Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jedlnia-Letnisko chce zostać miastem. Ruszyły konsultacje z mieszkańcami

Łukasz Kościelniak
Łukasz Kościelniak
Od poniedziałku, 22 lutego na terenie gminy Jedlnia-Letnisko ruszyły konsultacje z mieszkańcami. Ich tematem jest nadanie miejscowości praw miejskich.
Od poniedziałku, 22 lutego na terenie gminy Jedlnia-Letnisko ruszyły konsultacje z mieszkańcami. Ich tematem jest nadanie miejscowości praw miejskich. Facebook / Urząd Gminy Jedlnia-Letnisko
W gminie Jedlnia-Letnisko trwają konsultacje w sprawie nadania praw miejskich. Mieszkańcy mogą wypełnić stosowną ankietę oraz wyrazić swoje zdanie na temat planowanych zmian.

Więcej ciekawych i ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej ECHODNIA.EU/RADOMSKIE

Gmina rozpoczęła już dystrybucję specjalnych broszur informacyjnych, które trafią do każdego mieszkańca. Zawarto w nich informacje o tym, dlaczego Jedlnia-Letnisko chce starać się o nadanie praw miejskich, a także o tym, jakie korzyści mogą płynąć z tej zmiany.

Od 22 lutego do 2 marca 2021 roku, w każdej z miejscowości, która wchodzi w skład gminy Jedlnia-Letnisko odbędą się konsultacje dla mieszkańców, podczas których obecni będą pracownicy Urzędu Gminy. Będzie to idealna okazja do mieszkańców do wspólnej rozmowy, wyrażenia swojego stanowiska czy też zadania pytań. Szczegółowy harmonogram i miejsce spotkań można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Gminy w Jedlni-Letnisko. Osoby, które nie wezmą udziału w konsultacjach w określonym terminie będą mogły wypełnić formularz listy konsultacyjnej lub ankietę konsultacyjną w punkcie konsultacyjnym w Biurze Obsługi Mieszkańca Urzędu Gminy w Jedlni-Letnisku w terminie od 4 marca do 10 marca 2021 roku w godzinach pracy Urzędu Gminy.

W poniedziałek, 22 grudnia Piotr Leśnowolski, wójt gminy Jedlnia-Letnisko odniósł się na swoim profilu na Facebooku do wielu zarzutów, które padały w przestrzeni publicznej. Jak zaznaczył, nieprawdziwa jest informacja rozpowszechniana przez część osób, że zmiana statusu ze wsi na miasto będzie oznaczał automatyczną podwyżkę opłat i podatków.

- Wszelkie opłaty i podatki ustala Rada Gminy i ich wysokość nie ma tu nic wspólnego ze statusem miejscowości. Przykładem może być miasto Skaryszew, gdzie opłaty za śmieci są niższe niż na przykład w Jedlińsku, a więc w miejscowości ze statusem wsi. Nie wzrosną również wynagrodzenia urzędników, wójta czy też diety radnych - tłumaczy włodarz gminy.

Przeciwnicy zmiany podnoszą również zdanie, że dzięki zmianie statusu miejscowości, Piotr Leśnowolski, będzie mógł dłużej piastować swoje stanowisko i startować w kolejnych wyborach. - Kadencja dotyczy okresu pracy w samorządzie (po ostatnich zmianach są to dwie kadencje), a nie okresu pracy na danym stanowisku - komentuje Leśnowolski.

Jednocześnie zaznacza, że nadanie praw miejskich to spora szansa na dalszy rozwój Jedlni-Letnisko i nadanie jej większego prestiżu.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie