Jak Norwedzy świętują 17 Maja? Bawią się, śpiewają, tańczą,...

  Jak Norwedzy świętują 17 Maja? Bawią się, śpiewają, tańczą, wędrują w kolorowych pochodach

  Ambasada Norwegii

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Jak Norwedzy świętują 17 Maja? Bawią się, śpiewają, tańczą, wędrują w kolorowych pochodach

  ©Kai Jensen

  Nie ma chyba drugiego takiego kraju na świecie, który tak radośnie obchodziłby swe święto narodowe, jak robią to Norwedzy! Liczne pochody, organizowane w najmniejszych nawet miejscowościach, przyciągają tłumy ludzi, a muzyka i śmiech rozbrzmiewają aż do wieczora.
  Jak Norwedzy świętują 17 Maja? Bawią się, śpiewają, tańczą, wędrują w kolorowych pochodach

  ©Kai Jensen

  Norwedzy bardzo entuzjastycznie biorą udział w licznych pochodach, organizowanych rokrocznie w całej Norwegii z okazji Święta Narodowego 17 Maja. Mnóstwo osób, włącznie z dziećmi, przywdziewa na tę okazję strój narodowy i maszeruje w pochodzie organizowanym w swej miejscowości w rytm orkiestrowej muzyki, wznosząc okrzyki "Niech żyje 17 Maja!". Pochodom towarzyszą tłumy entuzjastycznych obserwatorów, ustawionych wzdłuż tras przemarszów.

  Norweskie dzieci czekają na Święto Konstytucji 17 Maja przez cały rok.
  Maszerują wtedy w pochodach, dzierżąc w rękach chorągiewki z barwami narodowymi Norwegii. Po pochodach na dzieci czekają liczne atrakcje: zabawy, gry i konkursy na świeżym powietrzu oraz poczęstunek z ulubionymi przez nie hot-dogami i lodami.

  Strój

  Większość Norwegów wkłada na tę okazję swój najlepszy wiosenny strój, do którego przypina wstążki lub kotyliony w barwach narodowych lub plakietki z norweską flagą. Obecnie coraz częściej widuje się w tym dniu Norwegów ubranych w regionalny strój ludowy (bunad). Wzory i kolorystyka norweskich strojów ludowych różnią się zależnie od regionu. Widok wspaniałych, wielobarwnych strojów z całego kraju jest jednym z powodów, dla których ten dzień uznaje się za prawdziwe święto norweskiej tradycji i historii.

  17 maja jest również dniem, w którym uczniowie ostatniej klasy szkoły średniej (abiturienci) obchodzą koniec 13-letniej nauki (mimo, że wielu z nich ma jeszcze przed sobą egzaminy końcowe). Wielkie świętowanie, które raczej należałoby nazwać szaleństwem, rozpoczyna się pod koniec kwietnia i kończy właśnie 17 maja.

  Obchody zakończenia 13-letniej nauki - Święto Russ

  Zwyczaj ten, zwany Świętem Russ (ostatnie litery wyrażenia łacińskiego "coruna depositurus", czyli "zrzucanie rogów"), wywodzi się z Danii i polega na tym, że przez kilka tygodni - aż do kulminacyjnego 17 maja - uczniowie chodzą ubrani w strój "Russ", czyli ogrodniczki albo kombinezon roboczy. Pozostałe części garderoby obowiązkowo też mają być obszerne.
  Kolor stroju świadczy o rodzaju szkoły, jaką dany uczeń właśnie kończy. Każdy 'Russ' przypina do ubrania (lub zawiesza na nim) norweską flagę. Do Święta 17 Maja wszyscy abiturienci muszą wykonać szereg zadań, aby w tym dniu móc przejść właściwe pasowanie na 'Russ', po którym ma miejsce wielki koncert w Oslo.

  Wielu Norwegów oraz osoby mające norweskie korzenie obchodzi norweskie Święto Konstytucji także poza granicami Norwegii . Organizatorami obchodów (często też pochodów) są zazwyczaj Domy Marynarza, ambasady, organizacje studenckie i inne norweskie instytucje.

  Norwegia przyjęła swą konstytucję w 1814 r. Norweski Parlament, Storting, obchodził po raz pierwszy Święto 17 Maja w 1836 roku i do chwili obecnej dzień ten obchodzony jest jako Święto Narodowe Norwegii. Pierwszy pochód z udziałem dzieci miał miejsce w 1870 r. Od 1906 r. Rodzina Królewska gromadzi się rokrocznie w tym dniu na balkonie Pałacu Królewskiego w centrum Oslo, aby machać do maszerujących w pochodzie dzieci i dorosłych.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Wybierz region, dokąd chcesz wyjechać:

  Turystyczne TOP