Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jedną jezdnią nowej alei Wojska Polskiego pojedziemy nie w wakacje, a dopiero zimą. Wiadukt jeszcze nie jest gotowy

ik
Trwa budowa nowej alei Wojska Polskiego w Radomiu.
Trwa budowa nowej alei Wojska Polskiego w Radomiu. Joanna Gołąbek
Trwa budowa nowej alei Wojska Polskiego w Radomiu. Najwcześniej ruch po jednej nitce będzie dopuszczony na przełomie tego i przyszłego roku, a nie jak zapowiadano wcześniej jeszcze w wakacje.

Jak informuje Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji w Radomiu, przy budowie trwają intensywne prace i są one już mocno zaawansowane. Mimo to wciąż nie można dopuścić wschodniej jezdni przebudowywanej drogi do użytku.

Nie otworzą latem

Jak czytamy w komunikacie, trudności pojawiały się przy usuwaniu punktów kolizyjnych z sieciami energetycznymi. Dodatkowo wysoki poziom wód gruntowych w miejscu budowy utrudnia prace przy murach oporowych i koniecznością stało się opracowanie nowych rozwiązań na tym etapie. Ustalono też, że wiadukt będzie składał się z dwóch połączonych z sobą części, zatem konstrukcyjnie musi powstać cała bryła wraz z nasypem, aby móc otworzyć chociaż jedną część przejazdu nad linią kolejową do Pionek.

- Nie jesteśmy na takim etapie, aby dopuścić ten wiadukt do przejezdności. To duża budowa i wychodzą ciągle nowe rzeczy. Nie możemy poganiać wykonawcy, bo najpierw trzeba skończyć solidnie budowę nasypów, a dopiero później myśleć o ułożeniu asfaltu i doprowadzeniu do przejezdności - poinformował Piotr Wójcik, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu.

Najbardziej prawdopodobny termin przejezdności co najmniej jednej jezdni alei Wojska Polskiego to przełom tego i następnego roku.

Budują nową drogę

Na placu budowy równolegle prowadzone są prace między innymi przy budowie nowych sieci podziemnych, powstają mury oporowe, trwają też prace czysto drogowe. Budowane są nowe jezdnie, ustawiane są krawężniki.

Zakończone zostały już roboty związane z budową kanalizacji sanitarnej w rejonie skrzyżowań z ulicami Ogrodniczą i Szarą. Teraz taki kanał powstaje na odcinku od bocznicy kolejowej do okolic ulicy Porannej. Trwają prace związane z budową kanalizacji deszczowej na północno-wschodniej łącznicy od ulicy Lubelskiej oraz na wjeździe do wiadukt nad torami kolejowymi od strony północnej. Dopiero po takich robotach można przystępować do ustawiania krawężników.

Budowa nowej wschodniej jezdni oraz równoległej drogi zapewniającej dojazd do okolicznych posesji i bocznych ulic jest najbardziej zaawansowana na odcinku od placu Matki Bożej Fatimskiej (ronda na skrzyżowaniu ze Słowackiego) do okolic ulicy Odrodzenia. Podobne prace trwają na południowym zjeździe pod wiadukt na skrzyżowaniu z Lubelską. Ustawiane są nowe krawężniki, trwają również roboty brukarskie (między innymi budowa tak zwanych opasek jezdni).

Trwa budowa oświetlenia na odcinku od ulicy Lubelskiej do wiaduktu bocznicy kolejowej. Tam, gdzie instalacje są już gotowe, sukcesywnie są stawiane słupy oświetleniowe. Na linii podejścia samolotów do lądowania latarnie są niższe.

Zakończył się już montaż stalowej konstrukcji zachodniego wiaduktu. Tego, który stanął w miejscu zburzonej starej konstrukcji. Mostowcy zrobili ponadto betonowanie płyty pomostu jezdni wschodniej. Trwają roboty przy budowie muru oporowego po wschodniej stronie nasypu wzdłuż ulicy Porannej

Pracują też przy Żółkiewskiego

Trwają też prace na przebudowywanym odcinku ulicy Żółkiewskiego, to część tego samego kontraktu. Powstał tam już kanał deszczowy na odcinku pomiędzy ulicami Holszańskiej a Gołębiowską. Obecnie kanalizacja jest budowana od ulicy Gołębiowskiej do ronda kozienickiego. Wykonano 400 metrów jezdni północnej łącznie z ułożeniem pierwszej warstwy asfaltu, pracami brukarskimi i ciągiem pieszo-jezdnym. Zakończono prace związane z układaniem kabli oświetlenia ulicznego.

Milionowa inwestycja

Zgodnie z umową wykonawcy, czyli firmy Budromost-Starachowice i Mosty-Łódź czas na zakończenie całego zadania mają do 30 września 2020 roku.

Przypomnijmy, po przebudowie aleja Wojska Polskiego będzie miała dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku, a przy skrzyżowaniach będą też pasy dla pojazdów skręcających. Tak samo ma wyglądać fragment ulicy Żółkiewskiego od Holszańskiej do ronda Popiełuszki.

W ramach tego samego kontraktu ma być też przebudowana ulica Zwolińskiego, droga wyjazdowa w kierunku Lublina, czyli miejski odcinek krajowej trasy numer 12. Przebudowane będzie też rondo „kozienickie”.

Cały kontrakt jest wart 137,5 miliona złotych. W związku z tym, że aleja Wojska Polskiego i ulica Żółkiewskiego są miejskimi odcinkami drogi krajowej numer 9, a ulica Zwolińskiego krajowej 12 Radom na prace dostał dotację z budżetu państwa. Od 2018 do 2020 ma otrzymać w sumie 93 miliony złotych.

Soleo w radomskim klubie Explosion . Zobacz zdjęcia

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie