Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak pomagać zwierzętom w okresie zimy - radzi przyrodnik Andrzej Staśkowiak

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
Kosy coraz częściej zimują w Polsce.
Kosy coraz częściej zimują w Polsce. Pixabay
Czy zwierzętom w czasie zimy trzeba pomagać? A jeśli tak, jak to robić właściwie? Na te i inne pytania odpowiada przyrodnik Andrzej Staśkowiak. Przeczytaj wywiad.

Czy w ogóle należy pomagać zwierzętom zimą? Może lepiej zostawić sprawy naturze, która dokona selekcji.
Zazwyczaj pomagamy zwierzętom w niezbyt szerokim zakresie, w miejscach, gdzie mieszkamy. Przy domach, w ogrodach, miastach. Sądzę, że tak naprawdę, dużej roli nasza pomoc nie ma, chyba, że mamy do czynienia z ciężką zimą. Zaproszenie ptaków do swojego ogródka, możliwość obserwowania ich nawet przez okno to fajna sprawa. Ja zimą zwierzęta dokarmiam. Może zawziętym ekologom się to nie podobać, ale ja zawzięty nie jestem.

Jak więc dokarmiać ptaki w miastach?
W miastach pojawiają się stada kawek, gawronów, są gołębie, wróble, sikorki, nawet zięby i kosy, które od pewnego czasu zaczęły zostawać na zimę w Polsce. Jak im pomóc? Na pewno nie karmić chlebem. Ten współczesny zawiera sól, polepszacze, które ptakom szkodzą. Warto dokarmiać słonecznikiem, niełuskanym, można kupić specjalne mieszanki zbóż i ziaren. Sikorki, będące drapieżnikami, potrzebują tłuszczu zwierzęcego. Można im wystawiać niesoloną słoninę. Resztki z obiadu - gotowane warzywa, ziemniaki czy kasze też znajdą swoich amatorów.

Jest wiele rodzajów karmników. Które wybrać?
W ogrodzie stosuję karmniki zawieszane na gałęziach, albo zamontowane na słupku. Chodzi o to, by uniemożliwić kotom dostanie się do nich. Właśnie koty najbardziej zagrażają ptakom. W okolicy karmnika mogą się też pojawiać ptaki drapieżne - krogulce. Dlatego dobrze jest, kiedy w pobliżu karmnika rosną gęste krzewy, w których drobne ptactwo może się chronić. Nie dokarmiajmy ptaków przy oknach, bo często uderzają w szyby i mogą nawet przez to zginąć. Odradzam wieszanie kul pokarmowych w plastikowych siatkach, czasem sikorki się w nie wplątują i nie mogą uwolnić. Dobre są za to karmniki rurowe, do których wsypuje się pokarm od góry.

Kiedy zacząć i kiedy kończyć dokarmianie?
Ptaki przyzwyczajają się do miejsc, w których znajdują pożywienie. Jeśli decydujemy się dokarmiać, powinniśmy to robić do czasu, kiedy stopnieje śnieg. Ptakom zagraża nie tyle zimno, co brak dostępu do pokarmu, spowodowany pokrywą śnieżną czy oblodzeniem. Podobnie jest z resztą z dzikami. Jeśli nie chcemy, by nas odwiedzały, nie wyrzucajmy resztek jedzenia za ogrodzenie i zamykajmy śmietniki.

Jak możemy pomóc innym zwierzętom?
Jeśli mamy taką możliwość, w ogrodzie warto zostawić kupkę suchych liści i gałęzi. Znajdzie w nich schronienie wiele gatunków owadów, choćby motyle, które zimują w formie dorosłej. W takich miejscach chętnie zimują także jeże. Bywa, że w piwnicy czy na strychu spotkamy motyle. Najlepiej zostawić je w spokoju. Jeżeli znajdziemy osobnika, który się obudził, można go przenieść w zimniejsze miejsce. Są też domki dla motyli, w których mogą bezpieczne przetrwać zimę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak pomagać zwierzętom w okresie zimy - radzi przyrodnik Andrzej Staśkowiak - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie