Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak powstawała nowoczesna polska architektura, także w Radomiu. Wystawa w „Elektrowni”

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
W Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu została otwarta wystawa „Tożsamość. 100 lat polskiej architektury".
W Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu została otwarta wystawa „Tożsamość. 100 lat polskiej architektury". Antoni Sokołowski
W Radomiu także mamy przykłady wspaniałej, polskiej architektury, choćby takich, jak budynek Lasów Państwowych, siedziby NOT, czy „Tytoniówki”. Jak rodziła się polska architektura można zobaczyć na wystawie otwartej w sobotę w „Elektrowni.

Tożsamość polskiej architektury, na wystawie w radomskiej "Elektrowni"

Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Radom oraz Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia otworzyło w sobotę 19 listopada wystawę - Tożsamość. 100 lat polskiej architektury. Radom.

Jest to projekt wystawienniczy prezentowany wcześniej w pięciu miastach Polski, a teraz, na koniec, przyszedł czas na Radom. W ramach projektu autorzy przyglądają się fenomenowi architektonicznemu po 1918 roku na terenie Polski.

Trzy lata wcześniej w Narodowym Instytucie Architektury i Urbanistyki zanalizowano wycinki historii pięciu miast: Krakowa, Warszawy, Lublina, Poznania i Katowic. Do dyskusji zostały zaproszona regionalne oddziały Stowarzyszenia Architektów Polskich z Bydgoszczy, Łodzi, Szczecina, Gdańska, Olsztyna oraz Radomia. Wspólnie z lokalnymi kuratorami przyjrzano się się zmianom w krajobrazie architektonicznym. Powstały wystawy, które są efektem dyskusji o zachodzących zmianach w polskiej architekturze i urbanistyce ostatniego stulecia.

- Chcemy nie tylko promować polską kulturę architektoniczną, lecz także zaprosić do refleksji nad naszym otoczeniem i jakością przestrzeni, w której żyjemy - w tych słowach organizatorzy wystawy zapraszają do jej obejrzenia – apelują organizatorzy prezentacji.

Początki powojennej architektury Radomia ściśle związane są z jego położeniem na pograniczu Mazowsza i Małopolski. Impulsem rozwoju dzisiejszego miasta stała się lokalizacja przemysłu, zwłaszcza zbrojeniowego w obrębie Centralnego Okręgu Przemysłowego. Możliwości rozwoju wynikała z decyzji deglomeracji Warszawy. Radom jest największym miastem położonym w okręgu oddziaływania stolicy, z dobrą infrastrukturą. To dzięki temu miasto miało w okresie swojej świetności możliwość rozbudowy. Powstało dużo ciekawych obiektów modernistycznych, neorenesansowych. Architekci i urbaniści dostali szansę stworzenia atrakcyjnego przemysłowego miasto.

Motorem do działania i rozwoju miasta, jego rozbudowy, było sprowadzenie ludności z terenów ościennych, poprzez stworzenie dla nich godnych warunków mieszkania i pracy. W tym czasie powstało kilka dużych zakładów przemysłowych, jak Fabryka Broni, Fabryka Wyrobów Tytoniowych, Fabryka Obuwia „Bata”, Wytwórnia telefonów „Ericsson”. To przy Fabryce Broni powstało osiedle mieszkaniowe w modnym wówczas stylu neorenesansu polskiego. Tak ogromne inwestycje wymagały realizacji całej infrastruktury komunalnej, budowy szkół, stadionów, szpitali, domów kultury oraz architektury sakralnej.

Rozwój miasta nowoczesnego, przemysłowego zrodził w jego obywatelach poczucie przynależności do grupy robotniczej, co w kolejnych latach stało się zaczynem przemian kulturowych i społecznych w całym kraju. Mieszkańcy Radomia zawsze stali na straży godnego życia w dobrze zaprojektowanej przestrzeni wokół siebie. Zmiany jakie dokonały się na przełomie lat wywarły ogromny wpływ na rozwój miasta. Stało się samowystarczalnym ośrodkiem z bardzo dużym potencjałem. Konieczny jest dalszy rozwój, tworzenie miejsc pracy w innowacyjnych firmach w nowoczesnych budynkach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto