Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jesienne chłody tuż-tuż. Radzimy, jak wygodnie, ekologicznie i oszczędnie ogrzewać dom

Marzena SMORĘDA [email protected]
Kocioł SAS ECO – uniwersalny kocioł automatyczny.
Kocioł SAS ECO – uniwersalny kocioł automatyczny. SAS
Sezon grzewczy za pasem, pora więc pomyśleć o odpowiednim dla naszego domu i portfela ogrzewaniu i rozejrzeć się za najlepszym dla nas urządzeniem. Rozwiązań jest wiele, warto jednak pamiętać, że instalacja centralnego ogrzewania to inwestycja na wiele lat, należy więc dobrze zastanowić się nad jej wyborem.

Zwolenników ekologicznych rozwiązań z pewnością zainteresują kotły typu SAS, produkowane przez tę firmę od około 30 lat. Są one odpowiednie nie tylko do ogrzewania mieszkań w domach jednorodzinnych, ale również większych obiektów.

Są wśród nich zarówno kotły tradycyjne, przystosowane do spalania węgla oraz drewna opałowego, jak i nowoczesne, wielodobowe, kotły automatyczne.

Niskotemperaturowe stalowe kotły grzewcze na paliwa stałe są bardzo dobrym źródłem ciepła dla instalacji centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody. Dużym powodzeniem wśród użytkowników cieszą się kotły tradycyjne, zasypowe. Spala się w nich opału, którym wypełniona jest komora spalania. Ilość paliwa zależy od wymaganej wydajności cieplnej kotła, a długość spalania kotła od sposobu regulacji. Wynosi ona od 6 do 16 godzin.

Wśród kotłów tradycyjnych, zasypowych, możemy wybierać zarówno wśród kotłów bez nadmuchu, węglowych (NWG, UWG), jak i ze sterowaniem i nadmuchem na węgiel i miał (NWT, UWT, MI).

W codziennym użytkowaniu kotłów coraz ważniejszy jest komfort obsługi, regulacja, bezpieczna eksploatacja i ekologiczne spalanie. Właśnie te wymagania spełniają kotły z automatycznym podawaniem paliwa, wielodobowe, przystosowane do spalania eko-groszku (GRO-ECO), miału (ECO) lub biomasy (pelety, owiec, pestki, itp.) - AGRO-ECO. Z powodzeniem można je stosować zarówno w budownictwie jednorodzinnym, jak i budynkach użyteczności publicznej, produkcyjnych czy usługowo-handlowych.

Zanim wybierzemy kocioł

- Przemyślmy rodzaj opału; najlepiej stosować zalecany przez producenta do określonego typu kotła.
- Przeliczmy uważnie koszty - może się okazać, że lepiej zainwestować w kocioł z automatycznym podawaniem paliwa. Zyskamy komfort użytkowania i ekonomiczne spalanie dzięki precyzyjnemu regulowaniu temperatury.
- Wykonajmy bilans energetyczny budynku, co pozwoli nam dobrać kocioł o optymalnej mocy grzewczej.
- Sprawdzajmy wymiary kotłów, usytuowanie zasobnika opału - właściwie dobrany kocioł zapewni komfort i bezpieczeństwo użytkowania.
- Zwróćmy uwagę na parametry techniczne kotłów, ich konstrukcję, wyposażenie, łatwość czyszczenia, a także na co otrzymujemy gwarancję (czy na całość kotła, czy jedynie spawy) i czy nasz kocioł będzie serwisowany.
- Pytajmy o badania ekologiczne, atesty kotłów.

Rady dla użytkownika

- Obowiązkiem użytkownika i instalatora przed montażem i uruchomieniem kotła jest zapoznanie się z dokumentacją techniczno-rozruchową, dołączoną do kotła.
- W przypadku długotrwałego utrzymywania niskich temperatur na kotle zalecane jest podłączenie kotła do układu instalacji grzewczej wyposażonej w zawór trój- lub czterodrożny. Zaleta takiego rozwiązania jest funkcja ochrony kotła przed korozja niskotemperaturową, co zapobiega jego przedwczesnemu zużyciu.
- W celu oszczędnego zużycia paliwa oraz uzyskania deklarowanej mocy i sprawności cieplnej kotła niezbędne jest utrzymywanie w czystości komory spalania i kanałów konwekcyjnych

Kocioł SAS ECO - uniwersalny kocioł automatyczny
Niskotemperaturowy kocioł przystosowany do spalania węgla kamiennego sortymentu miał, także eko-groszek. Przednia komora to palenisko umożliwiające pracę w dwóch trybach. W trybie pracy automatycznej wykorzystywany jest mechaniczny podajnik paliwa, palenisko nadmuchowe oraz elektroniczny sterownik temperatury. Dodatkowe palenisko rusztowo-wodne umożliwia palenie tradycyjne z wykorzystaniem naturalnego ciągu spalin.
Paliwo: miał, eko-groszek, pelety, owies; zastępczo na ruszcie wodnym: węgiel, drewno sezonowane
Sprawność: 81,8-83,5%
Moc: od 17 do 48 kW
Wielkość ogrzewanej powierzchni: od 80 do 450 m²
Pojemność zasobnika: 100-220 dm3
Zużycie paliwa: 1,6-4,1 kg/h (50% mocy kotła)
Pojemność wodna: 90-190 dm3
Gwarancja: 4 lata na kocioł eksploatowany zgodnie z DTR, 2 lata na podzespoły elektroniczne
Certyfikaty: Świadectwo na Znak Bezpieczeństwa Ekologicznego wydane przez IChPW w Zabrzu, Świadectwo Badań Energetyczno-Emisyjnych, Znak CE
Wyposażenie podstawowe: sterownik, termometr, miarkownik ciągu powietrza, szuflada popielnicowa, zawór bezpieczeństwa, kratka zabezpieczająca żar, komplet narzędzi do obsługi kotła, zasobnik opału.
Opcje: zasyp zasobnika opału może być usytuowany z prawej lub lewej strony kotła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Jesienne chłody tuż-tuż. Radzimy, jak wygodnie, ekologicznie i oszczędnie ogrzewać dom - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie