Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zmniejszyć koszty utrzymania mieszkania?

Anna NIEDZIELSKA
Wyrobienie w sobie nawyków pozwalających na racjonalne i oszczędne użytkowanie mieszkania wymaga sporego samozaparcia. Zwłaszcza, jeśli nie mamy w sobie zacięcia proekologicznego.

Do zmiany codziennych przyzwyczajeń powinny nas jednak nakłonić rosnące rachunki. Oto kilka wskazówek pozwalających połączyć przyjemne - niższe koszty utrzymania - z pożytecznym, czyli dbałością o środowisko naturalne.

PO PIERWSZE WODA
Za wszelką cenę powinniśmy pozbyć się cieknących kranów, spłuczek czy kaloryferów. Nawet niewielka nieszczelność to mnóstwo litrów zmarnowanej wody, za którą i tak musimy zapłacić. Z tego samego powodu, zamiast kąpieli w wannie lepiej, od czasu do czasu, wziąć krótki prysznic, a naczynia zamiast pod bieżącą wodą zmywać w zlewozmywaku.

Dodatkowe oszczędności przyniesie wyposażenie instalacji wody ciepłej w nowoczesne regulatory temperatury. Dzięki nim będziemy mieli dostęp do wody o wymaganej temperaturze, a jednocześnie o jedną trzecią zmniejszymy ilość ciepła potrzebnego do jej podgrzania.

OGRZEWANIE
Wydatki na ogrzewanie mogą przerosnąć niejeden domowy budżet. Jeśli posiadamy w domu grzejniki to warto wyposażyć je przynajmniej w zawory termostatyczne. Obniżenie temperatury w domu o jeden stopień Celsjusza pozwala na zmniejszenie zużycia energii nawet o 5 procent. Aby maksymalnie wykorzystać moc instalacji, grzejniki powinny być całkowicie odsłonięte - przynajmniej zimą. Poza tym warto za nimi założyć specjalne ekrany, które będą kierować ciepłe powietrze do wnętrza pomieszczenia.

GOTOWANIE
W trackie gotowania powinniśmy zwracać uwagę na to, aby płomień palnika ogrzewał tylko dno garnka (przykrytego!). Zbyt duży ogień to tylko niepotrzebna strata gazu. Gotujmy tylko tyle wody ile jest nam potrzebne, a podczas korzystania z piekarnika, nie otwierajmy go zbyt często. Każde uchylenie drzwiczek zwiększa zużycie energii o około 10-20 procent. Podobna sytuacja dotyczy lodówki.

OŚWIETLENIE I URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE
Świetlówki energooszczędne zużywają pięciokrotnie mniej energii niż tradycyjne żarówki. Dlatego do ich wymiany nie trzeba specjalnie zachęcać. Nie zwalnia nas to oczywiście z obowiązku gaszenia niepotrzebnego oświetlenia w pomieszczeniach, w których nie przebywamy. Nie powinniśmy też stosować intensywnego światła tam gdzie nie jest to konieczne, ani kupować lamp z abażurami, zbytnio tłumiącymi światło.

Ilość zużywanej energii przez urządzenia elektryczne domowego użytku jak chociażby pralkę czy zmywarkę zależy z kolei od tzw. klasy energooszczędności. To ona powinna być jednym z głównych czynników decydującym o zakupie tego a nie innego urządzenia.

WENTYLACJA I WIETRZENIE ,/b>
Skuteczna wentylacja i przepływ powietrza ma po pierwsze wpływ na samopoczucie domowników, ale jednocześnie pozwala uniknąć wystąpienia w mieszkaniu wilgoci, pleśni i grzybów. Okna powinny być wyposażone w nawiewniki. Jeśli ich nie posiadają, warto ustawiać je od czasu do czasu w pozycji tworzącej mikroszczelinę.
Jeśli chcemy wywietrzyć mieszkanie to tylko przez krótką chwilę i przy pełnym otwarciu okien. Powietrze zostanie wówczas wymienione, a jednocześnie nie wyziębimy mieszkania. Zanim rozpoczniemy wietrzenie powinniśmy też zakręcić termostaty pokojowe przy kaloryferach. Zwłaszcza, jeśli w mieszkaniu znajdują się podzielniki ciepła. Nie zapominajmy też o corocznej kontroli drożności wszystkich kanałów wentylacyjnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak zmniejszyć koszty utrzymania mieszkania? - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie