Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak dobrze segregować śmieci? Radomianie muszą się wiele nauczyć!

tnt
- Segregowanie śmieci, kiedy mieszka się w bloku, jest trudne, bo na małym metrażu ciężko zmieścić tak dużo pojemników na odpady – mówi Magdalena Drachnal, mama Dymitriusza. – Łatwiej mają mieszkańcy domków.
- Segregowanie śmieci, kiedy mieszka się w bloku, jest trudne, bo na małym metrażu ciężko zmieścić tak dużo pojemników na odpady – mówi Magdalena Drachnal, mama Dymitriusza. – Łatwiej mają mieszkańcy domków. Łukasz Wójcik
Chociaż śmieci mamy dzielić na 14 typów, w praktyce jest to dużo prostsze. Podpowiadamy jak to zrobić.

Od poniedziałku weszła w życie ustawa śmieciowa, która zakłada między innymi segregowanie odpadów. Taki rodzaj oddawania śmieci, ze względu na mniejsze opłaty, zadeklarowało 90 procent mieszkańców Radomia. Jak prawidłowo segregować odpady?

Jedną z bolączek mieszkańców po zmianach zasad odbioru śmieci jest segregacja odpadów. Zgodnie z uchwałą teraz odpady dzielimy na 14 frakcji, ale w praktyce wygląda to dużo prościej.

OSOBNO SUCHE I MOKRE

- Mieszkańcy, którzy zdecydowali się oddawać odpady segregowane, muszą nieco zmienić swoje przyzwyczajenia. Według deklaracji radomian, te zmiany będą dotyczyć około 90 procent mieszkańców - mówi Grażyna Krugły, dyrektor wydziału ochrony środowiska urzędu miejskiego.

Teraz osobno oddajemy papier, tekturę, metale, tworzywa sztuczne, opakowania wielkoformatowe. - To tak zwana frakcja sucha. Mieszkańcy domów jednorodzinnych wkładają je do osobnego worka, a mieszkańcy bloków do odpowiednich pojemników w śmietniku - tłumaczy Krugły. - Osobno składujemy opakowania szklane, w Radomiu odpowiednio w workach zielonych i "dzwonach". Zmieszane odpady komunalne, frakcję "mokrą", wyrzucamy w obu przypadkach do pojemników.

LEKI I SPRZĘTY OSOBNO

Mieszkańcy domków jednorodzinnych w Radomiu w brązowych workach mogą oddać także odpady zielone - na przykład skoszoną trawę. Tak, jak dotychczas, przeterminowane leki muszą trafić do odpowiednich pojemników w aptekach. Sprzęt elektryczny, elektroniczny i odpady wielkogabarytowe będą odbierane raz na kwartał, według harmonogramu. Będzie je też można odwieźć do punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Stały punkt w Radomiu znajduje się w Radkomie przy ulicy Witosa 95, czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 10 - 17, i w sobotę w godzinach 9 - 14.

- W tym punkcie oddamy też zużyte opony, odpady budowlane i rozbiórkowe oraz odpady niebezpieczne, których nie można wyrzucić - dodaje Grażyna Krugły. - W punkcie przyjmą od nas także inne rodzaje odpadów, prócz tych zmieszanych.

NIE WSZYSCY BĘDĄ SEGREGOWAĆ

Chociaż prawie wszyscy mieszkańcy Radomia zadeklarowali, że będą segregować odpady, magistrat zdaje sobie sprawę, że tak naprawdę sortować śmieci będzie około 50 procent mieszkańców.
- Będziemy monitorować sytuację. Przewoźnik ma informować, czy mieszkańcy rzeczywiście segregują odpady. Jeśli nie, to opłata zostanie naliczona jak za odpady zmieszane - tłumaczy Grażyna Krugły. - Ale jeśli w spółdzielni pojedynczy mieszkańcy nie będą segregować śmieci, to nie obciążymy wszystkich lokatorów.

Kontrowersje budzą też informacje o potrzebie mycia opakowań szklanych i plastikowych przed wyrzuceniem ich.

- Nie chodzi o mycie, ale o przepłukanie ich, usunięcie resztek śmietany czy soku - wyjaśnia Grażyna Krugły. - Tak naprawdę mieszkaniec bloku może segregować odpady, dzieląc je na mokre, składowane w koszu, i suche, czyli papier, szkło i tworzywa, składowane na przykład w reklamówce, i wynoszone do odpowiednich kontenerów.

Więcej o rewolucji śmieciowej w każdym z powiatów czytaj w piątek w tygodnikach lokalnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie