mediatece odbyły się ciekawe warsztaty

KZ
W kozienickiej Mediatece odbyły się ciekawe warsztaty.
W kozienickiej Mediatece odbyły się ciekawe warsztaty. Kamil Zapora
We wtorek 29 stycznia w kozienickiej Mediatece odbyły się warsztaty „Kłamstwa, manipulacja, propaganda. Podręcznik samoobrony”, których uczestnicy dowiedzieli się jak skutecznie bronić się przed nieprawdziwymi informacjami.

Na początku wszystkich przybyłych na spotkanie przywitała dyrektor Biblioteki Publicznej w Kozienicach Elżebieta Stąpór, która następnie przekazała głos prowadzącym warsztaty: Jarosławowi Ziółkowskiemu i Pawłowi Cywińskiemu z Fundacji Polska Gościnność.

Jak mogliśmy się dowiedzieć z wykładu, ze zjawiskiem oszukiwania nas przez ludzi lub instytucje, które mają w tym jakiś interes mamy w zasadzie do czynienia od zawsze. Natomiast fake newsy zyskały swoją popularność na przestrzeni ostatnich pięciu lat co jest ściśle związane z rozwojem mediów społecznościowych. Na przykład dla 60% Amerykanów głównym źródłem informacji jest Facebook, a nie portal informacyjny czy gazeta. Różne mechanizmy, które rządziły tradycyjnymi mediami i ograniczały nasz dostęp do fałszywych informacji w przypadku mediów społecznościowych przestały działać. To wszystko sprawia, że zjawisko siania nieprawdy, które jest stare jak świat jest teraz tak powszechne.

Jak zatem w takiej sytuacji radzić sobie z fake newsami? Jak mówił Jarosław Ziółkowski, potrzebne są działania na wielu płaszczyznach. Na poziomie instytucjonalnym interweniować powinni politycy oraz właściciele portali internetowych. Natomiast my jako czytelnicy sami możemy zadać sobie pytanie czy jesteśmy podatni na nieprawdziwe informacje, a niestety okazuje się, że każdy z nas jest. – Nasz mechanizm psychologiczny jest tak skonstruowany, że chcemy wierzyć w rzeczy, w które raz uwierzyliśmy – mówił Jarosław Ziółkowski. – Dajmy sobie czas na przeanalizowanie nowej informacji zwłaszcza, jeśli wywołuje ona w nas silną reakcję emocjonalną – dodał.

Dzisiejsze warsztaty trwały około czterech godzin i składały się z trzech elementów. Uczestnicy zastanawiali się nad tym na czym polega kłamstwo, a następnie przyjrzeli się właśnie tym mechanizmom psychologicznym, które czynią nas podatnymi na fake newsy. W ostatniej części dowiedzieli się jak obecnie wygląda system medialny oparty o media społecznościowe i jak to wpływa na rozprzestrzenianie się nieprawdy.

Jorrgus w radomskim Explosion. Zobacz zdjęcia z imprezy!

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Zagraniczne marki po polsku. Znane produkty w polskiej wersji

Zakupy w Internecie. Oczekiwania a okrutna rzeczywistość

Quiz. Co Ty wiesz o Radomiu? Sprawdź się!

Studniówkowe przesądy. Sprawdź, co zrobić, by dobrze zdać maturę!

Budżet obywatelski w Twojej gminie. Wejdź na budzetalert.pl i działaj z nami

Top 10 restauracji w Radomiu według portalu TripAdvisor. Gdzie dobrze zjesz?

Rejestr pedofilów i gwałcicieli w regionie STYCZEŃ 2019 Nazwiska Zdjęcia

Oni są poszukiwani przez policję STYCZEŃ 2019 [ZDJĘCIA, LISTY GOŃCZE – CZĘŚĆ I]

Oni są poszukiwani przez policję STYCZEŃ 2019 [ZDJĘCIA, LISTY GOŃCZE - część II]

Zobacz też: Manifestacja w Borkowicach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie