Jak mieszka się w Radomiu w stanie Ilinois w USA?

  Jak mieszka się w Radomiu w stanie Ilinois w USA?

  Barbara Koś

  Echo Dnia Radomskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Radomskie

  Kościół świętego Michała w Radomiu w USA.

  Kościół świętego Michała w Radomiu w USA. ©archiwum

  Daniel i Fred piszą do nas z amerykańskiego Radomia.
  Kościół świętego Michała w Radomiu w USA.

  Kościół świętego Michała w Radomiu w USA. ©archiwum

  Tablica informująca o Radomiu archiwum

  Tablica informująca o Radomiu
  (fot. archiwum)

  Rodacy zza oceanu śledzą wszystkie informacje o amerykańskim Radomiu. W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o miejscowości Radom istniejącej w stanie Ilinois w USA. I odezwali się do nas amerykańscy radomianie.

  - Otrzymaliśmy wiadomość z Radomia że napisaliście ciekawy artykuł o Radomiu w Ameryce - piszą Daniel i Fred Tama, amerykanie polskiego pochodzenia mieszkąjący w Radomiu USA i w Chicago. - Następnym razem jak będziecie pisali o drugim Radomiu, to prosimy o pokazanie kilku zdjęć z tej wioski.

  Jak sądzą - i słusznie - nasi czytelnicy zza oceanu - polscy radomianie są chyba ciekawi, jak wygląda ta polsko-amerykańska wioska, z ciekawą nazwą.

  - Przez lata ludzie w polskim Radomiu zapomnieli o drugim amerykańskim Radomiu - piszą Daniel i Fred. - W Ameryce jest wiele takich wiosek, z polskimi nazwami i z podobną historią. W okolicy amerykańskiego Radomia mieszkają przeważnie rolnicy, polskiego pochodzenia, którzy w większości pochodzą z okolic polskiego Radomia. To by było może ciekawe, gdyby pani prezydent Radomia w Ameryce, Denise Novak Ligeti, lub dyrektor szkoły świętego Michała, przedstawili się telefonicznie lub przez Skype na otwarciu American Corner. Ich pradziadkowie pochodzą z okolic polskiego Radomia.

  Nasi rodacy wraz z pozdrowieniami informują również, że za sześć tygodni w okolicach amerykańskiego Radomia odbędzie się ciekawa, mała polska parada. To kolejny dowód, że mieszkańcy cały czas pamiętają o polskich korzeniach.

  Jak już pisaliśmy, kontakt z drugim Radomiem w stanie Illinois w USA nawiązał radomski oddział American Corner.

  Jak powiedziała nam Karolina Adamczyk, koordynator American Corner, placówka ma już znajomych w szkole święte-go Michała w amerykańskim Radomiu. Uczniowie i nauczyciele z tamtejszej szkoły zawarli znajomość z gimnazjum numer 13. Wysyłają sobie, na przykład, wzajemnie kartki świąteczne i swoje fotografie.

  American Corner Radom też otrzymał już dwie paczki z amerykańskiego Radomia. Były to plakaty, amerykańskie czasopisma, słodycze dla dzieci, książki oraz dekoracje, które przydają się podczas zajęć poświęconych tematyce Polonii.

  W ramach rewanżu American Corner wysłał do Stanów materiały promujące nasze miasto.

  - Jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi przyjaciółmi zza oceanu - podkreśla nasz rozmówczyni.
  Amerykański Radom sponsoruje zajęcia na temat Polonii amerykańskiej w USA. Zainteresowanym szkołom są wysyłane - w ramach możliwości - paczki z dekoracjami, pomocami dy-daktycznymi do nauki języka angielskiego, plakatami i materia-łami dotyczącymi Polonii amerykańskiej.

  Radomska placówka dysponuje książką, w której opisano historię amerykańskiego Radomia. Wiadomo z niej, że założy-cielem osady, tym, który jej nadał nazwę polską "Radom", był Jan Bazyli Turczyn (1822 - 1901), weteran wojny krymskiej, w której brał udział jako generał rosyjski. Do Ameryki przybył pod-czas wojny domowej w roku 1863.
  Współzałożycielem Radomia był także Mikołaj Michalski.

  Kolonia polska w Radomiu na południowym cyplu stanu Illinois powstała około roku 1873. Na początku mieszkało w niej 450, potem już 600 rodzin.

  W roku 1877 biskup Baltes z Alton oddał parafię Radomską pod opiekę ojców Franciszkanów i parafia ta kanonicznie potwierdzona w Rzymie istnieje do dziś. Klasztor franciszkański w Radomiu stanął w 1877 roku.


  Fragment kościoła

  Fragment kościoła


  Do Radomia tylko dwa kilometry archiwum

  Do Radomia tylko dwa kilometry
  (fot. archiwum)


  Parada w Radomiu

  (fot. archiwum)  Parada w Radomiu


  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Galerie zdjęć

  Studniówki

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss Studniówki 2019| Zobacz nowe kandydatki [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz nowe kandydatki [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz nowych kandydatów [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz nowych kandydatów [ZDJĘCIA]