Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jeden z przetargów kolejowych dotyczących trasy z Radomia do Warszawy pod znakiem zapytania

Janusz Petz
Janusz Petz
Podróż pociągiem z Radomia do Warszawy trwa wciąż zbyt długo jak na gigantyczne koszty poniesione na modernizację trasy numer 8.
Podróż pociągiem z Radomia do Warszawy trwa wciąż zbyt długo jak na gigantyczne koszty poniesione na modernizację trasy numer 8. Tadeusz Klocek
Pod znakiem zapytania stanął jeden z przetargów kolejowych dotyczących modernizacji trasy numer 8 na odcinku z Radomia do Warszawy. Kolejarze uspokajają, że mimo to szybka kolej do stolicy ruszy w połowie 2023 roku.

Chodzi o przetarg dotyczący wykonania systemu ETCS/ERTMS na linii radomskiej. To europejski system sterowania ruchem kolejowym, który zapewnia możliwość poruszania się pociągów po europejskich trasach bez konieczności wymiany lokomotyw, albo maszynistów. System pozwala jechać z szybkością 160 kilometrów na godzinę wtedy gdy pociąg prowadzi jeden a nie dwóch maszynistów, a do Warszawy mamy właśnie jeździć z taką prędkością.

Jak donosi portal Rynki Kolejowe w przetargu dotyczącym trasy z Radomia do Warszawy dwóch oferentów zaproponowało cenę w wysokości 99,7 milionów i 102,2 milionów złotych, podczas gdy spółka PKP PLK chce przeznaczyć na ten cel 69,8 milionów złotych brutto. Karol Jakubowski z PKP PLK zapewnia jednak, że system ETCS wpływa na sposób jazdy, a nie na szybkość, więc nic się nie zmienia w kwestii przyspieszenia pociągów od połowy 2023 roku do szybkości 160 kilometrów na godzinę. Przypomina, że już dzisiaj niektóre z pociągów jadą szybciej do Warszawy niż w czasach przed modernizacją trasy 8 i dotyczy to również jednego z pociągów, który zatrzymuje się na nowych przystankach kolejowych, których wcześniej nie było.

- Już korzystamy z efektów przebudowy przystanków i stacji – zwiększenie dostępności do kolei oraz dobudowy od Warki do Radomia drugiego toru – sprawniejsza obsługa większej liczby połączeń. Wprowadzenie systemu ETCS ma znaczenie dla sposobu prowadzenia ruchu pociągów. Zarządzanie ruchem będzie sprawniejsze, zwiększy się poziom bezpieczeństwa podróży pasażerskich i przewozu ładunków oraz zapewni większą punktualność. Wprowadzany na linii radomskiej system umożliwi prowadzenie pociągów z prędkością do 160 kilometrów na godzinę przez jednego maszynistę. Bez systemu w podanych granicach obsada musi być 2-osobowa

– wyjaśnia Karol Jakubowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie