Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jarosław Kaczyński witany skandowaniem. Ważne słowa prezesa

/jp/
Tadeusz Klocek
Działacze Prawa i Sprawiedliwości z Jarosławem Kaczyńskim na czele złożyli kwiaty przed pomnikiem Robotniczego Protestu 76. Po południu w głównych uroczystościach 35 - rocznicy Wydarzeń Czerwcowych weźmie udział prezydent Bronisław Komorowski.

Wraz z Jarosławem Kaczyńskim przyjechali z Warszawy do Radomia Antoni Macierewicz oraz Piotr Naimski, współtwórcy Komitetu Obrony Robotników. Na Jarosława Kaczyńskiego czekało przed pomnikiem około 100 osób, w tym najważniejsi działacze lokalnego Prawa i Sprawiedliwości.

Ludzie przywitali prezesa PiS skandowaniem "Jarosław, Jarosław, Jarosław". Potem odśpiewano mu sto lat i zaintonowano hymn Polski.

- Stoimy tutaj przed skromnym pomnikiem bardzo wydarzenia w naszej historii. Wydarzenia które można uznać za jedno z najistotniejszych w naszej drodze do odzyskania wolności, odzyskania niepodległości. 35 lat temu komunistyczne władze postanowiły dokonać wielkiego oszustwa i wmówić Polakom, że jest świetnie, że Polska świetnie się rozwija. I rzeczywiście stopa życiowa w tych czasach wzrastała, ale okazało się, że to wszystko było na glinianych nogach - za pożyczone pieniądze. I jedna edycją jednego dnia postanowiono to wszystko Polakom odebrać. Ta wielka podwyżka była aktem wielkiego zaboru mienia. Polacy powiedzieli nie. Powiedzieli nie przede wszystkim tutaj w Radomiu. Ale też w Ursusie, w Płocku, choć jak dziś wiemy ten bunt był nieporównywanie większy i objąłby już w pierwszym etapie 3 tysiące zakładów pracy. Władza się cofnęła, ale postanowiła się zemścić - mówił do zgromadzonych Jarosław Kaczyński.

Zwrócił uwagę, że wówczas zdarzyło się coś wyjątkowego w całej historii PRL. - Nie w słowach, ale czynach zmaterializowała się jedność między dwoma wielkimi grupami społecznymi miedzy polską klasą robotniczą i inteligencją - powiedział prezes PiS.

Przypomniał, że wtedy właśnie powstał Komitet Obrony Robotników, a jego twórcą był Antoni Macierewicz. - Bo nie wierzcie państwo, że to kto inny stworzył KOR. Komitet Obrony Robotników stworzył Antoni Macierewicz i Piotr Naimski. To oni podjęli - wtedy wydawało się - szaleńczą decyzję, ale ta decyzja zmieniła bardzo wiele. Powstała opozycja, którą prześladowano, ale nie zdołano jej zlikwidowano. Droga do wolności zaczęła się tutaj - stwierdził Jarosław Kaczyński.

Po Jarosławie Kaczyńskim mówił Antoni Macierewicz.

- To jest taki dzień, kiedy trzeba podziękować Radomiowi, podziękować robotnikom Radomia, Ursusa i setek innych miast w całej Polsce, ludziom, którzy wtedy wystąpili o wolność Polski. Radom wtedy zapłacił wtedy szczególnie drogo. Radom zapłacił prześladowaniami przez dziesięciolecia - powiedział Piotr Macierewicz.

Zaapelował do mieszkańców miasta: Nie dajcie się nigdy rzucić z powrotem na kolana. Pamiętajcie o dumie narodu polskiego, pamiętajcie o dumie robotnika polskiego, pamiętajcie o walce o sprawiedliwości.

Po krótkim pobycie w Radomiu Jarosław Kaczyński odjechał do Warszawy. W popołudniowych uroczystościach mają wziąć udział jedynie lokalni działacze Prawa i Sprawiedliwości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie