Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak walczyć z suszą w ogrodzie?

Marcelina Gil
Zdarza się, że w ogrodzie lub na działce, mamy problem z miejscami ustawicznie wysychającymi. Szczególnie trudne są miesiące letnie, począwszy od czerwca do końca sierpnia, kiedy panują wysokie temperatury oraz duże nasłonecznienie, a opadów deszczu jest stanowczo za mało, by zapokoić potrzeby większości roślin. W takich warunkach wiele gatunków w ogrodzie szybko zamiera. Istnieje kilka naturalnych sposobów, by zapobiec lub zwolnić proces utraty wilgoci z podłoża. Ściółkowanie

- Gleby suche warto ściółkować, to w dużej mierze ograniczy parowanie wody z podłoża. Do ściółkowania wykorzystuje się agrowłókninę, korę, lub specjalne maty ściółkujące - radzi Piotr Gorzelak, specjalista  z ACM Agrocentrum w Kielcach.

Obkładanie kamieniami

- Okazy wrażliwe na przesuszenie, na przykład: klematisy, warto obłożyć płaskimi kamieniami,  tworząc rodzaj ochronnego płaszcza, dzięki któremu łatwiej zatrzymać wilgoć w podłożu - zaznacza ekspert.

Cieniowanie

W wielu przypadkach przydatne może być cieniowanie fragmentów ogrodu najbardziej narażonych na przesuszenie. - Można tego dokonać poprzez na przykład: montaż bambusowej ścianki, czy też zasłony wybudowanej z siatki lub włókniny - doradza.

Nawozy organiczne, agrożele

Kolejnym sposobem, który warto zastosowac jest wzbogacenie podłoża nawozami organicznymi, jak na przykład kompost. - Wpływa to na lepsze właściwości wodno-powietrzne podłoża. Można także zastosować agrożele, które odznaczają się znaczną chłonnością wody przekraczającą 20-krotność własnej masy. Tę wodę oddają z wolna korzeniom - tłumaczy pan Piotr.

Zbiorniki na deszczówkę

Znanym i cenionym sposobem gromadzenia wody są zbiorniki na deszczówkę, najczęściej są to dużych rozmiarów beczki.  Ze względu na swoje parametry woda opadowa, stanowi doskonałe źródło do podlewania.  Najprościej pozyskiwać ją poprzez systemy odprowadzające wodę z powierzchni dachowej. Aby ułatwić pobór wody z beczki, można do niej domontować kran oraz podłączyć wąż, który zapewni wygodne i szybkie podlewanie roślin w ogrodzie, na działce, w miejscach, gdzie jest taka potrzeba w określonym czasie.

Szczepionki mikroryzowe

Jak walczyć z suszą w ogrodzie?

Gleba lepiej zatrzymuje wodę, jeśli „zaszczepi” się ją mikroorganizmami. - Mikoryza jest zjawiskiem symbiozy pomiędzy roślinami, a grzybami zasiedlającymi glebę. Określone gatunki grzybów współpracują z konkretnymi gatunkami roślin. Szczepionki mikoryzowe zawierają żywe strzępki grzybni lub zarodniki grzybów. Wystarczy raz zaszczepić korzenie roślin, aby związały się z nią i odnosiły korzyści przez całe życie. Dla różnych roślin przeznaczone są konkretne, dostosowane mieszanki grzybów mikoryzowych.  Można kupić preparaty mikoryzowe dla roślin doniczkowych (najpopularniejsza jest mikoryza storczyków) oraz roślin balkonowych. Znacznie większy wybór jest szczepionek mikoryzowych dla roślin ogrodowych - dla roślin rabatowych, roślin iglastych i liściastych, warzyw, roślin wrzosowatych (wrzosów, wrzośców, hortensji, różaneczników), róż, a nawet dla trawnika. Szczepionka zwiększa powierzchnię chłonną korzeni szczepionej rośliny oraz podnosi odporność na brak wody - wyjaśnia specjalista.

Solarny system nawadniania

Doskonałym rozwiązaniem dla osób, które często wyjeżdżają i pozostawiają rośliny na dłuższy okres czasu jest zaopatrzenie się w inteligentny system nawadniania, który wykorzystuje energię słoneczną. - System składa się z beczki na wodę, sterownika z pompą podlączoną do czujników solarnych, oraz emiterów, kroplowników montowanych bezpośrednio do doniczek. W zależności od pogody, sterownik zmienia częstotliwość podlewanie, zapewniając rośliną optymalne nawodnienie.  Idealne sprawdza się w ogrodach, ogródkach. Może być stosowany do donic, skrzynek balkonowych, donic wiszących, w gruncie do uprawy warzyw jak i w szklarni - poleca pan Piotr z ACM Agrocentrum.

Jak walczyć z suszą w ogrodzie?

Korzystanie z systemu nawadniania daje wiele korzyści, a wśród nich możliwość podlewania automatycznego na przykład w czasie wyjazdów wakacyjnych, oszczędność wody, gdyż jest ona dostarczana tylko do rośliny za pomocą specjalnych kroplowników. Dzięki temu zużywa się o wiele mniej wody niż podczas podlewania węzami nawadniającymi. - System podlewa mało i często, dzięki czemu gleba pozostaje wilgotna. Jednocześnie podlewanych jest kilka sztuk roślin  - dodaje specjalista. 

Jak walczyć z suszą w ogrodzie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak walczyć z suszą w ogrodzie? - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie