Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zachować pracę w czasie kryzysu?

opr. and
Nadzieją dla polskich pracowników są unijne inwestycje jakie czekają Polskę w najbliższych latach
Nadzieją dla polskich pracowników są unijne inwestycje jakie czekają Polskę w najbliższych latach archiwum
Kryzys zmusza firmy do zmniejszenia liczby pracowników. Z badań Krajowej Izby Gospodarczej wynika, że jedna trzecia małych i średnich europejskich firm w ciągu pół roku zredukuje zatrudnienie.

Jeszcze w połowie ubiegłego roku Polacy mogli przebierać wśród ofert pracy. W ciągu 2008 roku średnie wynagrodzenie w kraju wzrosło o około 20 procent. Jednak na przestrzeni ostatnich miesięcy warunki gospodarcze i pogłębiający się kryzys zmusił pracodawców do liczenia każdej wydanej złotówki. Od początku roku pracodawcy deklarują, że redukują personel i znacznie ograniczają koszty. Decyzja o zatrudnieniu nowego pracownika jest bardzo dokładnie analizowana.

Emigranci zagrożeniem?
W czasie recesji pracownicy obawiają się zwolnienia z pracy, a na jedno miejsce pracy przypada coraz więcej chętnych. Kryzys gospodarczy na świecie doprowadził do redukcji zatrudnienia między innymi w takich krajach jak Wielka Brytania, Irlandia, Holandia czy Hiszpania. Lawinowo rośnie liczba powracających z emigracji Polaków, którzy zaczynają aktywnie poszukiwać pracy na rodzimym rynku.

Według danych GUS pod koniec 2008 roku do Polski wróciło prawie 100 tysięcy osób. Eksperci szacują, że w ciągu kilku lat do Polski może powrócić nawet pół miliona emigrantów. Polacy, którzy zdecydowali się na powrót powiększają liczbę bezrobotnych w kraju co oznacza, że konkurencja na rodzimym rynku pracy zaczyna się zaostrzać.

Nauka, nauka i jeszcze raz nauka
Zwolnienia, wyższa stopa bezrobocia i atmosfera kryzysu to czynniki, które w oczywisty sposób demotywują pracowników. Niektórzy jednak postanawiają inwestować w siebie i podwyższają swoje kwalifikacje zawodowe. Nowe umiejętności, międzynarodowe certyfikaty zwiększają szanse na otrzymanie dobrej posady jak również podnoszą wartość pracownika w oczach pracodawcy.

Studia podyplomowe, dodatkowe kursy, szkolenia oraz kwalifikacje to sposoby aby pracownik utrzymał się na obecnym stanowisku a także mógł starać się o awans. Oferta polskich i zagranicznych uczelni jest bardzo bogata. Osoby zainteresowane podwyższaniem swoich kwalifikacji bez trudu dobiorą dla siebie odpowiedni program edukacyjny. Najważniejsze to uświadomić sobie, że nie należy stać w jednym miejscu tylko cały czas rozwijać się i zdobywać nowe doświadczenia.
Co dalej?
Nastroje ekonomiczne Polaków wyraźnie pogarszają się. Ostatnie badanie TNS OBOP pokazuje, że w I kwartale tego roku Wskaźnik Nastrojów Społecznych obniżył się o 17,9 punkta w stosunku do ostatniego kwartału 2008 roku. Izba Gospodarcza alarmuje, że ponad 87 procent przedsiębiorców spodziewa się pogorszenia sytuacji gospodarczej w kraju i obawia się, że kryzys wpłynie na prowadzoną przez nich działalność gospodarczą.

Nawet najlepsi specjaliści nie potrafią do końca przewidzieć skutków globalnego kryzysu i tego kiedy on się definitywnie zakończy. Uważam, że powinniśmy zachować spokój i nie rezygnować z wcześniej obranej strategii. Warto pamiętać, że inwestowanie w swoją edukacje i podwyższanie kwalifikacji zawsze przyniesie nam duże korzyści, bez względu na sytuacje gospodarczą.

Światełko w tunelu?
Oprócz czarnych prognoz dotyczących trwania i przebiegu kryzysu, niektórzy eksperci dostrzegają w nich pozytywne aspekty. W raporcie Global Economics 2009, bank HSBC przedstawił prognozy makroekonomiczne na bieżący rok. Według raportu Polska uniknie najgorszych szkód powstałych w wyniku globalnego spowolnienia. Co więcej z danych banku wynika, że Polska ma najbardziej stabilną gospodarkę w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i może liczyć na wzrost gospodarczy na poziomie 3 procent.

Nadzieją dla bezrobotnych może okazać się zapowiadane zwiększenie zatrudnienia w administracji publicznej oraz w wojsku. Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych informuje, że powstaną nowe miejsca pracy przy okazji inwestycji zagranicznych, dzięki sfinalizowanym projektom w tym roku pracę znajdzie ponad 15 tysięcy osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak zachować pracę w czasie kryzysu? - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie