Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki i politycy Prawa i Sprawiedliwości w Przysusze. Atak zimy opóźnił szczyt. Zapis transmisji

Stanisław Wróbel
Stanisław Wróbel
Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości podczas spotkania w Przysusze. Więcej na kolejnych zdjęciach.
Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości podczas spotkania w Przysusze. Więcej na kolejnych zdjęciach.
Prezes Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki i najważniejsi politycy Prawa i Sprawiedliwości przyjechali w niedzielę, 11 grudnia do Przysuchy na konwencję partyjną dotyczącą wsi. Jarosław Kaczyński i wicepremier oraz minister rolnictwa Henryk Kowalczyk ogłosili w Przysusze nowe propozycje dla polskiej wsi. Atak zimy sprawił, że były kłopoty z dojazdem - spotkanie, które zaplanowano na 12 opóźniło się. Rozpoczęło się ostatecznie o godzinie 13, zakończyło około 14.40. Zobaczcie zapis transmisji.

Najważniejsi politycy Prawa i Sprawiedliwości w Przysusze

Zobaczcie zapis transmisji ze spotkania w Przysusze

Konwencja pod nazwą Zgromadzenie Polskiej Wsi miała rozpocząć się o godzinie 12 w sali sportowej szkoły w Przysusze. Fatalne warunki na drogach sprawiły, że wiele osób miało problem z dojazdem ma czas. Rozpoczęcie spotkania opóźniło się znacznie. Konwencja rozpoczęła się o godzinie 13.

Spotkanie otworzył poseł Robert Telus z Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który je popraowadził.

Jako pierwszy głos zabrał Jarosław Kaczyński. Podkreślił, że polska wieś stanęła na wysokości zadania jeśli chodzi o produkcję w trudnych czasach pandemii i wojny w Ukrainie. Zapowiedział, że rolnicy będą mogli bez problemów prowadzić swoją działalność. Nawiązał też do Austrii wskazując, że chciałby polskie rolnictwo wyglądało podobne. Jarosław Kaczyński zapewnił też. że Prawo i Sprawiedliwość będzie dobrze reprezentowało interesy rolników i polskiej wsi.

Potem mówił wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Podziękował rolnikom za ich pracę. Zapewnił ,że będzie wiele programów osłonowych dla rolników, tak, żeby ochronić ich przed rosnącymi cenami nawozów. Wicepremier mówił też o zbożu, które trafia do Polski z Ukrainy, Poinformował ,że jest ono eksportowane do innych krajów, podobnie jak polskie zboże. Odniósł się też do Afrykańskiego Pomoru Świn, podkreślając ,że jest już praktycznie opanowany a liczba ognisk choroby spadła do kilkunastu. Przyznał też, że to wpłynęło na znaczny spadek pogłowia świń. Ważna - jak mówił Kowalczyk była tu też sytuacja ekonomiczna. Zapowiedział mocną pomoc państwa dla hodowców trzody chlewnej, oraz zniesienie systemu pozwoleń jeśli chodzi o chów na własne potrzeby. Minister mówił też o Funduszu Gwarancji Rolnych, który ma zapewnić minimalną cenę na produkty rolne oraz o pomocy dla zadłużonych rolników. Henryk Kowlaczyk zapowiedział też wiele innych zmian, między innymi dopłaty do pszczół, rejestrację psów z terenów wiejskich, prawo interwencji w gospodarstwach tylko instytucji państwowych.

Wicepremier Kowalczyk zapowiedział zwiększenie stawki dopłat dla rolników za paliwo rolnicze oraz rozszerzenie dopłat na producentów i hodowców trzody chlewnej. - Na przyszły rok zaproponujemy zwiększenie limitów dopłat do paliwa dla producentów trzody chlewnej, zwiększenie stawki z 1 złotego do 1,20 złotych do litra paliwa - oświadczył.

Wicepremier zapowiedział także zwiększenie dopłat dla pszczelarzy. Jak mówił, rząd zwiększy dopłaty do każdej rodziny pszczelej 2,5-krotnie, czyli z 20 na 50 złotych.

Kolejna zapowiedź ministra rolnictwa dotyczyła wprowadzenia ustawy o obowiązkowym czipowaniu psów. - Chcemy wprowadzić ustawę o obowiązku czipowania psów, tak żeby każdy był odpowiedzialny za to zwierzę, którym się opiekuje, a nie tylko jak jest mu miłe i wygodne. Mam nadzieję, że we współpracy z samorządami, bo one najlepiej wiedzą, jaki jest z tym problem, tego dokonamy - podkreślił minister rolnictwa.

Wicepremier mówił także o kwestii emerytur rolniczych. Jak przypomniał, rząd chce, aby emerytury w ZUS i w KRUS, przy waloryzacji, były traktowane jednakowo.

Szef resortu podkreślił też rolę odnawialnych źródeł energii dla rozwoju terenów wiejskich. - To jest po pierwsze bezpieczeństwo energetyczne, rozporoszone źródła energii. Po drugie sa nieobarczone opłatami emisyjnymi i po trzecie to są dodatkowe źródła dochodów w rolnictwie, co jest bardzo istotne - zaznaczył.

Wskazał, że źródłem finansowania rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii na terenach wiejskich mogą być pieniądze przekazywane z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, przeznaczone między innymi na inwestycje w fotowoltaikę, magazyny energii czy biogazownie.

Jako kolejny zabrał głos Janusz Wojciechowski, komisarz do spraw rolnictwa Unii Europejskich.

Na zakończenie do zebranych przemówił premier Mateusz Morawiecki. Premier długo mówił o ogromnej roli mieszkańców wsi w budowaniu państwa. Podkreślił, że jego ugrupowanie zrealizowało zapowiedzi a skala wsparcia między innymi dla Kół Gospodyń Wiejskich czy Ochotniczych Straży Pożarnych jest najwyższa w historii.

Na spotkaniu była te z marszałek Sejmu Elżbieta Witek i niemal wszyscy najważniejsi politycy Prawa i Sprawiedliwości.

Podczas spotkana nakreślono kierunki na przyszłość, jeśli chodzi o rolnictwo.

Konwencję zapowiadaliśmy na bieżąco

Zobacz też relację z poprzedniego szczytu Prawa i Sprawiedliwości w Przysusze:

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie