Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zmieniała się Przysucha w ciągu 100 lat? Ciekawa wystawa w Muzeum Kolberga

Barbara Koś
Jak zmieniała się Przysucha w ciągu 100 lat? Wystawa w Muzeum Kolberga.
Jak zmieniała się Przysucha w ciągu 100 lat? Wystawa w Muzeum Kolberga. Martyna Sobańska
W Muzeum imienia Oskara Kolberga otwarto wystawę ”100-lecie Niepodległości. Przysucha 1918-2018”.

Na wernisaż przyszło bardzo wielu mieszkańców zainteresowanych przeszłością swego miasta. Były obecne władze miasta i gminy, samorządowcy i przedstawiciele świata kultury. Wśrod nich Ilona Jaroszek- Nowak, dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej, którego przysuskie muzeum jest oddziałem.

Gości witała Katarzyna Markiewicz, kierownik Muzeum imienia Kolberga. O wystawie mowiła Agnieszka Zarychta - Wójcicka, etnograf. Wystawa jak podkreśliła, została przygotowana z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Pokazuje ona zmieniającą się i rozwijającą Przysuchę na przestrzeni 100 lat - od 1918 do 2018 roku.

Powrót do przeszłości

Rozpoczynają wystawę eksponaty fotografie i eksponaty ukazujące przestrzeń miasta. Widać, jak ona się zmieniała w okresie przedwojennym i powojennym. Zaakcentowane są ważne tematy związane ze społecznością żydowską a także - rodziną Dembińskich, która opuściła swój pałac- dziś siedzibę muzeum i wyjechała z Przysuchy w 1945 roku. Inna część wystawy przedstawia życie gospodarcze w okresie przedwojennym i powojennym. Przypomina organizacje społeczne, gospodarcze, harcerskie. Istotna jest historia , szkolnictwa i kościoła.

Kolejne części wystawy przypominają władze i politykę- oglądać można, na przykład, fotografie z pochodów 1 Majowych. Nie zabrakło miejsca na kulturę i sztukę.

Cała ekspozycja jest bardzo bogata pod względem ikonograficznym. Oprócz archiwalnych zdjęć, są archiwalne gazety, wśród nich- ”Słowo Przysuchy”, proporce, odznaki i wiele innych eksponatów związanych z dziejami miasta.

Jak podkreślała Ilona Jaroszek- Nowak, dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej, wystawa jest ważnym elementem kształtowania tożsamości kulturowej wśród dzieci i młodzieży.

Część wystawy powstała dzięki darowiznom mieszkańców, którzy przekazali swoje rodzinne pamiątki.
- Mamy nadzieję, że dzięki tym wszystkim pamiątkom podarowanym przez mieszkańców Przysuchy, wiele osób pozna na nowo lub przypomni sobie historię swojej rodziny, miejsca urodzenia i pobytu -mówiła Katarzyna Markiewicz.

Wystawa okazją do refleksji

Poprzez ukazania najważniejszych dla miasta i regionu wydarzeń, ludzi i sytuacji autorzy wystawy starali się skłonić do refleksji nad minionym czasem. Przysucha przez te lata bardzo się rozwinęła.Powstały nowe obiekty służące mieszkańcom. Cieszy też zmiana na lepsze w otoczeniu miasta.

Wystawa czynna jest do 30 maja.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie