Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest decyzja środowiskowa! To jeden krok bliżej do budowy trasy ekspresowej S12 od granic województwa łódzkiego do Radomia

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
Spotkania konsultacyjne w sprawie budowy trasy S12 zawsze przyciągały tłumy zainteresowanych mieszkańców.
Spotkania konsultacyjne w sprawie budowy trasy S12 zawsze przyciągały tłumy zainteresowanych mieszkańców. Archiwum
Inwestorzy wykonali kolejny krok w stronę budowy trasy ekspresowej S12 ,na odcinku od granicy województwa łódzkiego do Radomia. Jest już przyznana decyzja środowiskowa, ale to tylko część dokumentacji, jaką jeszcze trzeba przygotować, by zacząć jakiekolwiek prace.

Budowa trasy ekspresowej S12

W poniedziałek, 25 października Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy S12 od granicy z województwem łódzkim do Radomia.

Decyzja o środowiskowa to nic innego, jak sposób wykonania inwestycji, tak aby jak najmniej pogorszyć stan środowiska. Jest wydawana po przeprowadzaniu przez urząd oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko i konieczna, jeśli inwestycja może oddziaływać na środowisko.

- Taka decyzja, to tylko część dokumentacji, bo przecież ważny jest choćby projekt przyszłej trasy - mówi Władysław Czarnecki, wójt Gielniowa.

Obowiązki inwestora

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska nałożył szereg obowiązków, które podczas realizacji i eksploatacji inwestycji musi spełnić Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Jednym z najważniejszych jest objęcie stałym nadzorem przyrodniczym całego przedsięwzięcia oraz przeprowadzenie ponownej oceny oddziaływania drogi na środowisko w ramach postępowania zmierzającego do uzyskania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Ponadto inwestor będzie zobowiązany do wykonania analizy porealizacyjnej po roku od oddania wybudowanej już trasy ekspresowej do użytkowania.

Droga S12 przez sześć gmin powiatów przysuskiego, szydłowieckiego i radomskiego

Wybrany wariant ekspresówki o długości około 41,3 kilometrów przebiega przez teren gmin: Gielniów, Przysucha, Wieniawa, Wolanów i Orońsko. Przyszła trasa będzie posiadała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu. Dostępność do niej odbywać się będzie poprzez trzy węzły: Gielniów, Przysucha i Wieniawa. Ponadto wybudowane zostaną obiekty inżynierskie, drogi do obsługi ruchu lokalnego, urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Studium techniczno-ekonomiczne dla S12 do Radomia

We wrześniu 2017 roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę z konsorcjum firm, którego liderem jest Multiconsult Polska, na opracowanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego wraz z elementami koncepcji programowej oraz materiałami do uzyskania decyzji środowiskowej budowy S12 od granicy z województwem łódzkim do Radomia. Projektant przeanalizował trzy przebiegi drogi. Biorąc pod uwagę kryteria techniczne, ekonomiczne i środowiskowe, najkorzystniejszym okazał się wariant drugi. Dla tego właśnie wariantu została wydana decyzja środowiskowa.

W ramach przygotowywanej dokumentacji projektant wykona również rozpoznanie geologiczne terenu. Szacowny termin zakończenia umowy, to przełom 2022 i 2023 roku.

Kolejny etap przygotowania

Następnym krokiem, po pozyskaniu środków finansowych, będzie ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy robót, który w systemie projektuj i buduj zrealizuje inwestycję. Zacznie nie wcześniej niż w 2023 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie