Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak uratować przesoloną zupę, skwaśniały rosół, zwarzony majonez, przypalony obiad? Poznaj kuchenne sztuczki naszych babć

Anna Daniluk
Anna Daniluk
Rosół gotowany na wołowinie może by wyjątkowo mętny. Głównie, gdy jest zbyt szybko gotowany. Wystarczy dolać około szklankę zimnej wody i ponownie doprowadzić do wrzenia.
Rosół gotowany na wołowinie może by wyjątkowo mętny. Głównie, gdy jest zbyt szybko gotowany. Wystarczy dolać około szklankę zimnej wody i ponownie doprowadzić do wrzenia. Katarzyna Puczyńska
Przesolona zupa, zważony majonez lub przypalony obiad to tylko niektóre z kulinarnych wpadek, które zdarzają się w kuchni. W wielu przypadkach dania można uratować, stosując kilka prostych sztuczek. Zebraliśmy najciekawsze i najbardziej praktyczne porady, które z łatwością przekujecie w czyn.

Porady kulinarne dotyczące uratowania posiłków znały już nasze mamy i babcie. One z pokolenia na pokolenie przekazywały swoje wskazówki dotyczące prowadzenia domu. Ich rady często płynęły one ze zgromadzonego doświadczenia. Dla naszych babć i mam źródłem wiedzy często były domowe poradniki lub książki kucharskie przez takie osobowości kulinarne jak Lucyna Ćwierciakiewiczowa, Maria Ochorowicz-Monatowa lub w latach PRL-u książki kucharskie wydawane przez wydawnictwo WATRA.

Jak uratować zakalec albo przypalone jedzenie? Sprawdź niezawodne sposoby:

Jak uratować przesoloną zupę?

Najprostszym sposobem na zrównoważenie smaku zupy, gdy wsypiemy zbyt dużą ilość soli, jest dorzucenie pokrojonego w kostkę ziemniaka. Popularne warzywo z jednej stronie wciągnie sól z zupy, z drugiej strony słony wywar wspomoże ugotowanie ziemniaka. Jeśli zupa była bardzo słona, to poradniki polecają wyrzucenie ziemniaka po ugotowaniu na przykład do kompostu. Jeśli zupa była delikatnie przesolona ziemniak może wzbogacić konsystencję zupy.

Jeżeli nie macie akurat ziemniaków w kuchni, to sięgnijcie po:

  • ryż – może być w woreczku lub sypany. Jedyna korzyść z ryżu gotowanego w woreczku to możliwość szybkiego usunięcia z zupy. Warto pamiętać, że ryż wchłaniający nadmiar soli nie będzie smacznym dodatkiem do zupy.
  • nabiał – zupa nabierze łagodniejszego smaku, gdy na koniec dodamy do niej śmietanę, jogurt grecki, mleczko kokosowe lub mleko.
  • białko jajka – białko oddzielone od żółtka może uratować smak przesolonej zupy. Białka należy wrzucić do wywaru, gdy się zacznie ścinać, wtedy nadmiar soli zostaje pochłonięty. Na koniec białko należy zebrać łyżką cedzakową.

Skwaśniały rosół, zwarzony majonez, przypalony obiad? Kliknij w obrazek i dowiedz się, jak je uratować:

Rosół gotowany na wołowinie może by wyjątkowo mętny. Głównie, gdy jest zbyt szybko gotowany. Wystarczy dolać około szklankę zimnej wody i ponownie doprowadzić do wrzenia.

Jak uratować przesoloną zupę, skwaśniały rosół, zwarzony maj...

Zobacz inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni:

Akcesoria kuchenne pomocne w każdej kuchni!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chmieleńskie Babki Wielkanocne 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak uratować przesoloną zupę, skwaśniały rosół, zwarzony majonez, przypalony obiad? Poznaj kuchenne sztuczki naszych babć - Strona Kuchni

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie