Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zostać rolnikiem? Sprawdziliśmy, co trzeba zrobić

Redakcja
Po zmianie reguł sprzedaż ziemi przyhamowała. Czy to oznacza, że pozyskanie gruntów, zwłaszcza przez osoby spoza branży, jest nierealne? Nie, ale jest trudniejsze.

 

Krzysztof ma 32 lata, mieszka i pracuje w Bydgoszczy, ale zastanawia się nad zmianą w swoim życiu i to radykalną. Rozważa zostanie rolnikiem: „Kupię ziemię, wynajmę kogoś z ciągnikiem i sprzętem zanim sam się dorobię i nauczę”. To jednak nie jest takie proste. Do zakupu ziemi rolnej potrzebne są m.in. kwalifikacje rolnicze. Ziemi nie trzeba jednak kupować. Rolnikiem można zostać biorąc ziemię w dzierżawę lub obejmując w wieczyste użytkowanie. Jakie wymogi trzeba spełnić, żeby zostać gospodarzem? Sprawdzamy. 

Gospodarz z definicji, czyli kto ty jesteś

Zacznijmy odtego, kim jest rolnik, aokreśla to nanowo Ustawa z14 kwietnia tego roku owstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz ozmianie niektórych ustaw. Przed jej wprowadzeniem ceny ziemi bardzo wzrosły, wielu chciało wykorzystać ostatnie momenty swobodnego obrotu. 

 

Wróćmy do samego rolnika. W artykule 6. wspomnianej ustawy czytamy: „Za rolnika indywidualnego uważa się osobę fizyczną będącą właścicielem, użytkownikiem wieczystym, samoistnym posiadaczem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 300 ha, posiadającą kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej od 5 lat zamieszkałą w gminie, na obszarze której jest położona jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego i prowadzącą przez ten okres osobiście to gospodarstwo”. Zatem - wymagań jest sporo. Jak je spełnić? 

Rolnik z wykształcenia, czyli trzeba się pouczyć

Po wprowadzeniu nowych regulacji prawnych pojawiły się głosy mówiące o tym, że osoba, która chce kupić lub wydzierżawić ziemię rolną, musi mieć wyższe wykształcenie rolnicze. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wyjaśnia jednak: „W dalszym ciągu, zgodnie z ustawą o kształtowaniu ustroju rolnego, uważa się, że osoba fizyczna posiada kwalifikacje rolnicze, jeżeli uzyskała:

  • wykształcenie podstawowe, gimnazjalne lub zasadnicze zawodowe inne niż rolnicze i posiada co najmniej 5-letni staż pracy w rolnictwie, lub
  • wykształcenie wyższe inne niż rolnicze i posiada co najmniej 3-letni staż pracy w rolnictwie albo wykształcenie wyższe inne niż rolnicze i ukończone studia podyplomowe w zakresie związanym z rolnictwem, albo wykształcenie średnie inne niż rolnicze i posiada co najmniej 3-letni staż pracy w rolnictwie, lub
  • tytuł kwalifikacyjny lub tytuł zawodowy, lub tytuł zawodowy mistrza w zawodzie przydatnym do prowadzenia działalności rolniczej i posiada co najmniej 3-letni staż pracy w rolnictwie, lub
  • wykształcenie rolnicze zasadnicze zawodowe, średnie lub wyższe.

Przeczytaj też: Ilu nierolników próbowało kupić ziemię z nowymi przepisami?

Nierolnik kupi ziemię, jeśli mu na to pozwolą

Skoro Krzysztof postanowił, że teraz zajmie się uprawą ziemi, chce kupić areał. Czy to możliwe, skoro obowiązujące odkońca kwietnia przepisy ograniczyły możliwości pozyskania gruntów rolnych przez osoby, które rolnikami nie są? Przepisy przewidują taki przypadek. Wymagana jest tu jednak zgoda prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych . Zatem, wjakich przypadkach szef ANR wydawać będzie zgodę nakupno nieruchomości rolnej narynku prywatnym przez osobę inną niż rolnik indywidualny?

 

Agencja stawia warunki kandydatom na rolników

Zgoda na zakup nieruchomości rolnej przez osoby fizyczne i prawne może nastąpić po wniosku zbywcy, jeżeli:

  1. sprzedający wykaże, że nie było możliwości nabycia nieruchomości rolnej przez rolnika indywidualnego, osobę bliską zbywcy, Skarb Państwa, jednostkę samorządu terytorialnego oraz kościelną osobę prawną lub związek wyznaniowy,
  2. kupujący daje rękojmię należytego prowadzenia działalności rolniczej,
  3. w wyniku nabycia nie dojdzie do nadmiernej koncentracji gruntów rolnych.

 

To nie koniec. Zgoda będzie mogła zostać wyrażona na wniosek osoby fizycznej zamierzającej utworzyć gospodarstwo rodzinne, która:

  1. posiada kwalifikacje rolnicze albo której, pod warunkiem uzupełnienia kwalifikacji zawodowych, przyznano pomoc, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 marca 2007 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 albo w art. 3 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach PROW na lata 2014-2020, a termin na uzupełnienie tych kwalifikacji jeszcze nie upłynął,
  2. daje rękojmię należytego prowadzenia działalności rolniczej,
  3. zobowiąże się do zamieszkiwania w okresie 5 lat od dnia nabycia nieruchomości na terenie gminy, na obszarze której położona jest jedna z nieruchomości rolnych, która wejdzie w skład tworzonego gospodarstwa rodzinnego.

Nie zawsze jest potrzebna zgoda Agencji na zakupy 

Bez ograniczeń można sprzedać osobie, która nie jest rolnikiem nieruchomości rolne o powierzchni mniejszej niż 0,3 ha. Poza tym, każdą ilość osobom bliskim, nie będącym rolnikami czy jednostkom samorządu terytorialnego, Skarbowi Państwa a za zgodą Prezesa Agencji, wyrażoną w drodze decyzji administracyjnej, innym podmiotom, jeżeli zbywca wykaże, że nie było możliwości przeniesienia własności nieruchomości na rzecz ww. podmiotów, jak również w wyniku nabycia nie dojdzie do nadmiernej koncentracji gruntów rolnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak zostać rolnikiem? Sprawdziliśmy, co trzeba zrobić - Gazeta Pomorska

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie