Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak sadzić rośliny

Redakcja
Wiosna to czas intensywnego sadzenia i początków hodowli wielu z nich.
Wiosna to czas intensywnego sadzenia i początków hodowli wielu z nich. archiwum
Wiosna to nie tylko czas kwitnących drzew, kwiatów i krzewów. To również okres intensywnego sadzenia i początków hodowli wielu z nich.

Istnieją cztery kategorie flory, które działkowcy i ogrodnicy sieją właśnie teraz. To rośliny z odsłoniętymi korzeniami, w pojemnikach, balotowane, cebulowe i bulwiaste. Rośliny z odsłoniętymi korzeniami sadzimy od połowy marca do pierwszej połowy kwietnia. Najlepiej po rozmarznięciu gruntu, ale jeszcze przed rozwojem pąków. Bardzo ważne jest to, aby nie przesuszyć ich najważniejszego elementu... korzeni! Jak to zrobić? Wystarczy osłonić bryłę zwilżonym materiałem, np. torfem. Kupując tego typu materiał, należy zwrócić uwagę na to, czy korzenie nie są zmiażdżone lub przesuszone. Unikajmy roślin wskazujących na obecność patogenów.
Z kolei rośliny w pojemnikach można sadzić od połowy marca, aż do listopada. To niewątpliwa zaleta tego rodzaju materiału. Pamiętajmy jednak, aby przed kupnem sprawdzić jakość liści, stan gleby czy występowanie tzw. spiralnie zwiniętych korzeni, które duszą pozostałe - zwinięte w prawidłowy sposób.

Rośliny balotowane

Sprzedaje się je z całą bryłą korzeniową, owinięte tkaniną jutową lub siatką. Sadzimy je przez cały kwiecień. Możemy to też zrobić jesienią, we wrześniu i październiku. Później miejsce wokół pnia dobrze jest wyściółkować korą. Na glebach lekkich najlepiej umieścić rośliny w ziemi o 3-5 centymetrów głębiej niż rosły w szkółce, a przed sadzeniem dobrze jest zanurzyć pojemnik lub bryłę na kilka minut w wodzie. Podobnie jak w przypadku roślin w pojemnikach, przy kupnie należy zwrócić uwagę na stan zdrowotny liści i wilgotność gleby.

Pamiętajmy o tym, aby nie była przesuszona! Rośliny balotowane podlewamy zawsze bardzo obficie. Nawet codzienne podlewanie, ale małą ilością wody, nie daje żadnego rezultatu. Bardzo ważnym zabiegiem jest ściółkowanie. Dlaczego? Bo ściółka znacznie ogranicza parowanie, zmniejsza zachwaszczenie, chroni korzenie przed przemarzaniem. W tym celu możemy posłużyć się korą, torfem, kamieniami albo żwirem.

Rośliny cebulowe i bulwiaste**
Sadzi się je głównie jesienią. Jednakże istnieją gatunki, które nie zimują w gruncie, a ich sadzenie przypada na wczesną wiosnę. To m.in. miłek wiosenny, cyklamen czerwieniejący, jaskier ziarnopłon. Kiedy rośliny wczesnowiosenne przekwitają, przeprowadzamy zabieg ogławiania, czyli usuwania kwiatostanów. Flora unika w ten sposób strat cennej energii. Zyskuje siły do powiększenia swoich rozmiarów. Ważne jest jednak, by przy ogławianiu nie pozbawić roślin liści, gdyż to one zapewniają prawidłowy przebieg ich procesów życiowych.**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak sadzić rośliny - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie